(Anđelo DAGOSTIN)
Ubuduće se može očekivati intenzivnija eksploatacija kamenoloma oko kojeg su se dugi niz godina sporili gračaški općinski vijećnici * Eksploatacijsko polje zauzima površinu od 10,14 hektara, a u kamenolomu se eksploatira tehničko-građevni kamen vapnenac
Upravo je ovih dana dovršena izgradnja široke pristupne ceste duljine 1,5 kilometra do kamenoloma Krase u Općini Gračišće do kojeg se stiže lokalnom cestom Bazgalji-Lindarski Kri. Pa se ubuduće može očekivati intenzivnija eksploatacija kamenoloma oko kojeg su se dugi niz godina sporili gračaški općinski vijećnici. Pripremni radovi na gradnji pristupne ceste započeli su još lani u ožujku da bi u veljači ove godine cesta bila izgrađena do faze pred asfaltiranje.
Poduzeće cesta otkupila zemljište
- U narednih mjesec dana planira se izrada završnog asfaltnog zastora, kazao nam je Darko Pranjić iz Ceste Pula koja ondje ima rudarsku koncesiju do 15. prosinca 2031. godine. Iako prava eksploatacija još nije započela, iz Cesta kažu da je kamenolom otvoren "još tijekom 2012. godine, od kada su se obavljale pripremne radnje i djelomična miniranja, ali se kameni materijal nije izvozio iz kamenoloma, dok Cesta nije otkupila zemljište u pojasu ceste i dok nije tu cestu izgradila.
- Cesta je uložila velika financijska sredstava za otkup zemljišta i projektiranje i gradnju prometnice koja je na kraju javna cesta i koju svi koriste, a pored toga uplatila je i veliki novčani iznos na račun Općine za komunalni doprinos za gradnju prometnice, poručuju iz pulske Ceste.
Osim gračaškog kamenoloma, pulska Cesta ima još tri aktivna kamenoloma u Žminju, Puli i Pazinu (asfaltna baza) pri čemu potonji planiraju eksploatirati još narednih 15-ak godina. Na pitanje koliko će se dnevno, tjedno ili mjesečno eksploatirati kamenje iz kamenoloma, iz Cesta odgovaraju da se te količine ne mogu točno precizirati, jer sve ovisi o potrebi tržišta. Sličan odgovor smo dobili i na pitanje o dnevnoj frekvenciji teretnih vozila na cesti Bazgalji-Lindarski Križ.