Nabavljena su 32 namjenska spremnika (A. BRATTONI)
Jučer je simbolično obilježen početak rada suvremenog reciklažnog dvorišta Salvela, važne komunalne infrastrukture kako za Novigrad i njegove građane, tako i za susjedne općine koje će se njime moći koristiti. Radi se o investiciji vrijednoj 2,3 milijuna kuna, od čega se 85 posto, odnosno gotovo dva milijuna kuna financiralo sredstvima iz EU fonda za regionalni razvoj i Kohezijskog fonda, a u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. U preostalih 15 posto, odnosno s oko 343 tisuće kuna, u investiciji je sudjelovao Grad Novigrad.
Odobrena sredstva
- Otvaranjem ovog postrojenja stavljamo točku na "i" jednog višegodišnjeg projekta. Formalno je započeo sredinom 2017. godine, kada je zeleno svijetlo Upravnog odjela za održivi razvoj Istarske županije dobio naš Plan gospodarenja otpadom za razdoblje od 2017. do 2022. godine. Drugi važan trenutak u realizaciji ovog kapitalnog projekta datira iz siječnja 2018. godine kada su Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost donijeli pozitivnu odluku o financiranju ovog projekta. Potvrđena je time naša projektna vizija kako je riječ o sadržaju iznimno važnom za kontinuitet ekološki održivog razvoja i zaštitu okoliša, kao i za podizanje komunalnog standarda u našem okruženju, podsjetio je prisutne gradonačelnik Grada Novigrada Anteo Milos.
Reciklažno dvorište Salvela prostire se na oko 2.500 četvornih metara, na katastarskoj čestici u vlasništvu Republike Hrvatske, s ustupljenim pravom građenja. Na toj asfaltiranoj i ograđenoj površini postavljena je oprema za prikupljanje ukupno 48 različitih vrsta otpada, u 32 namjenska spremnika, odnosno kontejnera. Ovaj je ograđeni i nadzirani prostor namijenjen odvojenom prikupljanju i privremenom skladištenju manjih količina posebnih vrsta otpada, prije svega onog opasnog, zatim otpadnog papira, metala, stakla, plastike, tekstila, te krupnog, odnosno glomaznog komunalnog otpada, kao i nekolicine drugih posebnih kategorija.
- Odvajanje otpada jedan je od temelja za uspostavu održivog sustava gospodarenja otpadom. Da bi sustav mogao zaživjeti potrebna je kvalitetna infrastruktura dostupna građanima koja, uz spremnike za odvojeno prikupljanje otpada, uključuje i izgradnju reciklažnog dvorišta, u svom je prigodnom govoru rekao direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti Siniša Kukić.
Informiranje građana
Istaknimo kako je odlaganje u dvorište besplatno za građane odnosno fizičke osobe, uz određena količinska ograničenja, s obzirom na ograničeni prostor za prihvat, dok pravne osobe svoj otpad mogu odlagati prema važećem cjeniku. Važno je naglasiti također kako je dvorište dostupno osobama s invaliditetom.
Sve važnije informacije o radu i načinima korištenja reciklažnog dvorišta sadržane su u informativnom dvojezičnom, hrvatsko-talijanskom letku koji je distribuiran, između ostalog, poštom svim korisnicima usluge odvoza smeća s područja Grada Novigrada. Dodajmo i kako letak ima svoju englesko/slovensku verziju, namijenjenu turistima Novigrada te vlasnicima kuća za odmor. Leci se u digitalnom obliku nalaze i na mrežnim stranicama Grada i tvrtke "6. maj", gdje su dostupne i audio verzije letka, namijenjene slijepim i slabovidnim osobama.
Napomenimo također kako važan dio čine razne informativne i edukativne aktivnosti, provedene s različitim kategorijama, uzrastima i profilima stanovništva, a sve s ciljem poticanja sugrađana na odvojeno prikupljanje otpada, odnosno korištenje reciklažnog dvorišta. Lokalna samouprava tako, uz pomoć njenih partnera, educira i motivira svoje sugrađane na uključivanje u lanac zbrinjavanja i recikliranja otpada.
- Da bi reciklažno dvorište i spremnici ispunili svoju svrhu, preduvjet je kvalitetna edukacija na svim razinama. Zato je hvalevrijedan projekt 'Izdvoji s(v)e/Fai la differenza' koje Novigrad provodi u cilju boljeg informiranja građana o održivom gospodarenju otpadom, napominje Kukić.
Podsjećamo, glavni građevinski projekt potpisuje tvrtka DLS iz Rijeke, s nekolicinom drugih partnera u izradi pripadajućih elaborata. Izvođač radova bila je tvrtka Graditelj svratišta d.o.o. Zagreb, a nadzor je provodio porečki Istra inženjering. Stručnu podršku u realizaciji projekta pružala je udruga Zelena Istra, a upravljanje dvorištem povjereno je komunalnom poduzeću 6. maj d.o.o. iz Umaga. Također, kako bi koncept odvojenog prikupljanja otpada od vrata do vrata u potpunosti zaživio, Fond za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti će, kako je najavio njegov direktor, Novigradu ovih dana isporučiti 180 većih kontejnera za odvojeno prikupljanje otpada. Postupak nabave za kante koje su namijenjene razvrstavanju u kućanstvima je u tijeku te bi tako, u drugoj polovici godine, trebali dobiti još oko 2.000 spremnika i time zaokružiti svoju komunalnu infrastrukturu.