Glas Istre 15. kolovoz 1981.
U kolovozu 1981. prošlo je bilo više od godinu dana od smrti Josipa Broza Tita, ali Glas Istre još uvijek je pun naslova posvećenih velikom jugoslavenskom državniku. Na dan 15. kolovoza nigdje ni slova o Velikoj Gospi, ali se na sve strane spominje Tito. Naime, izviješteno je o smrti Stevana Doronjskog, člana predsjedništva Jugoslavije i CK SKJ, kojeg se odmah na naslovnici opisuje kao "neimara revolucije Titova kova". Odmah na drugoj stranici piše se da je Doronjski bio "dosljedan borac za Titovu politiku".
Već na četvrtoj stranici opet Tito, naslov je sada "Tito i nesvrstavanje, jedna pobjeda, jedan trijumf". U tom tekstu se podsjeća da Šestu konferenciju nesvrstanih zemalja, a na fotografiji uz tekst su Tito i Fidel Castro. Nigdje nije objašnjeno zašto je baš taj dan, 15. kolovoza 1981., izašao tekst o konferenciji održanoj u rujnu 1979. Čini se da povoda nema.
"Završni dokument, svojevrsna povelja nesvrstavanja, posve je, i to precizno i konkretno, potvrdio izvorne principe i izvanblokovski nezavisni karakter pokreta. Bila je to velika, konačna pobjeda nesvrstavanja. Bio je to, istodobno, trijumf Josipa Broza koji je sa suosnivačima projektirao tu pobjedu i osobno joj najviše pridonio", piše Glas Istre.
Plaće
Zanimljivo je pročitati i tekst koji tematizira različite plaće u prosvjeti. Naime, danas se smatra da je vrijeme komunizma bilo to u kojem su razlike u plaćama bile male ili nikakve, pogotovo unutar istog zanimanja. Ali, 15. kolovoza 1981. Glas Istre piše da su razlike u osobnim dohocima neodržive.
"U znatnom broju općina učitelji su plaćeni između šest i sedam tisuća dinara mjesečno, dok u bogatijim područjima osobni dohoci znaju biti i dvostruko veći. Održavanje takvih razlika u narednim bi godinama moglo izazvati katastrofalni manjak učitelja i nastavnika osnovnih škola", piše Glas Istre. U nastavku se objašnjava da su takve prijetnje lišeni veliki gradovi koji s lakoćom popunjavaju učionice stručnjacima - ako ne vlastitim snagama, onda masovnom ponudom iz unutrašnjosti, gdje postoji golema kadrovska rezerva.
"Nedavno se na natječaj za upražnjeno radno mjesto u osnovnoj školi u zagrebačkom predgrađu javilo 86 kandidata, ali ni jedan od njih nije bio Zagrepčanin", piše Glas Istre.
Koliba
U to vrijema Glas Istre je uglavnom pokrivao nacionalne teme, a lokalne mnogo manje. Ali, ipak ih ima. Tako se piše o najmanjem pulskom auto-kampu, s naslovom: "Kuhinja privlači, buka rastjeruje".
"Rivarska koliba s praga Verudele je ljetovalište koje se može pohvaliti rijetko vjernom klijentelom: okuplja goste koji tu dolaze dvadeset godina. Upitali smo upravitelja Ribarske kolibe Matu Bogdanića i šefa kuhinje Ivu Livića što to toliko privlači goste s obzirom na to da sobe pansionanemaju kupaonice, a auto-kamp je stalno izložen buci. Složili su se da je adut kolibe - kuhinje", pisao je Glas Istre.
Piše se i o "sređivanju stanja u pulskoj privredi", koja očito tada nije stajala dobro.
"Oslabljivanje dijela proizvodnje i konkurentnosti, posebno metalske industrije Pule, ima danas za posljedicu neke poremećaje u kruženju obrtnih sredstava, stagnaciju financijskih tokova, a time i smanjenje likvidnosti, što je uzrokom da je Pula u 1980. godini, mjereći rentabilnost poslovanja dohotkom po radniku, bila uz Labin na predposljednjem mjestu u Istri", piše Glas.
Demižone
Izdvojimo još jedan simpatičan tekst o turizmu, ali i o jugo ekonomiji istovremeno:
"Jadni strani turisti, nikako da kod nas dospiju na zelenu granu. Eto, lani smo imali nestašicu deterdženata, pa turisti nisu mogli prati svoje rublje. Poučeni prošlogodišnjim iskustvom, ovoga puta su na ljetovanje ponijeli od kuće deterdžente. Ali - avaj! Sad opet nemamo vode, dakle opet turisti ne mogu oprati svoje rublje. Neću se začuditi ako idućeg ljeta ti isti turisti dođu k nama na ljetovanje dovozeći sobom demižone s vodom", pisao je Glas Istre 15. kolovoza 1981.