Danas, kad s ove udaljenosti tehnološke blagodati, uzimamo sve zdravo za gotovo i kada gotovo sve uvozimo još teže pada negiranje bilo kakve tehnološke inovacije iz tih vremena. Naime, taj proizvod, elektronička vaga, neophodan je dio trgovačke mreže, bez nje se ne može, a svojevremeno je svrstala Digitron u najinovativnije tvrtke jugoistoka Evrope
Sve do sedamdesetih godina prošlog stoljeća isključivi način vaganja voća, povrća, mesa i ostalog bile su mehaničke vage. Uočljive na pultu prodavača s prepoznatljivim izgledom, na jednoj strani postavio bi se proizvod, a na drugoj uteg, dok bi kazaljka očitala težinu proizvoda. Ne bi li se točno razlučilo na kojoj se to težini zaustavila kazaljka, bio je potreban oštar vid, a za izračun same cijene, rad uma prodavača. Zbog sve veće konzumacije, kako u trgovinama tako i šire, te vage više nisu zadovoljavale potrebe konzumenata.
Dizajneri traže atraktivna rješenja
Godine 1978. na razvojnom stolu tvrtke Digitron, Buje, osvanula je prva digitalna vaga. To je godina koja je označila veliku prekretnicu u dotadašnjem načinu kupovanja. Umjesto utega i kazaljki te računa ispisanog olovkom, na malom komadu papira pred kupcem se nalazi elektronička vaga sa svjetlećim displejom (ekranom), na kojem se jasno ocrtava težina proizvoda. Ova revolucija kao i jedinstveni proizvod budućnosti nije stizala iz svijeta, već je dolazila iz bivše države, točnije, iz malog mjesta sjeverozapadne Istre - iz Buja.
Te godine na tržište ulazi elektronika s potpuno novim principom funkcioniranja; ključni dijelovi postaju npr. elektromehanički mjerni pretvarač sile, mikroprocesori, plazmeni indikatori, tipkovnice, a poduzeća elektroničke opreme od etabliranih industrijskih dizajnera traže atraktivna i praktična rješenja za 'upakiravanje' novog mehanizma. Početkom 1979. godine, Digitron plasira na tržište napravu pod nazivom: elektronička računska vaga Optima 2080. Iz perspektive kupaca revolucionarnu spravu i to zbog nekoliko elemenata, nestaju pokazivači, poput kazaljke i ispisanog mjernog kazala, dok je masa izvaganog jasno vidljiva na svjetlosnom elektroničkom displeju do u decimalu, a prava senzacija je izračunavanje cijene. Umjesto na odvojenom papiru, uz pomoć papira i olovke, ona se sada računa na samoj vagi. Kupac je naposljetku uz precizno izvagan proizvod dobio ispis isprintan mehanizmom same vage.
Suradnja sa znanstvenim institucijama
Tvornica Digitron je u ta vremena pratila sve svjetske tekovine elektroničkog proizvodnog programa. Sredinom sedamdesetih godina prošlog stoljeća mjerni proizvodni program nastao je nakon podjele proizvodnih programa u Digitronu. Već tada se uspostavlja suradnja sa znanstvenim institucijama i fakultetima bivše države. I elektronička vaga proizašla je iz suradnje s "Institutom za primijenjenu fiziku" iz Beograda, kao i neki drugi mjerni instrumenti koje je Digitron ponudio na tržištu (sat kalendar, elektronička budilica i dr.). I elektronička vaga nije nastala preko noći. Stvarala se nekoliko godina, dok su 1978. izrađeni prvi prototipovi vage, koji su već slijedeće godine zasjeli na pultove mnogih trgovina.
Sve funkcije vage "Optima 2080" su automatski kontrolirane, tako da se svaki eventualni kvar ili nepravilno rukovanje automatski zvučno ili svjetlosno signalizira. Kupac i prodavač imaju potpuni uvid u težinu, a odmah i automatski izračunatu, točnu, cijenu. Nosivost joj je 10 kilograma i preciznosti pet grama. Ali tu nije bio kraj, jer usvajanjem novog proizvoda nije stavljena točka na njegov daljnji razvoj. Već tada je planirano da se vaga unaprijedi i da se ona ujedno koristi i kao registar blagajna. Već tada se razmišlja o priključku na centralne sustave, zatim dva registra /za dva prodavača/.
I kao što bi se mnogi danas zadovoljili s dotada učinjenim, inženjeri Digitrona tako nisu mislili. Razvojni put digitalne vage se nastavlja, te 1987. godine, Digitronova rješenja vage prelaze granice tadašnje države donijevši u zemlju, koja je već pucala po šavovima, nagradu (njemačkog) hanoverskog "International Forum Designea" jednog od najznačajnijih skupova stručnjaka industrijskog dizajna. Za novi proizvod, elektroničku vagu, pod nazivom "Skala 02" angažira se tada već iskusnog tvorca industrijskog dizajna, Vladimira Robotića. Sa stanovišta dizajna, za koji je nagrada i dobivena, riječ je o jedinstvenom proizvodu zbog nečeg dotad nekorištenog, a danas podrazumijevajućeg - uzdignutog potpuno rotirajućeg dijela s displejima za prikaz mase, cijene kilograma i izvaganoga. Komunikacija s kupcima uzdignuta je na novu razinu jer više nije bilo problema npr. s hladnjakom za salamu koji zaklanja pogled prema željenoj težini i cijeni. S tehničke strane, elektromehanički mjerni pretvarač rađen u Bujama, također je predstavljao zadnji krik mode praćen samo u tehnološki najnaprednijim zemljama. Praktički, sve potrebno za izradu vage je i stvarano u bivšoj državi, s obzirom na pravilo protekcionističke ekonomije prema kojem se ne smije uvoziti komponente koje se stvaraju bilo gdje u državi. Zbog novosti tehnologije i specifičnih materijala, "Skala 02" prodavana je po cijeni od 2.000 njemačkih maraka, što je za tadašnji džep bio ogroman novac, ali kvalitetan proizvod trgovci su tretirali kao pravu investiciju.
Velika potražnja za vagama
Danas, kad s ove udaljenosti tehnološke blagodati, uzimamo sve zdravo za gotovo i kada gotovo sve uvozimo još teže pada, od strane današnjih takozvanih gospodarstvenika, negiranje bilo kakve tehnološke inovacije iz tih vremena. Naime, taj proizvod, elektronička vaga, neophodan je dio trgovačke mreže, bez nje se ne može. Taj esencijalni komad suvremene trgovačke mreže čija je pionirska pojava u našim trgovinama rezultat tehnološkog prodora na područje gdje prije nitko nije išao, svrstala je Digitron u najinovativnije tvrtke na jugoistoku Evrope. Danas Digitron nije niti sjena nekadašnje perjanice i nitko mu neće priznati da je jedan od zaslužnijih što je imidž hrvatskih trgovina počeo transformaciju prema suvremenom elektroničkom informatičkom obliku. Jednom se netko upitao: Jesu li se inženjeri Digitrona nadahnjivali parolom kapetana Kirka, ne znamo, ali jesu li, koliko god to 'ne cool' zvučalo, njihove vage u naše dućane unijele djelić mirisa budućnosti, neoboriva je činjenica.