Pazinski gradonačelnik Renato Krulčić sa suradnicima posjetio je u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba, Dnevni boravak za starije osobe koji u Spomen domu djeluju u sklopu Gradskog društva Crvenog križa Pazin. Ovom je prigodom obilježena 10. godišnjica pružanja usluge socijalne pomoći u kući, odnosno Dnevnog boravka za starije osobe u Pazinu. Pazinski Crveni križ je 2008. u suradnji i uz financijsku podršku tadašnjeg Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Istarske županije, Grada Pazina s osam općina Pazinštine, odnosno središnje Istre pokrenuo program Dnevni boravak i pomoć u kući starijim osobama.
Pomoć primala 362 korisnika
U programu je bilo zaposleno 12 osoba, a njihove usluge na terenu koristilo je 125 korisnika, uz 30-ak korisnika u prostorijama Dnevnog boravka u Spomen domu. Temeljem zakonskih promjena koncem travnja 2014. prestao je djelovati Dnevni boravak i pomoć u kući starijim osobama, a pomoć u kući postala je jedna od socijalnih usluga sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi, koju sedam zaposlenika pazinskog Crvenog križa još uvijek pruža za 85 korisnika na području grada Pazina i osam susjednih općina, a u Dnevnom boravku za starije osobe provodi organizirane aktivnosti za 20-ak korisnika uglavnom iz Pazina.
U ime domaćina korisnike Dnevnog boravka uzvanike je pozdravila Marijana Krbavac Žulić, ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Pazin, a o proteklih deset godina održavanja programa govorio je njegov voditelj Radenko Vadanjel. Naglasio je kako je pomoć u kući tijekom 10 godina primalo 362 korisnika, a pružene su im 63.352 usluge. U najvećoj su mjeri to usluge razgovora i druženja, što je ujedno i jedna najvažnijih usluga. To je i za očekivati budući da najveći broj korisnika programa čine samačka domaćinstva, rekao je Vadanjel.
Slavljenicima i uzvanicima obratio se i gradonačelnik Krulčić uz čestitke za Međunarodni dan starijih osoba, dodao je kako danas ljudi žive duže i u boljim uvjetima, a to je rezultat općeg društvenog napretka.
Podrška ranjivim skupinama
- No, živimo i u razdoblju velikih demografskih promjena u kojem broj osoba starije životne dobi postaje sve brojniji. Grad Pazin u partnerstvu s organizacijama civilnog društva i ustanovama prije svega nastoji pružiti podršku najranjivijim skupinama, a to su prije svaka naši najmlađi ali i stariji sugrađani, rekao je Krulčić, ističući ulogu odnosa između različitih generacija koji čine društvo. Ključna je, napominje, solidarnost među generacijama u obitelji, zajednici i društvenom životu.
- Mi koji smo mlađi moramo biti svjesni da, kako bismo napredovali u izgradnji našeg društva, moramo priznati i vrednovati iskustvo starijih generacija i njihove trenutne sposobnosti. Istovremeno, moramo biti u stanju prenijeti takve vrijednosti sljedećim generacijama. Međugeneracijska solidarnost je prirodno okruženje u kojemu se susreću, uče i razmjenjuju iskustva i znanja među pojedincima. Ona nudi prednosti svima i pomaže u postizanju integriranog društva, istako je Krulčić.
Na uspješnu suradnju s Gradskim društvom Crvenog križa Pazin i Dnevnim boravkom za starije osobe podsjetila je i Pavita Jelinčić, ravnateljica pazinskog Centra za socijalnu skrb. Program obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba i 10-te obljetnice Dnevnog boravka za starije osobe u Pazinu svojim nastupom oplemenili harmonikaši Osnovne glazbene škole iz Pazina Jure Brajuha i Borna Pulić i zbor korisnika Dnevnog boravka za starije osobe Pazin "Margarita" s voditeljicom Paulom Jurman. (Mirjan RIMANIĆ)