Gajimo individualan pristup svakom gostu, to je naša specifičnost. Posebno u zimskim mjesecima kada imamo više vremena, tada održavamo cooking class, radionice izrade pljukanci, kroštula, bike ture na kojima obiđemo lokalne proizvođače meda, vina. U kampu je zajednička prostorija s kaminom, bar radi ujutro za kavu i kroasan, imamo dostavu svježeg kruha, tako da gosti ne osjete da nije špica sezone, kaže Giulia Ukušić
U obiteljskom kampu Polidor kategorije četiri zvjezdica, smještenom na 1,3 hektara zemljišta između Bijele uvale i Funtane, pet kilometara od Poreča, već pet godina znaju što je to cjelogodišnji turizam. I opstaju, unatoč teškim poslovnim uvjetima na koje se žale svi poslodavci u zemlji te unatoč zaista velikoj konkurenciji u okruženju. Stalnim ulaganjima u nove sadržaje i komfor prate trendove, a s relativno malim kapacitetom, za maksimalno 280 osoba, uspijevaju parirati velikim kampovima i kamping resortima kojih ne nedostaje na porečkoj rivijeri a u koje moćne turističke kompanije zadnjih godina sve više investiraju. Mnogi kampisti preferiraju upravo male obiteljske kampove poput Polidora, koji pružaju osjećaj doma.
Doček Nove
- Gajimo individualan pristup svakom gostu, to je naša specifičnost. Posebno u zimskim mjesecima kada imamo više vremena, tada održavamo radionice i nudimo neke dodatne aktivnosti, cooking class, radionice izrade pljukanci, kroštula, bike ture, sve u vlastitoj organizaciji. Imamo, recimo, vikend ponudu od dva noćenja s uključenom bike turom na kojoj obiđemo lokalne proizvođače meda, vina od kojih nam je najbliži Damjanić u Fuškulinu. U kampu je zajednička prostorija s kaminom, bar radi ujutro za kavu i kroasan, imamo dostavu svježeg kruha, gosti navečer naruče i ujutro im donesemo direktno na parcelu. Tako da ne osjete da nije špica sezone. Zimski gosti su nam pretežito Slovenci i Talijani, naši susjedi. Oni čekaju vremensku prognozu i čim vide da će biti lijep vikend, mi smo puni, kaže Giulia Ukušić koja vodi kamp zajedno s roditeljima i sestrom te drugim zaposlenicima. Ona i sestra završile su ekonomiju i turizam u Zagrebu i posvetile se obiteljskom poslu.
Ovog ljeta bilo ih je 40-ak, zimi ostanu na 17 stalno zaposlenih. Sezona se produžila, veli, i još uvijek su puni. Nakon toga idu školski zimski praznici koncem listopada s kojima stižu novi gosti, pa Božić i Nova godina kada organiziraju podnevni doček u kampu uz DJ-a i kuhanu maneštru. Onda Slovenci imaju praznik, Prešernov dan, pa karneval. I tako se spoji godina. Posebno su ponosni na lojalnost svojih gostiju koji im se rado vraćaju.
- U špici sezone prosječno imamo između 230 i 250 gostiju. Kako kamp nije na moru, uzeli smo dio obale u koncesiju i uredili šljunčanu plažu do koje svoje goste sada prevozimo vlakićem. Prvi u Hrvatskoj smo postavili glamping sobe, kako smo ih mi nazvali. Riječ je o hrvatskom proizvodu. Tvrtka Drvona htjela je ući na turističko tržište i napravili smo prototip male drvene kućice, zapravo sobice od devet kvadrata s bračnim krevetom i terasom, preko kojih je razvučeno platno. To je naša romantična zona pod drvećem. Imamo sedam glamping sobica sa zajedničkim sanitarnim čvorom i tu je sve prilagođeno parovima. Dobiju bademantile za odlazak do kupaonice i mogu naručiti doručak s dostavom u košarici, priča Giulia.
Stalna ulaganja
Kamp Polidor, osim prostranih parcela, naravno, opskrbljenih strujom i vodom te ograđenih zelenilom, i mobilnih kućica s prostranim terasama, ima i otvoreni grijani bazen s pool barom, dječji bazen s toboganom i vodenom gljivom, dječju igraonicu i igralište, mali market, restoran s domaćim specijalitetima, prostor za druženje i programe, bike corner, prostor za roštiljanje. Plaža je prilagođena osobama s invaliditetom, ima beach bar, plažu za pse… Nadomak su biciklističke i pješačke staze, na kilometar-dva lučica za čamce, razne sportske i rekreacijske aktivnosti, veliki aquapark, Dinopark te sva ostala ponuda obližnje Funtane i Poreča. Kamp je, kaže nam Giulia, i ove godine potvrdio svoje četiri zvjezdice.
- Imamo uvjete za pet zvjezdica, ali smo ipak odlučili ostati na četiri. U razgovoru s kolegama iz branše koji dolaze iz kampova s pet zvjezdica zaključili smo da su to i dalje isti gosti, samo s više očekivanja, što se negativno zna odraziti na recenzijama, pojašnjava Giulia.
Što se tiče investicija, u kampu Polidor ove godine uredit će novu recepciju, posljednje što je ostalo od starih zgrada negdašnjeg zimovališta-skladišta kamp-kućica. Aktivno povlače i subvencionirana sredstva: redovno sudjeluju na natječajima Ministarstva turizma, a prošle godine dobili su i oko pet milijuna kuna iz Ministarstva gospodarstva, obrta i poduzetništva. Kako se Hrvatska promovira kao 365 destinacija, barem bi lokalni nameti, slaže se naša sugovornica, trebali u zimskim mjesecima biti manji nego u špici sezone. Teško je s istim nametima kao u srpnju, veli, opstati i u siječnju i veljači. Tu bi lokalna samouprava trebala pomoći.
Zimski kampovi
Jerko Sladoljev iz porečke udruge Top kamping kvalitete kaže da atraktivnost kampa Polidor upravo čine obiteljska atmosfera ispričana kroz niz detalja i ugodno posložena ponuda za oko sretno uklopljena u prirodni ambijent. I gospodin Sladoljev ističe da su kampovi koji rade cijelu godinu izloženi većem poslovnom stresu jer su prihodi daleko manji od troškova pa predstavljaju za vlasnike pravi izazov.
- Potrebna je posebna poslovna umješnost i napor da se opravda isplativost. Najveći neprijatelj su vremenske (ne)prilike jer je lijepo vrijeme najvažniji faktor atrakcije zimi. Zato kampisti zimi najviše putuju u Tunis gdje su temperature nerijetko iznad 25 stupnjeva. No s druge strane, zimski kampovi su promotori i pravi ambasadori promidžbe kamping turizma pa bi Ministarstvo turizma trebalo osmisliti neke porezne benefite i honorirati tu žrtvu i trud koji jedan mali dio poslenika o svom trošku dobrovoljno snosi, kaže Sladoljev.
U Hrvatskoj je 13 takvih kampova, a u Istri tri - Polidor, Motovun i Porto Sole. Ukupni kapacitet cjelogodišnjih kampova je 10-ak tisuća gostiju, što je ispod pet posto kamping kapaciteta u zemlji i ne predstavljaju velike poslovne brojke. No, predstavljaju stanovit kontinuitet kamping propagande što je posebno bitno u okruženju konkurentnih destinacija koje sve imaju veće raspoložive kapacitete zimi.
- Kvaliteta kampova u Hrvatskoj u prosjeku je ove godine porasla za tri posto, a najviše prema ADAC-u u Šibenskoj županiji, 14 posto. Najkvalitetnije kampove ima Istra s prosjekom od 4,1 od ukupno pet bodova. Na razini EU-a Hrvatska je na trećem mjestu po kvaliteti kampova, a po skupoći na četvrtom. No, ne smijemo zaboraviti da EU ima 25 tisuća kampova i da je konkurencija izrazito jaka, posebno u Italiji, Francuskoj i Španjolskoj gdje je oko 15 tisuća kampova ili dvije trećine ukupnih kapaciteta EU-a, ističe Sladoljev.
Lanjski rekord
Europa ostvaruje 350 milijuna kamping noćenja u otprilike 28 tisuća kampova i kapacitetima za 10 milijuna osoba. Godišnje se u kampovima Europe provede 60 milijuna kampista. Prosječan europski kamp ima kapacitet od 350 osoba, a Hrvatska s kapacitetom od oko 250 tisuća osoba dnevno čini tek 2,5 posto kapaciteta u EU-u. Istra ima kapacitet oko 115 tisuća osoba u kampovima i ostvaruje skoro polovicu svih hrvatskih kamping noćenja. Prošle godine hrvatski su kampovi prvi put premašili rekord iz najbolje zlatne kamping godine, 1987., kada je ostvareno 18 milijuna noćenja.
Najbolji u Hrvatskoj
Kamp Polidor dobitnik je brojnih nagrada: Croatia's Best Campsite tri godine zaredom od 2017. naovamo, Naj kamp Adria 2017. i 2018., Turistički cvijet - kvaliteta za Hrvatsku 2017., Inovacamp Award 2016. te Zoover Award Orange.
Giulia, Katja, Federica i Adriano Ukušić u obiteljskom poslu
Gospodin Jerko Sladoljev iz porečke udruge Top kamping kvalitete ističe potonju nagradu nizozemskih kampista i njihovog portala Zoover koji su prošle godine Polidor proglasili najboljim hrvatskim kampom, svrstavši ga po ocjenama ispred kampova s pet zvjezdica. Da su cijenjeni i na domaćem terenu, pokazuje i podatak da je Ministarstvo turizma izabralo kamp Polidor za praktikum projekta "Start in camp" koji mentoriraju i provode udruga Top kamping kvalitete i Pučko otvoreno učilište u Poreču. Upravo su studenti uključeni u ovaj projekt na studijskom putovanju, posjetit će najkvalitetniji talijanski kamp Union Lido Cavallino kod Venecije te Camping Bled u Sloveniji.