UDRUGA VOLIM VIŠNJAN

Sakralna zbirka početni fundus budućeg muzeja

| Autor: Mirjan RIMANIĆ
Panorama Višnjana (Neven LAZAREVIĆ)

Panorama Višnjana (Neven LAZAREVIĆ)


Predsjednik udruge Peter-Piero Poletti kaže da je, zahvaljujući susretljivosti župnika, na tavanu župne kuće pronašao mnoštvo sakralnih predmeta povijesne vrijednosti. Među liturgijskim priborom, tu je i stari satni mehanizam najvjerojatnije sa zvonika župne crkve te vrijedni dokumenti koje treba stručno obraditi

Agilni članovi Volim Višnjana, udruge za očuvanje i promicanje kulturne i prirodne baštine, održali su godišnju skupštinu te rezimirali rezultate. Lani su članovi, ali i njihovi prijatelji, održali 22 radne akcije, a ponajviše su se bavili čišćenjem lokava. Na Višnjanštini je velik broj lokava, koje su nažalost zapuštene, pa ih nastoje očistiti i sačuvati zajedno s njihovim ekosustavom, biljkama i životinjama koje žive i rastu uz lokve ili u njima. Potom će ih urediti kao turističke atrakcije ili izletišta, zanimljiva i gostima brojnih kuća za odmor u ovom kraju, svim izletnicima koji žele bolje upoznati Višnjan i okolicu.

Lani su tako uređene lokve "làco Vivo" i "làco Neto" u neposrednoj blizini Višnjana, lokva Tićan te okoliš lokve u Markovcu. Ove godine uredit će se lokva Kalić i Sovina staza, koja vodi od Višnjana do Tićana i jako je posjećena pa će prostor obogatiti popratnim sadržajima i interpretacijskim pločama. Usporedno će se uređivati i Staza lokava, koja će povezati osam lokacija u okolici Višnjana.

Tajnik Petar Radovan istaknuo je da udruga posebnu pozornost posvećuje druženju i boravku u prirodi pa su lani organizirali 89 pohoda pješaka rekreativaca. Prema evidenciji pedantnog Radovana, sudjelovalo je 1.335 pješaka koji su propješačili ukupno 709 kilometara.

Predsjednik udruge Peter-Piero Poletti izvijestio je članove da je, zahvaljujući susretljivosti župnika, na tavanu župne kuće pronašao mnoštvo sakralnih predmeta povijesne vrijednosti. Uglavnom se radi o liturgijskom priboru, ali među njima je i stari satni mehanizam najvjerojatnije sa zvonika župne crkve. Posebno su vrijedni, napomenuo je Poletti, dokumenti i zapisi koje treba stručno obraditi. Ovo bi, smatra, mogao biti početni fundus budućeg muzeja Višnjana. Višnjan ima bogatu i zanimljivu prošlost koju svakako treba valorizirati i predstaviti javnosti, a u takvom postavu našla bi se i ova vrijedna sakralna zbirka, zaključio je Poletti.

Ove godine u planu su nova pješačenja, uređenje šetnice "Osam lokava", obnova jedinog kažuna na Višnjanštini, izrada info-ploče Višnjanštine i ploča na zanimljivijim punktovima, obnova zida oko lokve "làco Neto", web stranica Udruge i mobilnih aplikacija za šetnice te osmišljavanje staze suhozida.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter