Od gore lijevo u smjeru kazaljke na satu. Giordano Škuflić, Ivan Glušac, Davor Pinzan i Duško Kišberi
Jedan od najljepših poslova je biti član nekog nadzornog odbora u javnoj ustanovi pod ingerencijom Istarske županije. Naime, naknade su tamo sve samo ne simbolične. Umjesto da se teži ukidanju tih naknada ili smanjenju, one na razini nekih ustanova i dalje rastu. Neki dobivaju novac iako se uopće ne pojavljuju na sjednicama.
Među onima koji dobivaju najviše naknade su članovi NO-a Zračne luke Pula za koje još nema povratne informacije jesu li se uopće, u jeku korona krize, odrekli tog novca. Tim više jer je pulski aerodrom u ogromnim problemima zbog zastoja avioprometa, a gubici se mjere u milijunima kuna.
Naknada u NO-u Zračne luke iznosi 1.500 kuna mjesečno, a predsjednik je i dalje umirovljeni županijski pročelnik i savjetnik Valerio Drandić. Taj NO primjerice ima sedam članova i svi imaju pravo na 1.500 kuna, barem tako se to može iščitati iz službenih materijala koje smo dobili iz Županije. Članstvo u tom odboru uživa i direktor ustanove Pula Sport, ali i predsjednik NO-a pulskog Vodovoda, Ivan Glušac. On je, dakle, stručnjak za sport, avione i vodnu djelatnost.
Nadzornim odborom županijskog Zavoda za prostorno uređenje, po čijim službenim stranicama i aktivnostima u javnosti ne možemo razaznati čime se u zadnje vrijeme točno bavi, predsjeda još jedan umirovljeni županijski pročelnik, a danas viši savjetnik za infrastrukturne sustave i kapitalne investicije Josip Zidarić. On po sjednici dobiva 1.000 kuna, dok ostalim članovima, među kojima je bivši pulski pročelnik za prostorno planiranje i član NO-a pulskog Vodovoda Giordano Škuflić, pripada 700 kuna. Kao što smo rekli, umjesto da se naknade smanjuju, one negdje rastu.
I dok prošle godine županijska Agencija za ruralni razvoj Istre (AZRRI) nije isplaćivala naknade nadzirateljima, od ove godine predsjednik Stjepan Mraković, ujedno član Predsjedništva IDS-a i bivši županijski vijećnik, dobiva 1.000 kuna mjesečno. Ostali članovi, među kojima je i IDS-ov PR-ovac Davor Pinzan, dobivaju 700 kuna. Treba dodati da je Mraković ujedno i član NO-a Istarskih cesta Pula gdje kao član dobiva 40 posto prosječne plaće, ali prosjek nije naveden.
Niti u tvrtki Brijuni rivijera prošle godine nije bilo naknada za stručnjake u njihovom NO-u. Na razini te tvrtke se očito ne mogu dogovoriti treba li biti naknada ili ne, jer su 2018. isplaćivali novac, a 2019. nisu. No ove su godine naknade opet uvedene i iznose 1.000 kuna mjesečno za predsjednika i 700 kuna za članove. No krajem travnja NO Brijuni rivijere ostao je obezglavljen. Naime, na toj funkciji HNS-ovac Enver Kasa nije uspio izdržati ni dvije godine, pa je 30. travnja podnio ostavku iz osobnih razloga. Zašto je odstupio, nije želio detaljnije komentirati.
Među članovima NO-a Brijuni rivijere nalazi se i šef županovog kabineta Duško Kišberi. Osim što se ne mogu dogovoriti oko naknada, česte su i promjene u tom NO-u. Kasa je tako na mjestu predsjednika zamijenio pulskog pročelnika Giordana Škuflića, ali i već spomenutog Ivana Glušca. Iako fantomska tvrtka ni nakon 16 godina nije izvršila svoju zadanu misiju, nevjerojatno je da se godinama NO-u isplaćuju nemale naknade, premda javnost nema informacija čime se ta tvrtka bavi, a još manje njen NO.
Naknade su podebljane i u poduzeću Plinara Pula, gdje udio IŽ-a iznosi 10 posto. I dok je prošle godine bilo navedeno da svi dobivaju 700 kuna mjesečno, sada predsjednik Klaudio Paljar, ujedno i predsjednik Mjesnog odbora Arena s liste IDS-a, dobiva 1.000 kuna mjesečno, dok ostalim članovima ostaje 700 kuna. S druge strane, predstavnici INA-e u tom NO-u ne primaju naknade.
Povećane su naknade i u ustanovi Natura Histrica. Tamo je na čelu NO-a županijski pročelnik za poljoprivredu Ezio Pinzan i on je po sjednici lani dobivao 380 kuna, a od ove godine on i ostali članovi imaju pravo na 500 kuna. Taj je županijski pročelnik za poljoprivredu i član NO-a Metrisa, ali tamo ne prima naknadu.
Među nadzornicima po broju članstava se ističe šef županovog kabineta Duško Kišberi. Kao predsjednik NO-a u Kaštijunu, Kišberi mjesečno dobiva 1.000 kuna, dok njegov zamjenik Alen Golja, inače član Predsjedništva IDS-a i direktor labinskog komunalnog poduzeća 1. maj, prima 700 kuna, kao i ostali članovi tog NO-a među kojima je i direktor medulinske Turističke zajednice Enco Crnobori. Dodajmo da je labinski IDS-ov direktor Alen Golja i član NO-a Županijske uprave za ceste (ŽUC) gdje dobiva 700 kuna po sjednici.
Na čelu NO-a ŽUC-a je rovinjski vijećnik iz redova IDS-a, ujedno i član NO-a Istarskog vodozaštitnog sustava (IVS) Robet Mavrić. On kroz IVS mjesečno ima naknadu od 2.300 kuna, dok kroz ŽUC po sjednici prima 1.000 kuna.
Duško Kišberi je i član Upravnog vijeća najmlađe županijske ustanove pod nazivom "Regionalni koordinator Istarske županije za europske programe i fondove". Predsjednik Upravnog vijeća te ustanove je IDS-ovac te direktor Istarske razvojne agencije Boris Sabatti, koji mjesečno dobiva 1.000 kuna, dok Kišberi i ostali članovi mjesečno primaju 700 kuna, a među njima je ponovno i pročelnik za poljoprivredu Ezio Pinzan.
Kišberi je nedavno opet potvrđen predsjednikom NO-a Istarskih domova zdravlja gdje po sjednici ima pravo na naknadu od 900 kuna, a ujedno je član Upravnog vijeća pulske bolnice za što dobiva 700 kuna mjesečno. Na čelu Upravnog vijeća pulske bolnice je i dalje bivši županijski pročelnik Valerio Drandić s naknadom od 900 kuna.
Zvijezda u usponu što se članstava u nadzornim odborima tiče definitivno je Davor Pinzan. On je član NO-a u Zakladi za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva gdje dobiva naknadu u iznosu od 1.000 kuna bruto po sjednici, plus naknadu za prijevoz od jedne kune po kilometru.
Predsjednik NO-a u Zakladi je IDS-ovac Igor Macan, zaposlen u Općini Svetvinčenat gdje mu je šef tamošnji načelnik, ujedno i brat, Dalibor Macan iz SDP-a. Osim u Zakladi, Davor Pinzan član je i NO-a Istarskih domova zdravlja, za što ima naknadu od 700 kuna mjesečno, a isti iznos dobiva i kao član u NO-u AZRRI-ja.
Izdašne naknade imaju i članovi Upravnih vijeća lučkih uprava. Tako na razini svih uprava (Rovinj, Umag, Pula, Poreč, Rabac) predsjednik dobiva 1.000 kuna po sjednici, dok članovima pripada 700 kuna. U Upravom vijeću Lučke uprave Pula primjerice sjedi i bivši dugogodišnji Uljanikov glasnogovornik i direktor tvrtke Uljanik Poslovno informacijski sustavi Hrvoje Markulinčić. Nakon propasti Uljanika, Markulinčić je prošle godine otvorio svoj obrt MAR Consult za savjetovanje u upravljanju i odnosima s javnošću.