(L. JELAVIĆ)
Dvorište će besplatno moći koristiti svi građani, a bit će dostupno i osobama s invaliditetom
Izgradnja reciklažnog dvorišta u Bujama teče prema planu i, prema sadašnjoj dinamici radova, opremanje bi moglo biti okončano u narednih tridesetak dana. To znači da će taj značajan objekt u sustavu pravilnog zbrinjavanja otpada građanima biti dostupan u planiranim rokovima, unatoč kasnijem početku i poteškoćama nastalim zbog pandemije koronavirusa. Podsjetimo, radi se od investiciji od gotovo 3,5 milijuna kuna, a sredstva za izgradnju i opremanje reciklažnog dvorišta u Bujama osigurana su u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji sufinancira projekt s 85 posto prihvatljivih troškova, zatim dijelom iz Kohezijskog fonda RH te iz proračuna Grada Buja.
- Reciklažno dvorište je od velike važnosti za područje Grada Buja, za održivi razvoj cijelog područja, a naročito zbog toga što doprinosi povećanju stope prikupljanja odvojenog komunalnog otpada te prikupljanja takozvanog problematičnog otpada iz kućanstva, električnog i elektroničkog otpada, glomaznog otpada i drugog. Na ovaj način želimo zaustaviti dosadašnju, čestu praksu odbacivanja takvog otpada u miješani komunalni otpad ili u okoliš, odnosno stvaranje divljih odlagališta. Osim usklađenja s direktivama iz Plana gospodarenja otpadom, ovim projektom zajedno utječemo na smanjenje količina otpada koji će završiti na trajnom odlagalištu, čime čuvamo naše najveće razvojne potencijale, čist i zdrav okoliš. Ujedno, činimo to i za bolju budućnosti naše djece i budućih generacija, kaže gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin.
Glavni građevinski projekt potpisuje tvrtka IPZ iz Zagreba, izvođač radova je tvrtka Pro Grad iz Zambratije, a nadzor provodi Singrad iz Poreča. Stručnu podršku u vođenju i upravljanju projekta pruža tvrtka Maxicon iz Zagreba, a upravljanje reciklažnim dvorištem po okončanju radova preuzima komunalno poduzeće "6. maj" iz Umaga.
Na novom reciklažnom dvorištu koje se gradi na početku Momjanske ulice, u posebnim kontejnerima bit će omogućeno odvojeno prikupljanje i privremeno skladištenje raznog opasnog otpada, papira, metala, stakla, plastike, tekstila, manjih količina građevinskog otpada. To je vrlo važno za odvajanje opasnih tvari iz komunalnog otpada, čime je stvorena mogućnost za smanjenje nepovoljnih svojstava, ali i količina ukupnog otpada.
Procjena je da će se na tom bujskom recikažnom dvorištu, u posebnim kontejnerima prikupiti oko 120 tona raznog otpada godišnje, što je količina koja se vrlo često, u nedostatku takvih objekata, odlaže u okoliš. Otpad odložen u odgovarajuće spremnike može se dalje reciklirati i ponovo upotrijebiti u nekom drugom obliku, dok takav otpad bačen u kontejner s komunalnim otpadom postaje obično smeće koje nije iskoristivo i raspadanjem štetno utječe na okoliš i zdravlje. Zbog takvih saznanja važna je edukacija, pa je Grad Buje u pripremi tog projekta organizirao niz edukativnih radionica za sve uzraste građana, posebno u školama i vrtićima, građani su kroz razne oblike upoznati s načinom rada reciklažnog dvorišta, s njegovom namjenom i doprinosu očuvanja okoliša u cjelini.
Dvorište će besplatno moći koristiti svi građani, a bit će dostupno i osobama s invaliditetom.