Nigdje se ne spominju

NEMA SLUHA ZA ISTARSKE PLESNE ŠKOLE I UDRUGE Ne rade mjesecima, plaćaju doprinose, a nisu dobili ni pomoć za djelatnost, ni dozvolu za rad "Mi smo građani drugog reda"

| Autor: Lara BAGAR
Arhiva G. I.

Arhiva G. I.


Kad je Stožer donio odluku o zatvaranju, točno smo bili navedeni kao plesni studiji i škole, dok sada u ovim odlukama što se smije a što ne smije, uopće nas ne spominju, kaže Sandra Demarin. Prvo su im u istarskom stožeru rekli da mogu započeti s radom pa je Capak rekao da ne može, da bi im u Istarskom saboru kulture opet rekli da može. Netko je dobrano izgubio kompas

 

Treći tjedan popuštanja protuepidemioloških mjera donio je i očekivano zeleno svjetlo za rad ugostiteljskim objektima, trgovinama, shopping centrima, fitness dvoranama, teretanama, pa čak i jednim dijelom osnovnim školama i vrtićima. Istovremeno je omogućeno održavanje proba za umjetnike i djelatnike u kulturi u manjim grupama, kao i okupljanje do 40 osoba. Među silnim zdravstvenim preporukama koje nas vraćaju u "novu normalu" nigdje se ne spominju plesne udruge i klubovi.

Voditelji afirmiranih pulskih plesnih udruga su ogorčeni. Osjećaju se usamljeno i zaboravljeno. Ne rade mjesecima, plaćaju doprinose, a nisu dobili niti pomoć za djelatnost, niti dozvolu za rad.

Izgubljen kompas

- Ako rade svi, zašto ne bi i mi. Možemo se i mi kao i ostali prilagoditi, pita se Tatjana Samuele Ban, voditeljica plesnog Studija Art Dance. "Ako mogu raditi teretane, aerobik i dramski studio, zašto ne bi mogli i mi? I mi imamo plesne rekreacije", nastavlja Fabris Radin, voditelj Plesnog centra Studio, salsa radionica i Salsa festivala koji se u Puli ove godine trebao održati po 17. put, ali je, naravno, zbog koronakrize otkazan.

- Mi smo bili svjesni da će ples biti zadnja mjera i zadnji val koji će se pokrenuti, ali nema nas ni u trećem izdanju, nitko ne daje novac ni dozvolu, objašnjava Rosmarie Miletić, plesna i poslovna partnerica Fabrisa. "Kad je Stožer donio odluku o zatvaranju, točno smo bili navedeni kao plesni studiji i škole, dok sada u ovim odlukama što se smije a što ne smije, uopće nas ne spominje", nadovezuje se Sandra Demarin iz plesne škole Saltatrix.

Prvo su im u istarskom stožeru rekli da mogu započeti s radom pa je Capak rekao da ne može, da bi im u Istarskom saboru kulture opet rekli da može. Izgleda da je netko dobrano izgubio kompas.

Plesne udruge u Hrvatskoj do sada nisu dobile nikakvu naknadu jer nisu gospodarska djelatnost. Istovremeno, da bi se mogli prijaviti na bilo koji natječaj u Hrvatskoj ili EU-u, moraju biti udruga. Paradoks! No, opet svi oni žive od članarina. Svi plaćaju doprinose i isplaćuju plaće, a ako se ovako nastavi, morat će nekoga poslati na biro rada.

- U Art Danceu ja sam zaposlena i normalno plaćam doprinose. U Hrvatskom saboru kulture ima 80 tisuća registriranih članova, a realno je ta brojka još veća. To su oni koji su zaposleni u udrugama, ne jedan, nego i više njih, i svi su ostali bez prihoda, veli Tatjana Samuele Ban.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama