(D. ŠTIFANIĆ)
Na drugoj etaži palače kaštela Morosini-Grimani planirano je potpuno opremanje multimedijalnog centra u kojem će se kroz nove tehnologije i interpretaciju kulturne baštine uprizoriti život iz doba Srednjeg vijeka
Načelnik Općine Svetvinčenat Dalibor Macan i direktor tvrtke Diversitas IT sustavi d.o.o. Darian Škarica potpisali su ugovor o multimedijalnom uređenju kaštela Morosini-Grimani u Svetvinčentu. Ukupna vrijednost multimedijalnog uređenja druge etaže palače kaštela Morosini-Grimani iznosi 1.173.750 kuna, od čega je 85 posto iznosa osigurano kroz bespovratna sredstva Europske unije iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Obzirom na njihov sve brži razvoj, korištenje novih tehnologija omogućuje veću atraktivnost samog lokaliteta, ali i interakciju s posjetiteljima kako bi se kvalitetnije interpretirala i prezentirala kulturna baština i odabrani sadržaji.
Podsjetimo, uređenje kaštela Morosini-Grimani dio je projekta KulTERRA, revitalizacije starih tvrđava, u kojem uz Općinu Svetvinčenat sudjeluje Grad Buzet, odnosno tamošnji kaštel Petrapilosa. Predviđen je rekonstrukcija dvaju spomenika kulture uz razvoj kulturnih, edukativnih i prezentacijskih sadržaja unutar oba kaštela. Projektom se namjerava postići povećanje atraktivnosti i prepoznatljivosti Općine Svetvinčenat i Grada Buzeta kroz valorizaciju kulturne baštine, a u svrhu društveno gospodarskog razvoja.
Svrha projekta je u konačnici da Svetvinčenat i Buzet budu kulturno-povijesno prepoznatljive turističke destinacije tijekom cijele godine.
Mala povijest
Temeljem izrađenih znanstveno-stručnih podloga tijekom provedbe projekta KulTERRA, na drugoj etaži kaštela Morosini-Grimani planirano je potpuno opremanje multimedijalnog centra u kojem će se kroz nove tehnologije i interpretaciju kulturne baštine uprizoriti život iz doba srednjeg vijeka te obitelji koje su vladale njime kroz povijest.
Osim holograma, razvit će se i tehnologija 360 mapping, virtualna stvarnost, interaktivne zidne i podne projekcije, interaktivni stol, oživljeni portreti i slične tehnologije, na kojima će biti prezentirane odabrane teme na temelju znanstveno stručnih podloga, a ideja je da se animacijom prikaže povijest, legende i događanja u kaštelu i oko njega.
Multimedijalna izložba temelji se na sagledavanju i interpretaciji ključnih povijesnih događaja u arhitektonskom i društvenom razvoju kaštela, odnosno Savičente. Krećući od najranijeg spomena lokaliteta u smislu naseljene cjeline, do vrhunca vlasti obitelji Morosini i Grimani koje Kaštel dovode do današnjeg izgleda, izložba će "malu istarsku povijest" smjestiti u širi društveno-politički europski kontekst.