gdje su promjene?

STRANKE NA VLASTI VEĆ SU ZABORAVILE SVOJA PREDIZBORNA OBEĆANJA Nijedan velik projekt u Istri nije prošao bez sumnje u nezakonitosti, korupciju ili pogodovanja

Jedan od primjera je projekt navodnjavanja Červar Porat - Bašarinka, gdje će se više od 100 milijuna kuna javnog novca utrošiti u navodnjavanje poljoprivrednih površina. Bilo bi sve u redu da to poljoprivredno zemljište ne obrađuje uglavnom Agrolaguna, privatna tvrtka. Navodno je i akumulacijsko jezero u sklopu ovog projekta zapravo predviđeno za navodnjavanje budućeg golf igrališta privatnih investitora

| Autor: PIŠE Damir GRÜNBAUM (Akcija mladih)
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


U Istri, pa i u cijeloj Hrvatskoj događa se ono na što sam upozoravao i prije nedavnih lokalnih izbora. Oko građana se, osim problema s pandemijom, steže i čvrsta omča neumjerenih poskupljenja koja su se mogla izbjeći ili barem umanjiti da oni koji o tome odlučuju nisu vođeni interesima koji nisu i interesi njihovih građana. Nevjerojatno je da su svi zaboravili na građane, a posebno one socijalno najosjetljivije kojih je sve više. Gospoda na vlasti nisu prestala iznositi neistine da Istrom teku med i mlijeko, kao da žive na drugom planetu i ne vide da se nalazimo pred ekonomskim, demografskim i socijalnim kolapsom.

Siromašni građani

Proračuni jedinica lokalne samouprave se temelje na projektima koji neće donijeti dodanu vrijednost i zapošljavanje, zato sam prije izbora pozivao da se ti projekti zaustave i usmjere u programe koji će olakšati život ugroženim građanima dok ne bude prekasno.

Nevjerojatno je da nitko od političara iz vodećih stranaka niti ne razmatra pokretanje inicijative u predstavničkim tijelima za zaustavljanje ovrha, deblokadu računa građana i poduzetnika, moratorij na kredite bez obračuna kamata te na deložacije. Smatram to izdajom vlastitih građana koje zastupaju, a većina kojih živi na rubu ili ispod ruba egzistencije. Posebno je ugroženo oko 45.000 umirovljenika u Istri od kojih polovica ima mirovinu ispod 1.300 kuna, a gotovo 5.000 ih prima samo 500 kuna mjesečno. I njihovi politički predstavnici šute.

Razne agencije - utjerivači dugova, banke, odvjetnici, javni bilježnici i zloglasna Fina, uz najstroži ovršni zakon u EU-u i protuepidemijske mjere postali su grobari demokracije i uz korupciju glavni uzrok iseljavanja stanovništva. Dovoljno je ponoviti da smo uz Bugarsku najsiromašnija država EU-a, na sramotu onih koji vode ovu državu.

Građani Istre koji su se nadali barem minimalnim promjenama, nakon lokalnih izbora mogu biti sve samo ne zadovoljni. Problemi se ne rješavaju, a sjednice Skupštine Istarske županije svedene su na osobna razračunavanja i politikanstvo. Proračun je izglasan bez ijednog glasa "protiv", na veliko zadovoljstvo IDS-ovih političara koji su prihvaćanjem nevažnih amandmana HDZ-a, SDP-a i koalicije okupljene oko stranke Možemo napravili "odličan" posao. IDS je time privremeno likvidirao opoziciju. Sada može neometano realizirati sve svoje kontroverzne projekte i utrošiti proračun po svojoj volji te, naravno, učvrstiti poljuljanu vlast kroz dobro organiziranu i plaćenu uhljebničku mrežu.

Sivilo istarske politike

HDZ-ova politika uske suradnje s IDS-om vjerojatno će ga dovesti do još većeg slabljenja. S druge strane SDP, usprkos retoričkoj konfrontaciji, još uvijek nije do kraja raskinuo veze s IDS-om, što pokazuje njihova suzdržanost u glasanju za proračun. "Možemo" se uklopio u sivilo istarske politike.

Zato ih pitam: gdje su te promjene koje su obećavali u predizbornim kampanjama?

Odavno već ne postoji sinergija između velikih turističkih tvrtki i gradova. Zahvaljujući pristranim zakonima, velike turističke tvrtke koriste proračune turističkih zajednica za vlastite projekte, ostavljajući "sitniš" lokalnoj zajednici. One su i jedan od glavnih krivaca za egzodus mladih Istrijana u države gdje su im plaće i trostruko više. Radi profita te su tvrtke žrtvovale kvalitetnu domaću radnu snagu za jeftinu iz država exYu. Takav odnos je neshvatljiv i neprihvatljiv s obzirom da su se kroz privatizaciju jeftino domogle vlasništva nad propalim socijalističkim hotelskim tvrtkama, a koriste gotovo besplatno sporno turističko zemljište, javne površine i komunalnu infrastrukturu gradova i općina.

Turistička zajednica Istarske županije 2015. godine izradila je Master plan razvoja turizma od 2015. do 2025. godine. Taj plan nisu izradili Istrijani, ni neki odjel Istarske županije, već konzalting tvrtke iz Španjolske i Zagreba!? Netko je, a znamo tko, razvoj turizma, našu budućnost prepustio strancima i korporacijama koje one zastupaju, ignorirajući neupitno znanje i iskustvo domaćeg čovjeka. Sad nas političari IDS-a obmanjuju svojim stranačkim programima, a programe razvoja su skupo platili strancima, koji su ih već odavno izradili po svojoj mjeri, a ne po mjeri građana Istre.

Više puta sam na sjednicama Skupštine Istarske županije istupao s idejom da se marljivim Istrijanima, koji su tradicionalno cijenjeni ugostitelji, omogući otvaranje obiteljskih hotela po uzoru na austrijski model. Time bismo obogatili našu turističku ponudu, zaustavili egzodus mladih i dali im novu perspektivu u poduzetništvu, a sve to kako ne bi ostali samo jeftina radna snaga velikim turističkim tvrtkama. Moju ideju vladajuća većina nikad nije ozbiljnije razmatrala.

Iseljavanje mladih

Nekretnine su u Istri dostigle cijene koje nisu pristupačne mladim obiteljima, tako da je njima ostao izbor između rijetkih POS-ovih stanova i odlaska u inozemstvo, dok nam Istru naseljavaju bogati stranci koji ovdje borave uglavnom ljeti, stvarajući tako od Istre jedan velik resort koji je pust devet mjeseci u godini. Projekt izgradnje POS-ovih stanova je još jedan način da zadržimo mlade obitelji koje si u Istri ne mogu drugačije priuštiti novi dom. Jedino je Grad Umag pozitivno, na sreću svojih mladih stanovnika, izgradio i upravo gradi više od 200 stanova.

Nadam se da će netko u Istri razmotriti i ideju o projektu izgradnje stanova za mlade pod imenom "Rent & Sell". Mladima bi se izgradili stanovi za koje bi plaćali najamninu, a koja bi im se uračunala u cijenu stana ukoliko ga odluče kupiti, uz pravo prvokupa. Taj se model uspješno primjenjuje u Švicarskoj. Ideja je i da se mladima omogući izgradnja vlastitih kuća s time da im općina ili grad daruje zemljište uz uvjet da na tom području rade i borave. Nadam se, ako Akcija mladih ikada dođe na vlast, da ćemo sve te projekte i realizirati.

Nevjerojatno je da nijedan veliki projekt u Istri koji je realiziran ili je u fazi realizacije nije prošao bez sumnje u nezakonitosti, korupciju ili pogodovanja. Jedan od primjera je projekt navodnjavanja Červar Porat - Bašarinka, gdje će se više od 100 milijuna kuna javnog novca utrošiti u navodnjavanje poljoprivrednih površina. Bilo bi sve u redu da to poljoprivredno zemljište ne obrađuje uglavnom Agrolaguna, privatna tvrtka. Navodno je i akumulacijsko jezero u sklopu ovog projekta zapravo predviđeno za navodnjavanje budućeg golf igrališta privatnih investitora. Na to očito pogodovanje sam više puta uzalud upozoravao na sjednicama Skupštine Istarske županije. Moja kolegica Gordana Čakić i ja jedini nismo digli ruku za proračun Županije za 2021. kojim se taj projekt financira. Ostali jesu.

Projekti prikupljanja, odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda u Istri, osim što građanima donose dodatno financijsko opterećenje, projekti su kojima ne vidim smisla, prije svega u segmentu stupnja pročišćavanja i tehnologije. Naše je more iznimno čisto, što je dokazivo uzorkovanjima na 27 mjesta. Glavni zagađivači Jadrana su milijunski industrijski gradovi sjeverne Italije, a ne mala Istra. Uz to pročistači ne rješavaju problem mikroplastike i kemijskih zagađivača, a stvaraju problem zbrinjavanja otpadnog mulja. Zalijevanje zelenih površina pročišćenom vodom je nepotreban luksuz.

Ekološki kriminal

Projekti sustava odvodnje aglomeracija Rovinj i Poreč su očiti primjeri u kojima su se svi odgovorni (IDS i Hrvatske vode) prilikom realizacije ponašali kao pijani bogataši. U oba projekta, protivno Zakonu o javnoj nabavi, u natječaju su specificirali MBR tehnologiju koja je skuplja u održavanju od ostalih tehnologija za najmanje 20 posto. Zašto je onda odabrana ta tehnologija?

Možda je odgovor u natječajima za izgradnju sustava odvodnje i četiri pročistača u Poreču (Poreč jug, Poreč sjever, Lanterna i Vrsar), za što je natječaj ponavljan tri puta da bi se na kraju radovi dodijelili konzorciju Degremonta i Strabaga, iako su bili čak 54 milijuna kuna skuplji od konkurencije. OLAF, EU-ov ured za borbu protiv prijevare, odredio je kaznu, odnosno financijsku korekciju, i komunalno društvo Odvodnja morat će platiti 54 milijuna kuna. Zanimljivo je da nadzor radova na projektu obavlja tvrtka iz grupacije Degremont, dakle sami sebe nadziru. Još je zanimljivije da je Grad Beč nudio pomoć Poreču u projektiranju sustava i predvidio umjesto četiri samo jedan pročistač uz ogromnu uštedu. Odbijen je. Ja sam bio na javnoj raspravi o Studiji utjecaja na okoliš i upozorio na nedostatke MBR tehnologije, uzalud.

Kaštijun i sve vezano uz njegovu izgradnju i rad na tematskoj sam sjednici Skupštine Istarske županije u prošlom sazivu nazvao ekološkim kriminalom. Bio sam još 2010. godine prisutan na sastanku njemačkih stručnjaka i tadašnjeg župana Jakovčića, na kojem mu je nuđena tehnologija koja je bila profitabilna, mogla je, uz redovan rad, obraditi i otpad s deponija, izdvajala je iz otpada teške metale i još mnogo toga. Upozoren je i na rizičnost lokacije i na sve nedostatke MBO tehnologije (smrad, lebdeće čestice, teški metali u okruženju, mogućnost pucanja zidova bioreaktora itd). Međutim, Jakovčić se na to nije obazirao. Nije se obazirao na više od 300 primjedbi građana, udruga, građanskih inicijativa i stručnjaka. Ostaje tajna u što je prije dvije godine utrošeno 20 milijuna kuna ulaganja u postrojenje radi eliminacije neugodnih mirisa. Na Skupštini IŽ za to financiranje smo opet jedini kolegica i ja glasali protiv, a to sam nazvao "kupovinom očala ćoravom tovaru", što se pokazalo kao gorka istina.

Bina-Istra u vlasništvu francuskog Bouyguesa sklopila je "ugovor stoljeća", produživši koncesiju nad Ipsilonom do 2039. godine. Zanimljivo je da bi istekom prethodnog ugovora 2027. godine Hrvatska dobila u vlasništvo dvije milijarde vrijedan Ipsilon bez posljednje dionice od Rogovića do Tunela Učka. Hrvatska se toga odrekla u korist Bina-Istre, a nije se odrekla plaćanja više od 300 milijuna kuna godišnje Bina-Istri za neostvaren promet izvan sezone. Čudna priča koja potvrđuje nagađanja da je Bina-Istra za svaki euro uložen u Ipsilon dobila dva eura od hrvatske države. A mi Istrijani i dalje plaćajmo tunelarinu, cestarinu te gradnju tunela i Ipsilona. Nadam se da nisu opet zaboravili dovršiti vijadukte preko Mirne i Lima.

Pogodovanje hotelijerima

Prema mojim proračunima, građani Istre plaćaju troškove odvoza smeća, vode, struje itd. najmanje 30 posto više nego što bi trebali. Vrijeme je da se napokon utvrdi koliko je na štetu građana, a u korist velikih turističkih tvrtki nepravedno raspoređen financijski teret tih troškova. Izgrađena je komunalna, energetska, vodovodna i ostala infrastruktura sa znatno većim kapacitetima koji zadovoljavaju vršna opterećenja za vrijeme sezone. Međutim, održavanje, amortizaciju i sve ostale troškove građani moraju plaćati tijekom cijele godine - za kapacitete koje ne koriste. To sam uzalud više puta istaknuo u istupima na sjednicama Skupštine IŽ. Očito se pogoduje velikim tvrtkama. I tu se nije stalo. Nedavno se prijeti podizanjem cijene odvoza smeća privatnim iznajmljivačima. Nevjerojatno, ta se strategija rušenja privatnih iznajmljivača provlači i kroz spomenuti Master plan razvoja turizma u Istri.

Akcija mladih je skup školovanih i ambicioznih uglavnom mladih ljudi. Ukazujemo na probleme, ali i nudimo rješenja. Razočarani smo što su sve stranke koje su došle na vlast zaboravile predizborna obećanja. Zaboravile su na građane koji su vjerovali i nadali se promjenama, a zapravo su ponovno prevareni!

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter