Umjetničke skulpture riba više su od samog kontejnera za plastične boce. One imaju svoje ime, poruku i cilj – čuvati okoliš i smanjiti količinu plastike u moru, a posljedično i samo ljudsko zdravlje. Instalaciju riba izradila je udruga MedulinArt u suradnji sa ALU GRAD j.d.o.o.
U srpnju ove godine Općina Medulin čvrsto je odlučila prestati upotrebljavati predmete od jednokratne plastike kako u samoj općinskoj upravi, tako i na raznim manifestacijama koje se organiziraju na području općine. Tako u zgradi općine više nema plastičnih čaša za piće, žlica, vilica pa ni tanjura, a za sve je te predmete pronađena bolja, ekološka alternativa.
Čuvanje okoliša
Nastavljajući s akcijama koje bi trebale doprinijeti značajnom smanjenju plastičnog otpada na ovom području, Općina Medulin je na rivi u Medulinu postavila atraktivne umjetničke skulpture riba koje ujedno služe kao kontejner za plastične boce. Službeno predstavljanje ovih riba-kontejnera otvorio je načelnik Goran Buić koji je djeci iz Osnovne škole dr. Mate Demarina, kroz zanimljive primjere, objasnio čemu postavljene ribe služe, zašto su postavljenje te ono najvažnije, zašto je jednokratna plastika štetna te zašto je važno čuvati okoliš.
Djeca su bila oduševljena postavljenim skulpturama i veselo su načelniku odgovorila da će roditeljima prenijeti sve što su tog dana naučila kako bi i roditelji zajedno s njima "hranili" skulpture riba plastičnim bocama.
Umjetničke skulpture riba više su od samog kontejnera za plastične boce. One imaju svoje ime, poruku i cilj: čuvati okoliš i smanjiti količinu plastike u moru, a posljedično i samo ljudsko zdravlje. Postavljene su tri ribe, Kata, Fuma i Luca, a svaka od njih na svojoj tabli objašnjava na hrvatskom i engleskom jeziku čemu služe. Primjerice, "Ja sam riba Kata i jedina sam riba koja se voli hraniti plastičnim bocama! Ubaci u mene jednokratnu plastiku i tako me nahrani da ne ostanem gladna. I zapamti, samo ja volim plastiku, moji prijatelji u moru je ne vole i jako im šteti. Čuvaj more i okoliš, ne bacaj smeće i recikliraj".
Mali koraci
Jeste li znali da se plastika u moru ne razgrađuje nego se usitnjava i od toga nastaje mikroplastika? Riječ je o plastici koja je manja od pet milimetara. Ta mikroplastika na sebe navlači velike količine teških metala, virusa i bakterija, ali u koncentracijama i do 1.000 puta većim od onih u moru. Sve to dospijeva u probavni sustav riba i ostalih morskih organizama, a, njihovom konzumacijom, i u ljudski organizam. Medulin je "ZA okoliš - NE jednokratnoj plastici!“, poručuju javnosti riba Kata i Općina Medulin.
Ovakve ribe već postoje u svijetu i vrlo su dobar primjer osvještavanja javnosti o štetnosti jednokratne plastike, a ovim projektom Općina Medulin željela je i na svom području iskoristiti ovaj zanimljivi model osvještavanja i edukacije. Instalaciju riba izradila je udruga MedulinArt u suradnji sa ALU GRAD j.d.o.o. Trenutno su sve tri ribe postavljene u Medulinu na rivi kod Fontane, no biti će raspoređene tako što će riba Fuma ostati u Medulinu, dok će riba Kata otići u Pješčanu Uvalu, a riba Luca u Banjole. Općina Medulin poziva sve mještane da u skulpture riba ubacuju plastične boce te na taj način podrže ovu ideju, a oni nastavljaju raditi na "malim koracima" za očuvanje okoliša.
Inače, projekt Općine "Medulin ZA okoliš - NE jednokratnoj plastici" sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo. Ukupna vrijednost projekta je 93.738 kuna i financiran je u stopostotnom iznosu.