aktivni u pripremi projekata

Javna ustanova Regionalni koordinator Istarske županije za europske programe i fondove: U dvije godine 24 projekta vrijedna gotovo 109 milijuna kuna

| Autor: Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ
Centar kompetencija Pula

Centar kompetencija Pula


Centar kompetencija u turizmu i ugostiteljstvu u Puli, ribarnica u Ližnjanu, pomoć u kući na području Pule i Puljštine, financiranje pomoćnika u nastavi … samo su neki od projekata u čijoj je pripremi sudjelovala Javna ustanova Regionalni koordinator Istarske županije za europske programe i fondove. Riječ je o ustanovi osnovanoj od strane Istarske županije koja ima za cilj obavljanje javnih ovlasti i drugih zadataka dodijeljenih joj Zakonom o regionalnom razvoju RH, a zapravo je nastavak svih onih aktivnosti vezanih za EU projekte koje su se i dosad odvijale u vrlo aktivnom nekadašnjem županijskom odjelu.

Aktivni od 2019. godine

Stoga, iako relativno mlada ustanova, s 11 djelatnika koji su imali bogato iskustvo na EU projektima, dosad je, u svega dvije godine, uspješno pripremila čak 24 projekata ukupne vrijednosti od gotovo 109 milijuna kuna. Na njenom čelnom mjestu je Patrizia Bosich, privremena ravnateljica.

- Zakonom o regionalnom razvoju RH, našim javnim ustanovama u svakoj županiji dodijeljene su uloge regionalnog koordinatora za područje jedinice područne (regionalne) samouprave. Time je okosnica provođenja politika regionalnog razvoja i koordinacija razvojnih aktivnosti dana upravo regionalnoj razini, putem njezine ustanove. Sve su hrvatske županije morale osnovati ove javne ustanove ili pravno preoblikovati razvojne agencije temeljem spomenutog Zakona, pa je tako u Republici Hrvatskoj osnovan 21 regionalni koordinator. Regionalni koordinatori su akreditirane ustanove koje imaju kapacitete za provedbu aktivnosti koje doprinose učinkovitijem upravljanju regionalnim razvojem i povećanju apsorpcije sredstava iz Europskih strukturnih fondova, pojašnjava Bosich i dodaje da oni surađuju i s ostalim regionalnim koordinatorima drugih hrvatskih županija, posebice Jadranske Hrvatske.

Javna ustanova Regionalni koordinator Istarske županije za europske programe i fondove osnovana je 2018. godine od strane Istarske županije kao javna ustanova za provedbu aktivnosti vezanih uz koordinaciju i poticanje regionalnoga razvoja, pripremu i provedbu projekata sufinanciranih sredstvima iz europskih programa i fondova te drugih izvora financiranja. No, s radom su započeli u svibnju 2019. godine. Osim Županije, velikim se dijelom financiraju iz sredstava takozvane Tehničke pomoći iz Europskih strukturnih fondova.

Izrada lokalnih strategija

U Ustanovi se obavljaju poslovi koje je utvrdio Zakon o regionalnom razvoju, ali dvije aktivnosti su im ipak najvažnije.

- Zaduženi smo za koordiniranje strateškog planiranja, a glavni strateški dokument za Istarsku županiju je važeća županijska Razvojna strategija do 2020. godine (koja je i produžena), a od ove godine u izradi je i novi Plan razvoja Istarske županije 2021.-2027. godine. Regionalni koordinator ovdje ima ključnu i aktivnu ulogu - da putem javnih ovlasti bude aktivan partner svim jedinicama lokalne samouprave u Istarskoj županiji prilikom planiranja njihovog razvoja, kako se lokalne strategije ne bi donosile samo zbog zakonskih odredbi, već pravovremeno s ciljem umrežavanja i povezivanja projekata s lokalne, regionalne i nacionalne razine te pronalaska EU sredstava za njihovo financiranje. Nositelj izrade je Istarska županija, ali mi smo koordinatori izrade što znači da okupljamo sve zainteresirane dionike i uključujemo ih kod izrade, naravno po segmentima. Dosad smo tako posebno odradili 'Gospodarstvo i tržište rada' gdje smo zvali HGK, Obrtničku komoru, strukovne škole, gradove…, posebno smo koordinirali u sektoru obrazovanja, znanosti, kulture i sporta, i tako nastavljamo sektorski i dalje i to 'infrastrukturu', 'okoliš, prirodu i prostorno uređenje', 'demografiju', 'zdravstvo, socijalnu uključenost i poboljšanje kvalitete života', 'civilno društvo i mlade'…, kaže nadlaje Bosich i dodaje da će se u drugoj fazi izrađivati strateški okvir i utvrditi zajednički smjerovi razvoja Istarske županije za rečeni period.

Osim županijskih razvojnih strategija, koordiniraju rad i na drugim strateškim i razvojnim dokumentima za područje Istarske županije te njihovih provedbenih dokumenata za koje ih ovlasti Županija.

Druga važna aktivnost je pružanje savjetodavne i stručne pomoći u pripremi i provedbi projekata koji se mogu financirati iz Europskih fondova, a posebno Europskih strukturnih fondova.

- Tijekom dosadašnjih 24 mjeseci, pružena je stručna pomoć u pripremi i/ili provedbi projekta za 30-ak javnopravnih tijela s područja Istarske županije. Pripremaju se i novi projekti, a pružamo pomoć i kod provedbe već ugovorenih projekata. Dosad smo pomoć pružili različitim dionicima iz javnog sektora: općinama, gradovima, školama, vrtićima, gradskim društvima Crvenog križa, domovima za starije itd., županijskim ustanovama, a u pripremi i provedbi EU projekata stojimo na raspolaganju i našem osnivaču Istarskoj županiji. Stručni tim u pripremi projekata pruža pomoć i u ispisivanju dokumentacije za prijavu projektnog prijedloga te radi na razradi projekta s korisnikom koji za takvu vrstu posla nije osposobljen, a ima potrebu i volju prijaviti projekt na neki od dostupnih natječaja iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova. Moram naglasiti da pružamo stručnu pomoć samo javnopravnim tijelima i javnim ustanovama s područja Istarske županije, kojima su osnivači Republika Hrvatska i/li Istarska županija, u pripremi i provedbi razvojnih projekata od interesa za razvoj Istarske županije, a posebno projekata sufinanciranih sredstvima iz strukturnih i investicijskih fondova Europske unije. To znači da ne radimo za udruge ili privatni sektor, pojašnjava Bosich i dodaje da u Istarskoj županiji ima ukupno tristotinjak javnopravnih tijela.

Osim ovih poslova, provode i programe ministarstva nadležnog za regionalni razvoj i drugih središnjih tijela državne uprave koji se odnose na ravnomjerniji regionalni razvoj te sve ostale predviđene aktivnosti i programe koji se planiraju se u okviru godišnjih Programa rada.

Konkretni projekti

- Po prvi put imali smo mogućnost aktivno se uključiti u programiranje operativnih programa u novoj financijskoj perspektivi 2021.-2027. te iznijeti regionalne potrebe u definiranju prioriteta koje će Republika Hrvatska financirati kroz Kohezijsku politiku u navedenom razdoblju kroz tri ključna Operativna programa: Konkurentnost i kohezija 2021-.2027., Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027. i Integrirani teritorijalni program, istaknula je Bosich.

Rezimirajući dosadašnji rad, ono na što su posebno ponosni je, kaže Bosich, rad na projektu KLIK, zajedno s Upravnim odjelom za obrazovanje Istarske županije i pulskom Školom za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu koji je upravo u provedbi, a u sklopu kojeg će Pula dobiti Centar kompetencija u turizmu i ugostiteljstvu. Putem dva poziva uspješno su prikupili 30,5 milijuna kuna za nadogradnju škole iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, poznatog Praktikuma na Stoji, te još 45 milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda za razvoj škole u Centar kompetencija, odnosno za usavršavanje svih profesora, prenošenje znanja učenicima, stvaranje novih kurikuluma i ostalog.

Nedavno je također ugovorena Pomoć u kući iz Europskog socijalnog fonda, u suradnji s Crvenim križem, u sklopu kojeg će Grad Pula osigurati pomoć u kući na svom području, a Grad Vodnjan za područje Puljštine. Neizostavna je bila i njihova pomoć Općini Ližnjan za osiguravanje sredstava za otvaranje ribarnice u uvali Kuje u Ližnjanu, kao i suradnja sa županijskim Odjelom za obrazovanje na četiri projekta uz pomoć kojih je iz Europskog socijalnog fonda osigurano financiranje pomoćnika u nastavi za 2021./22. čime će se i županijski proračun rasteretiti za barem 4,5 milijuna kuna.

- Posebno smo ponosni na projekt na kojem smo radili zajedno s Crvenim križem "S nama niste sami" kojeg smo radili lani tijekom korone, a u sklopu kojeg će se iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije osigurati 3,5 milijuna kuna svim gradskim organizacijama Crvenog križa na području Istarske županije. Tim će se sredstvima osigurati paketi pomoći u hrani i higijenskim potrepštinama za socijalno najugroženije građane što se po prvi put financira europskim novcem, zaključila je Bosich i najavila još niz projekata koji su u pripremi čime ova Javna ustanova itekako opravdava svoje postojanje.

(Tekst realiziran u suradnji s Istarskom županijom)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter