Lakše je izgraditi ovakvu infrastrukturu nego mijenjati navike građana, a sve s ciljem prikupljanja što manje miješanog komunalnog otpada, a više selektiranog otpada, rekao je član Uprave poduzeća "6. maj" Umag Reuf Šerbečić
U cilju unapređenja održivog razvoja i povećanja stope odvajanja komunalnog otpada, u Bujama je otvoreno nedavno završeno reciklažno dvorište koje će mnogo značiti u zbrinjavanju takozvanog problematičnog otpada koje je često završavalo na divljim odlagalištima u prirodi. O financiranju gradnje reiklažnog dvorišta Grad Buje je s resornim ministarstvom i Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost potpisao ugovore o sufinanciranju početkom prošle godine, ali se na pet natječaja nitko od potencijalnih izvođača radova nije javljao. Ipak, koncem prošle godine i to je riješeno i reciklažno dvorište je izgrađeno, unatoč poteškoćama zbog pandemije.
- Vrijednost radova je oko 3,4 milijuna kuna, od čega nas je Fond sufinancirao sa 85 posto, odnosno nešto manje od 2,8 milijuna kuna. Dodatno smo od Ministarstva regionalnog razvoja dobili oko 250.000 kuna, a ostatak je iz proračuna Grada Buje, što je oko 10 posto vrijednosti investicije. U sklopu projekta imali smo i pet edukativnih radionica, od vrtića, osnovnih i srednjih škola, do programa s građanima o odvojenom prikupljanju otpada. Zahvaljujem svim sudionicima u financiranju ove velike i značajne investicije te poduzećima koja su projektirala i izvela radove na izgradnji, nadzoru i drugim poslovima. Osim usklađenja s direktivama i planovima gospodarenja otpadom, ovim projektom zajednički čuvamo naše razvojne potencijale, čist i zdrav okoliš, radeći sve za budućnost naše djece i budućih generacija, poručio je bujski gradonačelnik Fabrizio Vižintin na prigodnom obilježavanju završetka radova i otvaranju reciklažnog dvorišta u Bujama.
- Ovo je novi iskorak u prikupljanju i selektiranju otpada, a i dosad je Grad Buje bio uspješan, možda drugi u Istri po količini prikupljenog otpada. Treba reći da smo 2015. godine, kad su uvedene i poticajne naknade, s 2.500 tona miješanog komunalnog otpada na području Grada Buje došli na 1.600 tona, što govori da se smanjuje količina miješanog komunalnog otpada, a povećava količina selektiranog otpada, što je važan podatak. Međutim, svi ovi uvjeti koje stvaramo neće mnogo značiti bez podrške građana i gospodarstva, bez čega ćemo teško ostvariti očekivane rezultate. Lakše je izgraditi ovakvu infrastrukturu nego mijenjati navike građana, a sve s ciljem prikupljanja što manje miješanog komunalnog otpada, a više selektiranog otpada, rekao je član Uprave poduzeća "6. maj" Umag Reuf Šerbečić, koji se zahvalio Fondu na suradnji u realizaciji još jednog u nizu zajedničkih projekata.
Svoje zadovoljstvo realiziranim projektom reciklažnog dvorišta u Bujama iskazao je i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Siniša Kukić dodajući da svakodnevni podaci govore da sustav gospodarenja otpadom ide u dobrom smjeru.
- Naravno, treba povećavati stopu odvojenog otpada kako bismo iskoristili otpad kao resurs. U tom cilju potrebna je kvalitetna infrastruktura dostupna građanima, a dio toga su reciklažna dvorišta. Iz EU fondova sufinancirana je izgradnja još 170 reciklažnih dvorišta za koje je osigurano 383 milijuna kuna, a više od pola takvih projekata je završeno. Da bi takvi objekti ispunili svoju svrhu preduvjet je kvalitetna edukacija na svim razinama, jer otpad nije samo smeće već korisna sirovina, poručio je Kukić čestitajući svima na uspješnoj realizaciji projekta.
Reciklažno dvorište u Bujama smješteno je na početku Momjanske ulice, njim će upravljati komunalno poduzeće "6. maj", a odlaganje selektiranog otpada besplatno je za građane s područja Grada Buje, kao i susjednih općina Grožnjan, Oprtalj i Brtonigla, dok je za pravne osobe (poduzeća i obrtnike) utvrđen cjenik po količinama i vrstama otpada koji se može odlagati. Inače, i za građane je odlaganje besplatno, ali u količinama koje se smatraju primjerenim za jedno kućanstvo. U prostoru reciklažnog dvorišta postavljeni su kontejneri i druga spremišta za čak 48 vrsta raznog otpadnog materijala, od uobičajenog građevinskog otpada iz kućanstva, namještaja, plastike, metala, tekstila do masti i ulja, elektroničkog otpada, lijekova i mnogo drugih materijala, što je naznačeno na ulazu u reciklažno dvorište.
Radno vrijeme reciklažnog dvorišta u Bujama je od ponedjeljka do petka od 10 do 17 sati, a subotom od 9 do 14 sati.