Kako doznajemo od jednog čitatelja (podaci poznati redakciji) nedavno je šećući Kamenjakom svjedočio prizoru kako netko "petlja" po vrijednim stopama dinosaura na obali.
- Koliko sam uspio vidjeti uzimali su odljeve otisaka. Nisam čuo jesu li "bili naši" odnosno kojim jezikom su razgovarali. Najprije sam mislio da je riječ o nekim znanstvenicima i da se to radi u sklopu nekog istraživanja, uz znanje ustanove, no ipak sam odlučio provjeriti i to prijaviti na recepciji, priča nam naš sugovornik. Tamo su mu, kako veli, rekli da o tome ništa ne znaju i da mogu poslati rendžere, no da će, dok oni dođu, vjerojatno već biti kasno i nikoga neće naći na terenu.
šetač s čekićem
- Nevjerojatno mi je da se tako nešto može događati s ovako vrijednim arheološkim nalazištem, veli nam naš sugovornik, dodajući da je kasnije na obali susreo i jednog šetača s čekićem u ruci pa se isto upitao za što mu to može služiti?!
Jesu li stope oštećene, o čemu se radi i kako se ovi rijetki nalazi na našoj obali štite upitali smo i Javnu ustanovu Kamenjak koje se brine o ovom zaštićenom području. Umirili su nas informacijom da nikakvih pokušaja oštećivanja fosila nije bilo. Kako vele, na terenu je bila ekipa Prirodoslovnog muzeja iz Zagreba. Oni su uzimali odljeve za svoju zbirku koja sadržava otiske iz drugih dijelova Istre, pa su željeli istu nadopuniti i onima s Kamenjaka te ih izložiti u svom postavu.
Nismo imali problema s oštećivanjem
- Do danas nismo imali problema s pokušajima oštećivanja fosiliziranih otisaka stopa dinosaura. Do same obale vodi staza koja educira posjetitelje o paleontološkim ostacima na Kamenjaku, a Ustanova planira redizajnirati edukativne ploče i obnoviti modele na stazi. U planu je i provođenje geološkog istraživanja te će jedan od rezultat biti geološka karta poluotoka. Temeljem te karte izradila bi se i geološka staza koja bi educirala posjetitelje o geološkoj baštini područja, s naglaskom na zaštitu i očuvanje vrijednih lokaliteta, odgovaraju iz JU Kamenjak.
Navode da je fosile koji se nalaze na obali jako teško zaštiti posebice one na otoku Fenoliga (stope dinosaura), kojima najveću ugrozu predstavlja zapravo valovanje i atmosferilije. Naime, kako pojašnjavaju, utjecajem valova, stope se stalno "stanjuju", odnosno vapnenac od kojih je građena obala erodira. (B. PETROVIĆ)