KORONI UNATOČ

POČINJE HRVATSKI BIJELI TJEDAN: U Austriji postrožene anticovid mjere, u Italiji "leggero", a Slovenija s 250 eura zadržava svoje skijaše doma

Ove će sezone skijanja u Italiji biti na snazi postrožene mjere koje se neće revidirati najmanje četiri mjeseca od početka primjene 1. prosinca prošle godine. To je zajamčila talijanska vlada ne bi li spasila zimski turizam što u konačnici znači da će postojeće mjere biti na snazi najmanje do početka travnja

| Autor: Cristian Bruno GALIĆ
Kronplatz (Foto arhiv Glasa Istre)

Kronplatz (Foto arhiv Glasa Istre)


 Iako se početkom zime govorilo da ova skijaška sezona neće biti upitna, s novim mjerama koje je 27. prosinca uvela Austrija, a na to se spremaju i neke talijanske regije, skijanje početkom siječnja itekako je upitno. Napose za skijaše iz Hrvatske kojih svake godine ima otprilike 200 tisuća. Naime, sutra, 3. siječnja, počinje takozvani hrvatski bijeli tjedan kada većina skijaša odlazi na zimski odmor i bira neke od najpoznatijih turističkih destinacija na Alpama. No, ove je godine pravi hit Bosna i Hercegovina, točnije skijalište Olimpijskog centra na Jahorini kraj Sarajeva.

 No, vratimo se nama bližim skijalištima koja su česta meta naših skijaša. U prvom planu to su odredišta u Sloveniji, Italiji i Austriji. U potonjoj je ulazak za turiste postrožen. Naime, Austrija je unazad nekoliko dana postrožila protupandemijske mjere. Tako gosti koji ulaze u Austriju moraju imati treću "booster" dozu cjepiva ili drugu dozu te obavezan PCR test. Oni koji se ne pridržavaju tih mjera, ne mogu ući u Austriju, a ako i nekako uđu i budu zatečeni bez tih dokumenata, kazne su ogromne. Usto, na skijalištima se bez tih papira i potvrda neće moći kupiti skijaška karta niti rezervirati hotelski smještaj.

Kako je u Austriji, pitali smo Vlatku Marciuš koja u Nassfeldu ima hotel i apartmane. Prema njezinim riječima, naši su gosti već počeli otkazivati.

- Od 27. prosinca su naši ljudi počeli otkazivati. No, ne oni koji imaju mlađu djecu. Slične mjere su na snazi u Nizozemskoj, Danskoj, Norveškoj i Engleskoj, a nama neke školske grupe iz tih zemalja otkazuju zimovanje. Na granici s Austrijom je policija, tako da je teško doći do nas bez potvrda. U 22 sata moramo zatvarati restorane i kafiće. Za djecu od 12 do 15 godina su uveli takozvani Holiday ninja pass s kojim svaka dva dana trebaju ponoviti test, od kojih dva moraju biti PCR. Svakog dana čekamo promjene i ne znamo hoće li sutra biti neka nova regulativa na snazi. Sve ide prebrzo, a u Austriji guraju model da od 1. veljače primijene takozvani model 1G, odnosno obavezno cijepljenje za sve. Kako će se to odraziti na turizam, ne znamo, rekla nam je Vlatka Marciuš.

I susjedna nam Italija razmišlja u tom pravcu. Međutim, kao što je na jesen iznijeto na posljednjoj sjednici nacionalnog udruženja pružatelja usluga prijevoza žičarama Italije, ove sezone skijanja na snazi će biti postrožene mjere koje se neće revidirati najmanje četiri mjeseca od početka primjene, dakle od početka prosinca prošle godine. To je zajamčila talijanska vlada ne bi li spasila zimski turizam što u konačnici znači da će postojeće mjere biti na snazi najmanje do početka travnja ove godine.

E, sad ono najbitnije, a to je kako stvari stoje na terenu i primjenjuju li se sve te regulative onako kako je to strogim europskim zakonom predviđeno. Ma kakvi. Sve je lijepo i dobro na papiru, no na terenu je druga priča. Najbolje ćemo vam dočarati kako stvari stoje u priči koja slijedi. Uglavnom Talijani se drže one svoje riječi "leggero".

Uputili smo se na nama najbliže skijalište. U Tarvisio, u regiji Friuli Venezia Giulia u Italiji. Tri sata vožnje od Pule. Putujemo s pulskim učiteljem skijanja Andrejem Barcem.  Treba nam test ili "green pass". Odradili smo brzi antigeni test večer ranije u Puli. Negativni smo. Na granici nas nitko ništa ne pita. U Tarvisio stižemo na vrijeme. Na ulasku u čekaonicu za kupnju skijaških karata stoji redar koji kontrolira "green pass". Ulazim i uzimam dvije karte. Na gondolama nitko ništa ne pita. Stoji natpis da svaki skijaš mora imati obaveznu "ffp2" zaštitnu masku. Polovica skijaša ima šalove, neki medicinske maske, drugi bandane… Tu i tamo koji redar ukazuje na nošenje maske.

Restorana i kafića ima na brdu. Rade lijepo i nema gužve. Ne zbog toga što nitko ne pohodi lokale, već iz razloga što nema pretjerano puno skijaša. Upute o mjerama uredno nalijepljene na ulaznim vratima. Svi zaposlenici u lokalima i njihovi gosti nose zaštitne maske. No, u baitu ulazi tko god želi i nitko ne traži "green pass". Jedini koji donekle vode računa o pridržavanju mjera su djelatnici na žičarama. To nam potvrđuje direktor sustava uspinjača u Tarvisiju Alessandro Spaliviero. Prema njegovim riječima, sve je poduzeto ne bi li gosti mogli skijati.

- Naš je konzorcij poduzeo sve mjere koje su predviđene ne bi li se naši gosti osjećali sigurno. Skijaša napokon ima i moram priznati da se uglavnom pridržavaju mjera. Kako je u drugim strukturama, ne znam. Ono što je nama bitno jest činjenica da se ove godine može skijati, a ne samo trenirati kao prošle godine, rekao je Spaliviero.

Za našeg posjeta Tarvisiju sreli smo bivšeg hrvatskog skijaškog reprezentativca Danka Marinellija iz Rijeke. Već tri godine radi ovdje, u poznatoj talijanskoj sportskoj srednjoj školi za zimske sportove Bachmann koja je iznjedrila svjetske skijaške šampione.

- Otkad sam se prestao profesionalno natjecati, okrenuo sam se treninzima i danas radim kao glavni trener u toj školi. Bio sam osam godina u Finskoj na istim poslovima, no ovo je puno bliže kući. Nama korona nije poremetila planove jer smo mogli trenirati. Danas imamo više papirologije i testova, no sve u svemu, uspijevamo provoditi školski plan. Ponosim se time što su nam se u školi pridružili i neki naši skijaši poput Roka Begovića i Willijama Petanjka. Ova je škola među najboljim sportskim srednjim školama u Europi, rekao nam je Marinelli.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter