U obilasku gradilišta druge cijevi Tunela Učka - Andrej Plenković, Boris Miletić, Oleg Butković, Davor Filipović (Snimio Franko Colori / Cropix)
Predsjednik Vlade Andrej Plenković danas je u posjetu Istarskoj županiji. Istarsku turneju započeo je u jutarnjim satima na Tunelu Učka sastankom s predstavnicima tvrtke Bina Istra i obilaskom gradilišta druge tunelske cijevi. Uz Plenkovića u Istru su stigli i potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović, ministar zdravstva Vili Beroš i generalni direktor hrvatskih voda Zoran Đuroković.
U svom drugom službenom posjetu Buzetu (prvi ga je put posjetio prije točno godinu dana), premijer je s gradonačelnikom Damirom Kajinom razgovarao u zgradi gradske uprave, a potom su zajedno obišli Istarski vodovod Buzet, četvrtu po veličini hrvatsku vodoopskrbnu tvrtku, te izvorište Sveti Ivan.
U Istarskom vodovodu (Snimila Gordana Čalić Šverko)
U fokusu je očekivano bila vodoopskrba čiji je epicentar, kako je rekao Kajin, Buzet. Istarski vodovod u vlasništvu je 28 gradova i općina, ali praktički, osim Labinštine, pokriva cijelu Istru, a vodu osim Vodovodu Pula distribuira i Rižanskom vodovodu Kopar. U ovom trenutku prema Slovenskom primorju usmjerava se 80-ak litara vode u sekundi iz izvora Gradole i Bužini čime se osigurava stabilnost vodoopskrbe i u slovenskom dijelu Istre. Stoga u Buzetu očekuju da i oni njih razumiju i da im slovenska strana omogući teretni promet preko graničnog prijelaza Sočerga / Požane.
- Istarski vodovod ima četiri izvorišta i akumulaciju Butoniga. Želim vjerovati da ozbiljnih problema s vodom neće biti, a to govorim ne sada više kao gradonačelnik, nego kao predsjednik Skupštine Istarskog vodovoda. Normalno, uz zadržavanje mjera redukcije prvog stupnja. Ali nešto moramo učiniti za godine koje dolaze. Prije deset godina Istra je imala 230.000 ležajeva, danas ih ima 400.000, a za deset godina bit će ih 550.000. U prvoj fazi, ono što predlažemo je da se na objektu Hrvatskih voda, brani akumulacije Butoniga podigne kota preljeva za jedan metar. To je minimalna financijska investicija od oko milijun eura, a time dobivamo tri milijuna kubika vode. To je najbrže što se može učiniti za iduću sezonu ako statika pokaže da je to moguće. Druga investicija o kojoj se razmišlja je izgradnja paralelnog cjevovoda od Senjskog mosta do Butonige, vrijedna oko tri milijuna eura. Ali ako želimo riješiti problem vodoopskrbe Istre za narednih 30 ili 50 godina, mi ćemo poput vizionara koji su se upustili u gradnju Butonige, morati podignuti dvije predakumulacije Butonige. U to bi kroz europsko povezivanje bilo moguće uključiti i Sloveniju čime bi se dodatno stabilizirala situacija u Istarskoj županiji, ali i u slovenskom dijelu Istre. Prve dvije stvari moguće je riješiti u mandatu ove Vlade, a predakumulacije, ako se počnu projektirati, u drugom mandatu. Ali to će za Hrvatsku biti jednako vrijedno kao izgradnja Pelješkog mosta ili tunela kroz Učku, poručio je Kajin.
U obilasku gradilišta druge cijevi tunela Učka (Snimio Franko Colori / Cropix)
Plenković je obišaogradilište druge cijevi tunela Učka nakon čega je dao izjavu, prenosi N1.
"Druga cijev tunela Učka, projekt vrijedan 200 milijuna eura, važna je za dovršenje Istarskog ipsilona. Do lipnja 2024. sve bi trebalo biti dovršeno u potpunosti", rekao je Andrej Plenković i dodao:
"Važan je drugi dio s kvarnerske strane da se napravi profil brze ceste do Matulja – čime se sa četiri trake brzom cestom vozi od mađarske granice do Pule – to je važno za infraskturu", istaknuo je.
Napomenuo je da 90 posto turista, koji dolaze u Istru, koristi Istarski ipsilon. "Istarska županija ima dva posto više dolazaka i noćenja nego rekordne 2019.", rekao je.
Premijer će se tijekom svog boravka u Istri u Puli sastati sa županom Borisom Miletićem, a potom održati sastanak s gradonačelnikom Pule Filipom Zoričićem. Posjetit će brodogradilište Uljanik, obići Opću bolnicu Pula, a po završetku posjeta Puli, posjetit će tvrtku Infobip u Vodnjanu, te tvrtku BAT u Kanfanaru.