(L. JELAVIĆ)
Poljoprivrednicima s bujskog područja odobreno je 37 raznih kredita, u ovoj godini još jedan, a u nekoliko slučajeva Fond za razvoj poljoprivrede sudjelovao je u zajedničkom rješavanju financijskih poteškoća u koje su u proteklom razdoblju zapadali poljoprivredni proizvođači, iskazujući tako i socijalnu osjetljivost
Fond za razvoj poljoprivrede i agroturizma Istre, dao je velik doprinos razvoju poljoprivredne proizvodnje i na području Buja, rečeno je na sjednici Gradskog vijeća na kojoj je prihvaćen izvještaj o prošlogodišnjim aktivnostima Fonda. U 24 godine, koliko Fond djeluje, iz proračuna Buja uplaćeno je oko 570 tisuća kuna, a u isto vrijeme u razvoj poljoprivrede, preko kredita i drugih oblika pomoći, iz Fonda je na to područje plasirano blizu 15,7 milijuna kuna.
Plasirano blizu 210 milijuna kuna
Uglavnom se uplate odnose za financiranje raznih projekata u poljoprivredi, naročito u stočarstvo. Poljoprivrednicima s bujskog područja odobreno je 37 raznih kredita, u ovoj godini još jedan, a u nekoliko slučajeva Fond za razvoj poljoprivrede sudjelovao je u zajedničkom rješavanju financijskih poteškoća u koje su u proteklom razdoblju zapadali poljoprivredni proizvođači, iskazujući tako i socijalnu osjetljivost.
Inače, u 24 godine poslovanja u zajednički Fond za razvoj poljoprivrede i agroturizma općine i gradovi su uplatili oko 56 milijuna kuna, a poljoprivrednicima, udrugama, obiteljskim gospodarstvima i drugima je kroz kredite i druge oblike do sada plasirano blizu 210 milijuna kuna. Samo u prošloj godini odobren je 31 zajam u visini od blizu 24 milijuna kuna. Najviše sredstava odobreno je za stočarstvo, proizvodnju i preradu, te za nabavku poljoprivredne mehanizacije i opreme.
Iz tog razloga izrečene u i pohvale na račun Fonda, koji – kako se čulo na sjednici Gradskog vijeća - nije izgubio na važnosti ni danas, kada je situacija u poljoprivredi ipak nešto bolja nego prije nekoliko godina.
Rekordan proračun do sada
Vijećnici su, nakon rasprave na odborima Vijeća, utvrdili i drugi rebalans ovogodišnjeg proračuna. Naime, povećanjem određenih prihoda od poreza, od pomoći, zaduženja, osiguranih sredstava iz drugih fondova, viška prihoda iz ranijeg razdoblja i zbog drugih potreba došlo je do nesklada sa ranijim planom tako da je sada ovogodišnji proračun povećan je za 4,5 milijuna kuna ili devet posto. Novi plan bujskog proračuna utvrđen je u iznosu od 55,6 milijuna kuna, što je u svakom slučaju rekordan iznos do sada.
Ovim promjenama u prihodima donijele su određene promjene u svim programima koji se financiraju iz proračuna, u manjim ili većim iznosima. Tako je u programu javih potreba u kulturi ukupan iznos povećan za 445.000 kuna, što je ustvari iznos koji će Pučko otvoreno učilište dobiti po natječaju, ali sredstva moraju biti uvrštena u proračun.
Nešto veće promjene su u programu gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture, gdje je predviđeno povećanje za 1,5 milijun kuna u čemu je najveći iznos predviđen za gradnju reciklažnog dvorišta. Za 1,4 milijuna kuna povećava se iznos namijenjen programu kapitalnih ulaganja i prostorno – planske dokumentacije, od čega je najviše planirano za uređenje Kuće kaštela u Momjanu, te plaćanje zaostataka za uređenje Ulice 1. svibnja. Oko 300.000 kuna namijenjeno je za dogradnju zgrade Dječjeg vrtića u Bujama.
Promijenjena je odlukom Gradskog vijeća i dosadašnja odluka o komunalnoj naknadi, po kojoj su umjesto u četiri sva naselja na području Grada Buje svrstana u dvije zone, što je posljedica usklađivanja s novim državnim zakonom o komunalnom gospodarstvu.