Bolest mnogo jače pogađa ovce i koze nego krave, a simptomi su malaksalost i smanjena produktivnost mlijeka (Arhiva)
Ljude je zadesila korona, a stoku sitnog i krupnog zuba posljednjih dana ugrožava bolest plavog jezika, koja se na području Hrvatske dokazano pojavila na području Istarske i Dubrovačko-neretvanske županije.
Nakon prve vijesti koju je prije nekoliko dana objavilo Ministarstvo poljoprivrede da su u Istri na četiri farme uzeti uzorci krvi rezultirali pozitivnim nalazima, kraj ovog tjedna Istra dočekuje s deset pozitivnih nalaza na bolest plavog jezika, i to isključivo kod krava, saznajemo kod uvijek dobro informiranog županijskog pročelnika za poljoprivredu Ezija Pinzana.
Međutim, u svih deset slučajeva dijagnoza bolesti plavog jezika proizlazi isključivo iz analize uzoraka krvi, a u niti jednom slučaju nema simptoma bolesti kod životinja. Pozitivni nalazi pronađeni su na farmama diljem Istre, od Pule do Buzeta i Pazina.
Kako bolest plavog jezika prenosi jedna vrsta komarca, a sada komaraca više nema, veterinarska inspekcija nije previše zabrinuta zbog otkrića pozitivnih nalaza na tu bolest, pa čak nisu naložene ni neke posebne mjere koje bi stočari trebalo provoditi na svojim imanjima, osim suzbijanja komaraca kao prijenosnika bolesti, dakle dezinsekcije, uključujući i tretiranje stajaćih voda u kojima se komarci razmnožavaju, prenosi nam Pinzan.
Ako životinje s pozitivnim nalazom nemaju simptoma, bez ograničenja se može koristiti njihovo mlijeko i meso budući da ta bolest nije prenosiva na ljude; nije prenosiva ni sa životinje na životinju neposrednim dodirom, ograničen je tek promet zaraženih životinja između pojedinih objekata, odnosno imanja.
Bolest plavog jezika, koja pogađa koze, ovce i goveda, u Hrvatskoj je zamjetnije bila prisutna od 2014. do 2016. godine, međutim bez zabilježenih pomora. Cijepljenje protiv bolesti plavog jezika bilo je obavezno do 2017. godine i provodilo se o trošku države, a nakon tog roka procijenjeno je da za obaveznim sveopćim cijepljenjem više nema potrebe pa je ostavljeno stočarima na volju hoće li svoje životinje dalje sami cijepiti o vlastitom trošku.
Državnim programom preventivnih mjera u godinama nakon što je minula ta "epidemija" provodilo se uzorkovanje, sporadično uzimanje i laboratorijska analiza uzoraka krvi, pa je kroz taj rutinski postupak i utvrđeno sadašnjih deset pozitivnih slučajeva. Za analizu su uzimani i uzorci krvi koza i ovaca kod istarskih uzgajivača, no samo je kod krava bilo pozitivnih nalaza.
Nazvali smo nekoliko manjih farmi, odnosno uzgajivača mliječnih krava na području središnje Istre, i niti jedan nam uzgajivač nije potvrdio da neki od deset istarskih pozitivnih nalaza potječe od njegovih krava. Svi oni prate situaciju, dezinsekciju i inače redovito provode, a neki čak i daju cijepiti svoju stoku protiv ove bolesti, no nikakvih poremećaja u zdravlju svojih krava nisu utvrdili.
Inače, jedan od prvih znakova ove bolesti, koja mnogo jače pogađa ovce i koze nego krave, je malaksalost i smanjena produktivnost mlijeka, no na potezu od Vodnjana preko Žminja do Cerovlja i Šušnjevice zdravo mlijeko zasad normalno teče.
Nazvali smo i najvećeg istarskog uzgajivača mliječnih krava, Vladimira Licula koji na farmi Bio Adria u Čepiću uzgaja oko tisuću krava, izvozi mlijeko u Italiju, a živu stoku u Libanon, i on nam je rekao da su sve njegove krave prema vidljivim znakovima zdrave te da u proizvodnji nema nikakvih poremećaja, a da je nakon uzorkovanja provedenog u Čepiću za samo jednu kravu nalaz upitan, dakle još nije potvrđeno pozitivan.
Vraćamo se Eziju Pinzanu, koji nam nakon konzultacije s nadležnim službama prenosi stav veterinarske struke (inače je i sam po struci veterinar) da su ovi pozitivni nalazi zapravo očekivani, te da je njime dokazano da virus bolesti plavog jezika i dalje cirkulira na istarskom području, ali razmjeri njegove raširenosti nisu zabrinjavajući, što potvrđuje i izostanak ikakvih naređenih mjera od strane Ministarstva poljoprivrede i nadležnih veterinarskih službi.