VREMEPLOV

OBJAVLJENO U GLASU ISTRE U SVIBNJU 1975. GODINE: VELIKO SLAVLJE DANA POBJEDE u povodu 30. godišnjice od oslobođenja  

| Autor: Jasna ORLIĆ

Njemačka je potpisala kapitulaciju 8. svibnja uvečer, ali je zbog vremenske razlike, u Moskvi to već bio 9. svibnja i tako je taj dan ostao za sve zemlje istočnog bloka. Isti dan, 9. svibnja, danas se u mnogim zemljama obilježava kao Dan Europe. Nova se obljetnica ne veže uz antifašizam već uz mir, jedinstvo Europe i Europsku uniju

 

Dan pobjede 9. svibnja u bivšoj se Jugoslaviji slavio kao državni praznik, kao i u ostalim zemljama istočnog bloka. Bilo je to u spomen na predaju Trećeg Reicha 1945. godine. Zapravo Njemačka je potpisala kapitulaciju 8. svibnja uvečer, ali je zbog vremenske razlike u Moskvi to već bio 9. svibnja i tako je taj dan ostao za sve zemlje istočnog bloka, a ponegdje se slavi i danas.

Isti dan, 9. svibnja, danas se u mnogim zemljama obilježava kao Dan Europe. Nova se obljetnica ne veže uz antifašizam već uz mir i jedinstvo Europe. U ovom slučaju označava godišnjicu povijesne "Schumanove deklaracije". Tijekom govora u Parizu 1950. Robert Schuman, tadašnji francuski ministar vanjskih poslova, iznio je svoju ideju o novom obliku političke suradnje u Europi kojom bi rat među europskim državama postao nezamisliv.

Datumi su isti, ali povod i značenje različito. Kako se danas sramimo nasljeđa Jugoslavije, a ponosimo Europskom unijom, u Hrvatskoj se pribjegava novom značenju Dana pobjede.

Vratimo se u 1975. godinu. Tek što je završio četverodnevni dernek Praznika rada, eto ti 9. svibnja. U međuvremenu od 4. do 9. svibnja gradovi Istre slavili su oslobođenje i dan grada. Uz tri dana godišnjeg spoji se deset dana odmora. Te se 1975. godine slavila 30. godišnjica oslobođenja zemlje od fašizma. Televizija je prenosila veliku vojnu paradu u Beogradu, a novine reportaže tek 12. svibnja kada su izašle nakon prazničnog trobroja. Objavljen je veliki intervju s Titom na četiri stranice o njegovim sjećanjima, zatim sjećanja boraca, fotografije oslobađanja Rijeke, Pule i drugih gradova. Održane su akademije i skupovi građana diljem Istre.

Gori u rudniku

Na stranicama istarske kronike čitamo - požar prijeti istarskim ugljenokopima u Labinu. U jami gori, ali za rudare nema opasnosti, donosi vijest Glas Istre. Pretpostavlja se da se radi o samozapaljenju ugljena u neproduktivnom dijelu jame. Temperatura se kreće do 60 stupnjeva celzija. Dok rudari i dalje rade u produktivnom dijelu jame ekipe čete za spašavanje pokušavaju zagasiti vatru.

- Teško je sa 20 kilograma na leđima probijati se do vatre, ali nije me strah, kaže Jovo Macura, član čete za spašavanje. A Jovo Dimić dodaje da je toplo, vruće i puno dima, ali je sigurnost velika. Za one koji rade u proizvodnji nema opasnosti.

        Prema Tanjugovoj vijesti u posljednjih dvadesetak godina srednje trajanje života muškaraca u Jugoslaviji u prosjeku je produženo za sedam godina, a žena za devet i pol godina. Koliko je očekivan vijek života ne navode.

Početkom travnja još se prikupljaju prijave za Festival jugoslavenskog filma u Puli. Najavljeno je već 16 filmova među kojima je Vlak u snijegu Mate Relje, Seljačka buna Vatroslava Mimice, Hitler iz našeg sokaka Vladimira Tadeja, Muke pod Mati Lordana Zafranovića, Salaš u malom ritu Branka Bauera i mnogi drugi današnji klasici. Bila je to zanimljiva filmska godina.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama