Iskoristili svoja znanja

Podatak koji raduje: NA BUJŠTINI U VRIJEME KORONE ČAK POVEĆAN BROJ OBRTNIKA

U prošloj godini na području koje pokriva Udruženje obrtnika Bujštine bilo je aktivno 1.177 obrtnika, što je 52 obrtnika više nego u 2019. godini. Ovo povećanje broja obrtnika uzdiglo je Udruženje obrtnika Bujštine na treće mjesto po veličini među sedam istarskih udruženja, odmah iza Pule i Poreča

| Autor: Luka JELAVIĆ
Arhiva G. I.

Arhiva G. I.


Sveprisutna korona, kako popularno nazivamo opasnu pošast koja nas ne napušta, poremetila je mnoge planove, odgodila ili u nepovrat poslala mnoge poslove. Mnogi su obrtnici i poduzetnici zbog korone smanjili ili preobličili svoje poslovanje. U svakom slučaju, ništa nije isto, mnogo toga je što nismo ni predviđali, pa u svim tim čudnim i složenim okolnostima ohrabrujuće zvuči podatak da je u prošloj godini na području koje pokriva Udruženje obrtnika Bujštine bilo aktivno 1.177 obrtnika, što je 52 obrtnika više nego u 2019. godini, godini s kojom mnogo toga uspoređujemo i koja nije bila opterećena virusom i svime što je donio.

Taj podatak ukazuje i na snalažljivost naših ljudi koji su iskoristili svoja znanja da pokušaju samostalnim poslovanjem nadomjestiti poteškoće u gospodarstvu i sami brinuti o sebi. U svakom slučaju podatak koji raduje, a povećanje broja obrtnika podiglo je Udruženje obrtnika Bujštine na treće mjesto po veličini među sedam istarskih udruženja, odmah iza Pule i Poreča.

Udruženje obrtnika Bujštine ustanovljeno je potkraj 1968. godine, što govori da je ušlo u 53. godinu poslovanja. U njegove redove udružili su se obrtnici s područja gradova Buje, Umag i Novigrad te općina Brtonigla, Grožnjan i Oprtalj. Svi su obrtnici raspoređeni u devet cehova, sukladno vrsti svog obrta, odnosno djelatnosti (Ceh proizvodnog obrtništva, Ceh uslužnog obrtništva u kojem postoje Sekcija kozmetičara i frizera, te Sekcija autostruke, Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika, Ceh trgovine, Ceh prijevoznika osoba i stvari, Ceh za ribarstvo i marikulturu, Ceh intelektualnih usluga, Ceh graditeljstva i Ceh za poljodjelstvo). Službeno sjedište Udruženja je u Umagu.

Kako se obrtnici snalaze i posluju, znaju najviše oni sami, ali je činjenica da najveći dio njih uspješno plovi valovitim poslovnim vodama, za što su često nagrađivani. Priznanja i nagrade svakako su zaslužene, a obrtnicima su veliki motiv i poticaj saznanje da nisu zaboravljeni. Od niza priznanja koja obrtnici dobivaju, kako u vrijeme navršavanja jubilarnog broja godina provedenih na svojim poslovima, tako i za druge uspjehe, ovom ćemo prigodom zabilježiti najsvježija. Potkraj prošle godine na prigodnom skupu istarskih obrtnika u Pazinu, dodijeljena su priznanja Hrvatske i Županijske obrtničke komore, a među dobitnicima nekoliko je s područja Bujštine.

Visoko priznanje, Povelju Hrvatske obrtničke komore, tada je dobila vlasnica umaškog kozmetičkog salona Beauty centar Donna Mirjana Lovaković za izniman doprinos razvoju i ugledu obrta i obrtničkih institucija. Lovaković je kozmetičku školu završila u Puli i već 25 godina radi u svom salonu kao kozmetičarka i pedikerka. Aktivna je u mnogim tijelima Obrtničkog udruženja i komora, ali je još važnije da stečeno iskustvo, kao vlasnica licence za naukovanje, zadnjih deset godina prenosi na mlade, na srednjoškolce koji su se opredijelili za taj poziv. Zbog pružanja mogućnosti da veliki broj učenika kod nje obavlja praksu, a jedina je na području Udruženja s licencom za zanimanje kozmetičara, Hrvatska obrtnička komora proglasila ju je "Ambasadoricom naukovanja Hrvatske obrtničke komore".

- Iskreno, dirnuta sam i zahvalna Hrvatskoj obrtničkoj komori na dodijeljenoj nagradi, što govori da je prepoznata moja dugogodišnja predanost poslu koji radim, kao i moja nastojanja u prenošenju znanja svojim naučnicama. Ova nagrada je još jedna u nizu za moj 25-godišnji rad u obrtništvu, ali i priznanje za izobrazbu budućih obrtnica kozmetičarki od kojih je njih 50-ak otvorilo svoje salone, bila je sretna Mirjana Lovaković prigodom primanja priznanja.

Priznanje Hrvatske obrtničke komore dobio je i vlasnik obrta za morski ribolov Gianni Spitz iz Karigadora koji je obrt otvorio 1991. godine. Gotovo cijeli život je u ribarstvu, u početku s ocem, a tim se poslom bave i njegova braća nastavljajući bogatu ribarsku tradiciju obitelji Spitz. Gianni često sudjeluje u humanitarnim akcijama darujući ulovljenu ribu organizacijama i udrugama ili organizatorima pučkih slavlja. Zalaže se stalno za životni okoliš, naročito kao predsjednik Udruge "Moj lipi Karigador".

- Veoma me razveselilo dobiveno priznanje HOK-a za razvoj obrtništva i unapređenje rada u mom poslu. Bit će mi to poticaj za daljnji rad i razvoj struke u zahtjevnom poslu kao što je ribarstvo. Mislim da su ovakve geste Udruženja obrtnika, županijske i hrvatske komore poticaj svim obrtnicima koji se trude prevladati sve teškoće u ovoj situaciji, reći će skromni i vrijedni Gianni Spitz.

Obrtnička komora Istarske županije stalno dodjeljuje priznanje najboljem majstoru (ili majstorici) stručnom učitelju. Takvo je priznanje tom prigodom dobila Irena Bijelić, dugogodišnja vlasnica frizerskog salona "Irena" u Kaštelu. Punih 30 godina uspješno plovi obrtničkim vodama, cijenjena je među svojim klijenticama, a čak 25 godina prima na praksu učenike frizerske struke.

- Posao frizera nije lagan, a pogotovo u sadašnjoj situaciji u kojoj se nalazimo. Ali za mene i moje radnice neprocjenjiv je osjećaj kada klijent izađe zadovoljan iz salona, reći će kratko Irena dodajući kako je stalno potrebno usavršavati se, kao i u svakoj djelatnosti.

Jedno od priznanja dodjeljuje se i učeniku treće godine obrtničkih zanimanja koji se školuje po tzv. jedinstvenom modelu obrazovanja. To je priznanje dobila Iva Lovrinčević Zubović iz Umaga, buduća kozmetičarka, odlična učenica treće godine Gospodarske škole u Bujama. Iva praktični dio školovanja obavlja kod nagrađene Mirjane Lovaković u salonu u Umagu. Sudjelovala je na državnom natjecanju iz praktičnog znanja, a zahvaljujući dobrom prosjeku ocjena i sudjelovanju na državnom natjecanju, Iva će biti oslobođena polaganja praktičnog dijela mature.

Posebno priznanje Istarske obrtničke komore za afirmaciju i promociju obrtništva, uz davanje značajnog doprinosa obrazovanju za potrebe obrtništva, dobio je umaški obrtnik Vedran Grižančić, vlasnik obrta za vodovodne instalacije i grijanje "V2 - instalacije". Ima trojicu zaposlenika, a kod njega dva učenika obavljaju praktični dio nastave. Grižančić rado naglašava da je imao sreću učiti od iskusnih i uspješnih majstora što mu je bilo od velike pomoći pri samostalnom djelovanju, a to želi prenijeti na učenike na praksi. Među priznanjima koja se dobili obrtnici s područja Bujštine treba spomenuti i Zahvalnicu ŽOK-a dodijeljenu dugogodišnjoj bujskoj obrtnici Vlasti Kraljević koja je nedavno obilježila 30 godina rada u svom cvjećarskom obrtu i cvjećarnici "Fleur de Lys". Svoja znanja prenijela je na desetak učenika i učenica od koji se većina nastavila baviti cvjećarstvom. Nije bilo lako opstati i poslovati, kaže Kraljević, ali na kraju lijep cvjetni aranžman i zadovoljan kupac nagrada su za uloženi trud.

Svim nagrađenim obrtnicima čestitao je predsjednik Udruženja obrtnika Bujštine Merim Šabanović.

- Drago mi što se i u ovoj kriznoj situaciji prepoznaje trud i rad obrtnika, članova Udruženja obrtnika Bujštine i nagrađene naučnice koja nastavlja svoje usavršavanje. Na nagrađene obrtnike sam ponosan, jer svoje znanje prenose na buduće naraštaje, a njihova su priznanja dokaz da i Udruženje radi dobro. Nastojimo kroz naše djelovanje pomoći našim članovima, našim obrtnicima da lakše prebrode teška vremena u kojima se svi nalazimo. Zato im treba čestitati na ustrajnosti i kvalitetnom radu u svojoj djelatnosti. To će samo potaknuti i druge da se uključe u obrtničke vode, rekao je Šabanović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter