250 Kilometara OD KIJEVA

JOŠ JEDAN PAZINJAN U UKRAJINI: Rat ga je zatekao taman u posjeti kod rodbine. "Ne znam kad ću se moći vratiti"

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Anatolij Varvaruk

Anatolij Varvaruk


U ratom zahvaćenoj Ukrajini, točnije u gradu Vinica, udaljenom 250 kilometara od prijestolnice Kijeva, trenutno se nalazi još jedan Pazinjan. Riječ je o rođenom Ukrajincu, bivšem biciklistu Meridiane Kamen Pazin i sadašnjem biciklističkom treneru Anatoliju Varvaruku, koji već dugi niz godina živi u Pazinu. Povremeno posjećuju majku, sestrinu obitelj i ostale stare prijatelje u Ukrajini. Prilikom nedavne posjete u njegovoj je domovini izbio rat.

- Sada moram biti tu, sada je najteže stanje, ne mogu reći kada ću se vratiti, kaže Varvaruk koji pomaže bolesnoj majci koja živi u gradu od 370 tisuća stanovnika, ali i izbjeglicama iz drugih gradova koje traže sigurno utočište, budući da ima kombi sa sedam mjesta. Udaljenost od njegove Vinice do poljske granice je 400 kilometara, a putuje se po 12 sati.

- Mnogo izbjeglica ide prema poljskog granici gdje nastaje kolaps jer ih je jako puno, opisuje Varvaruk trenutnu situaciju.

- Svaki grad ima vojne barikade, i kad ulazite i kad izlazite morate proći preko te sigurnosne linije. Ako imate strane registracijske tablice kao ja, onda imaju razlog da pretraže prtljažnik, pojašnjava.

Drugačija je situacija na poljsko-moldavijskoj granici, koja je najbliža Vinici. Ondje nema toliko gužve i sve je dobro organizirano.

- Svoju sestru s djecom sam odvezao na tu granicu. Ondje su ih primili, nahranili i već su ih odvezli u Rumunjsku. Cilj je da dođe kod mene u Pazin gdje imam stan, ali najprije moraju čekati da se skupi dovoljan broj ljudi za prijevoz u tom smjeru, kazao nam je ovaj nekad poznati pazinski biciklist.

U prihvatilištu u Rumunjskoj organizirana je prehrana i smještaj, angažirani su psiholozi koji rade s izbjeglicama, pa i animatori koji zabavljaju djecu. U njegovom rodnom gradu Vinici trenutno se mogu vidjeti registracijske oznake vozila iz brojnih drugih ukrajinskih krajeva. Putuju danima i iznimno su umorni. Solidarnost je na djelu pa im oni koji imaju ustupaju svoje prazne nekretnine da imaju gdje boraviti. Škole koje su donedavno redovno radile sada su pretvorene u izbjeglička prihvatilišta. Gradska administracija Vinice iznimno se trudi da građanima osigura sve uvjete za normalan život: struju, vodu, plin…

Jedino ograničenje koje je nedavno uvedene tiče se goriva.

- Maksimalno je moguće natočiti 20 litara goriva, a budući da većina koristi benzin, već ga je jako teško nabaviti, dok dizela još ima, objašnjava Varvaruk te napominje da je i u Vinici, kao i u drugdje u Ukrajini, zabranjen alkohol.

Velike kolone stanovništva sada dolaze iz Kijeva. Jedan dugi vlak s djecom i ženama stigao je u subotu iz Zaporožja. Iz drugog po veličini ukrajinskog grada Harkova stigao mu je prijatelj koji je s obitelji otišao prema Moldaviji i Rumunjskoj. U Harkovu je svjedočio raketiranju i eksplozijama. "To je lijepo vidjeti u filmu, ali u stvarnosti je jako, jako napeto", prenosi svjedočenja.

U početku su Rusi bombardirali samo vojne ciljeve, uglavnom objekte protuzračne obrane da bi osigurali zračnu nadmoć, međutim, u tome nisu posve uspjeli, jer se i dalje obaraju njihovi vojni zrakoplovi. Baš nedavno je oboren i pritom poginuo ruski pilot koji se proslavio u Sirijskom ratu, saznajemo od sugovornika.

U nedjelju je objavljeno da je ruska vojska raketirala civilni aerodrom u Vinici.

- Raketirana je stara zračna luka u mom gradu koja nije bila u funkciji, nego je čekala rekonstrukciju, pojašnjava nam. Na pitanje je li bilo već prije nekih drugih napada kaže da jest, ali u okolici. Primjerice, vojna spremišta za municiju, a gađane su i neke vojne jedinice koje su bile raspoređene izvan grada.

- Možda bi diverzanti radili štetu, ali cijeli je grad podijeljen na vojne i dobrovoljačke sektore koji su čuvani i po noći i po danu, napominje.

Bivši biciklist Anatolij Varvaruk u Pazinu, odnosno cijeloj Istri radi kao turistički vodič.

- Poznam dobro povijest Hrvatske, tako da me dosta traže turisti koji dolaze s istoka Europe. Na pitanje da prognozira kad će kriza u Ukrajini završiti, odgovara da nije vojni stručnjak.

- Radi se o dvije velike zemlje koje imaju takve resurse s kojima bi rat mogao potrajati dugo. Ruska očekivanja o brzom ukrajinskom slomu nisu se obistinila, a sada Ukrajina traži da se zatvori zračni promet kako ruski avioni ne bi razarali gradove. Ovo nije pošteni rat u kojem jedna vojska dođe s jedne, a druga s druge strane, pa se onda odluči tko je pobjednik. Sada je evidentan psihički teror nad civilima u gradovima, kaže Varvaruk.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter