Puno razloga za osmijeh, naravno iza zaštitne maskice, na Uskrs je imao Jan Sinčić. Osigurao je najpotrebitijim obiteljima iz Umaga obilan ručak, ne bi li na dostojan način obilježili svetkovinu Uskrsa i osjetili da u ovim danima koronakrize i izolacije nisu sami i napušteni.
Sinčić je kao vlasnik dva renomirana restorana, Rustice u Sv. Mariji na Krasu i La Boheme u Umagu, sa svojim timom chefova pripremio nekoliko izvrsnih i izdašnijih jela za ručak, kako se i običava blagovati na taj blagadn. Tako je stotinjak malih i velikih usta s Umaštine danas guštalo u istarskim delicijama, ali prije svega je spoznalo da smo svi mi u ovim danima straha i socijalne distance ovisni jedni o drugima i da virus ne može uništiti čovjekovu ljubav i solidarnost.
- U suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Buje pokrenuo sam ovu humanitarnu akciju jer sam htio potaknuti kolege ugostitelje u lokalnoj i široj zajednici da pruže o ovim danima krize svoj doprinos ljudima koji takoreći nemaju za kruh, a nemaju ga ni priliku zaraditi. Svi smo trenutačno u nekoj zamci, financijskoj i zdravstvenoj, okrenuti više sebi nego drugima, i nama u ugostiteljstvu je zaista nespokojno. Iako u restoranu Rustica svaki dan pripremamo hranu za dostavu, osobito pizze, dostava je drastično smanjena. U ovom vremenu uvjetne letargije svi ugostitelji i osoblje koje je na čekanju mogli bi se angažirati o na dnevnoj bazi odvojiti neku količinu hrane i na taj način pomoći sugrađanima koji si ne mogu priuštiti meso za obrok, a možda ni kruh. Ovi su dani pravo vrijeme za preispitivanje naše savjesti, naše zajedničke odgovornosti prema drugima, a osobito prema najranjivijim skupinama. Doba koronakrize je ustvari jedno veliko iskustvo koje nas poučava da moramo skrbiti jedni za druge, pa se nadam se da će i ova moja inicijativa uroditi plodom, odnosno poslužiti drugim ugostiteljima kao primjer kako se solidarizirati i ponašati empatično, kazao nam je Sinčić.
Njegovi majstori kulinarstva svojim su sugrađanima za blagdanski ručak pripremili prave delicije
- Danas smo prema preporuci i protoklarnim mjerama CK Bujštine pripremili ručak za preko 20 umaških višečlanih obitelji, od kojih neke imaju imaju i po šestoro djece, pa se broj pripremljenih porcija popeo na stotinjak. Priredili smo im dva menija, vodeći računa o običajnim navikama prehrane, jer među potrebitima je nemali broj onih islamske vjeroispovjesti. Prvi je jelovnik goveđi i u porciji su raspoređeni: goveđi obrazi pripremljeni u umaku od terana, teleća rebra zapečena u pećnici, teleći ossobuco, (koljenica) narezana u umaku od povrća. Za djecu koja vole njoke, a vrijedi i za odrasle, pripremili smo još i domaće njoke u gulašu od boškarina. Na drugom je meniju standardna istarska špeža: ombolo i kobasice u kominaciji sa njokima i umakom od boškarina. Zaista sam želio da se počaste bogato i da ničeg ne usfali. Neka im barem ovaj najveći kršćanski blagdan prođe bez dodatne brige hoće li imati što za blagovanje te neka osjete duh Uskrsa i oni koji nisu naše vjeroispovjesti, kazuje Sinčić pohvalivši one najzaslužnije za sav trud i pripremu jela od srca.
- Radi se chefovima iz restorana Rustica i La Boheme, Dariju Rehorovcu i Robertu Marenjaku, koji su preko noći pripremali sva jela, a danas ih finiširaju da bi ih korisnicima dostavili tople na stol, pojašnjava Sinčić te zaokružuje ovu solidarnu priču s podatkom da je kruh uz ručak darovala štićenicima Crvenog križa pekarnica TENI iz Umaga.
-I mi se osjećamo znatno bolje kad znamo da smo svojom skromnom gestom, koja ne iziskuje veliki napor učinili jedno malo dobro djelo, a za njih veliko, jer ljudski je radovati se s drugima, zaključuje Sinčić u čijim se riječima čitavo vrijeme razgovora osjećalo istinsko zadovoljstvo.
Hrvoje Kovačević, ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Buje
- Kao Gradsko društvo Crvenog križa Buje djelujemo na području bivše općine Buje, odnosno današnjih šest jedinica lokalne samouprave. U protekla tri tjedna obavili smo 446 za 478 potrebitih građana. Na terenu radi 91 volonter Društva i tri profesionalna djelatnika, ali taj veliki sustav ne bi bilo moguće održavati bez velike potpore gradova i općina na Bujštini, Stožera civilne zaštite Bujštine, suradnje s Centrom za socijalnu skrb i DVD-ima Novigrad i Buje koji nam pomažu u logistici i dostavi. U Umagu su nam iz Grada osigurali dostavna vozila iz vrtića i škola, kao i njihove vozače, pa smo mobilniji, a gorivo ide na teret Grada, kazao je Hrvoje Kovačević, ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Buje.
- Na SOS telefonu CK Buje (052/772-446) volontiraju naši defektolozi, psiholozi i pedagozi iz obrazovnih ustanova s cijele Bujštine. Do sada su primili 220 poziva, od čega 23 za pružanje psihosocijalne pomoći. Broj volonterskih sati se već popeo na 626. Fokus su nam obitelji sa većim brojem djece, osobito samohrani roditelji, populacija treće životne dobi i bolesnici prikovani za krevet te onkološki bolesnici, a izvrsnu suradnju imamo s patronažnom službom, kazao je Kovačević.