Može li zatopljenje koje je u Hrvatskoj upravo ovih dana počelo, u skladu s dobom godine, pomoći u suzbijanju koronavirusa? To pitanje potaklo se i danas na pressici Stožera civilne zaštite Istarske županije.
"Nadam se da može, ali to nije presudno", rekao je Aleksandar Stojanović, ravnatelj HZZHZ-a Istre na tu temu.
"Rezultati koje imamo plod su odgovornog ponašanja građana i rada zdravstvenog sustava, a ne vremena. Ponašanje virusa je u ovom trenutku nepredvidivo. Ne znam hoće li se okoliš okrenuti na našu stranu, ili na njegovu. Ali najviše ćemo se pomoći primjenom donesenih mjera", rekao je Stojanović, na kojeg se nadovezala ravnateljica Opće bolnice Pula Irena Hrstić.
"I znanstveni članci koji su objavljeni u posljednje vrijeme pokazuju da jedino mjere ponašanja, odnosno prije svega društvena izolacija, dovode do suzbijanja virusa. A što će donijeti toplije vrijeme, to ćemo tek vidjeti", rekla je.