ROVINJ

Studenti veterine predstavili Projekt Udruge Argonauta: EDUCIRATI JAVNOST O UGROŽENOSTI DUPINA I KORNJAČA

| Autor: Aleta BRATTONI

Učenici su saznali kako na Sredozemlju živi osam vrsta dupina, dok na istarskom području obitava samo jedna, točnije dobri dupin. Što se pak tiče kornjača, najčešće ćemo u Jadranskom moru naići na glavatu želvu

 

Studenti Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, Emanuel Budicin, Ellen Denise Lasek i Lana Zovko, u sklopu projekta pod nazivom "Plavi projekt - doprinos razvoju programa društveno korisnog učenja na Veterinarskom fakultetu", posjetili Srednju školu Zvane Črnje kako bi tamošnjim učenicima predstavili svoj rad. Radi se o projektu koji traje 18 mjeseci i završava s listopadom ove godine.

Angažman u društveno korisnim projektima

Njegov je nositelj Udruga Argonauta iz Murtera, dok su partneri Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu te Morski obrazovni centar Pula. Provodi se na području Šibensko- kninske, Zagrebačke i Istarske županije, a sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda (ESF) u iznosu od 854.018, 21 kuna, dok je njegova ukupna vrijednost 1.004.727,31 kunu.

Na stranicama Veterinarskog fakulteta u Zagrebu naznačeno je kako je svrha projekta dati priliku studentima veterine za angažman u društveno korisnim projektima u području očuvanja morskog okoliša, a kako saznajemo od njegovih studenata, projekt se izvodi u nekoliko grupa pri čemu svaka od njih izabire temu i način njene provedbe.

- Mi smo odabrali educirati javnost o ugroženosti dupina i kornjača, te im objasniti kako im pristupiti ako su ozlijeđene, kako im pružiti prvu pomoć, objasnili su Emanuel, Ellen Denise i Lana.

U Rovinju su boravili tri dana tijekom kojih su gostovali na lokalnom radiju i televiziji, dok su posljednjeg dana interaktivnim predavanjem educirali učenike SŠ Zvane Črnje koji su pažljivo upijali sve informacije. Saznali su kako na Sredozemlju živi osam vrsta dupina, dok na istarskom području obitava samo jedna, točnije dobri dupin. Što se pak tiče kornjača, najčešće ćemo u Jadranskom moru naići na glavatu želvu.

- Primijetite li ozlijeđenog ili uginulog dupina ili kornjaču, najbitniji je korak nazvati 112, nakon čega ćete biti preusmjereni dalje, objasnili su studenti u svojoj zanimljivoj i poučnoj prezentaciji.

Dupini najčešće ugibaju u mrežama

Publici su približili i korake koje moraju poduzeti u slučaju pronalaska nasukanog dupina, što primjerice uključuje akcije poput polijevanja vodom. Ako je pak, neka od ovih ugroženih životinja uginula, Veterinarski je fakultet taj koji provodi istraživanja o uzroku uginuća, a kako saznajmo od studenata koji su gostovali u Rovinju, to je kod dupina najčešće zbog gušenja uslijed zaplitanja u ribarske mreže, ali uzrok također mogu biti ostali ribolovni alati i propeler, dok kod kornjače, uza sve navedeno, možemo dodati i plastične vrećice koje često zamijene za svoju hranu, meduze.

Srednjoškolce su upoznali i s aplikacijom CROdolphin, sustavom praćenja morskih sisavaca pomoću koje osoba, ako vidi dupine, može putem aplikacije to zabilježiti pri čemu se očitavaju točne koordinate koje se zatim šalju stručnjacima kako bi mogli što kvalitetnije pratiti i identificirati pojedine jedinke.

Za kraj, podijelili su i bookmarke s podsjetnikom s predavanja, ujedno i glavnom porukom koja glasi: "Pronađete li ozlijeđenog ili uginulog dupina ili morsku kornjaču, nazovite 112".

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter