Ilustracija (Arhiva)
Najveći postotak žitelja Istre obuhvaćenih ovim ispitivanjem, njih 88 posto smatra da su potrebni rezovi - smanjenje broja zaposlenih - u javnoj upravi, ministarstvima, agencijama te regionalnim i lokalnim organima uprave. Međutim, samo deset posto vjeruje da do toga treba doći unutar javnih obrazovnih, zdravstvenih i kulturnih ustanova
Istrijani i Istrijanke reformirali bi teritorijalni ustroj, smanjili bi plaće u javnom sektoru, a rezove bi uglavnom provodili u javnoj upravi, ministarstvima, agencijama te regionalnim i lokalnim organima uprave.
Rezultati su to istraživanja o ekonomskim posljedicama koronavirusa u Istri, koje je proveo pulski centar za istraživanje tržišta i javnog mnijenja Modus Operandi.
Ispitivanje je provedeno u razdoblju od 17. do 23. travnja, metodom online anketiranja, i to na 788 punoljetnih građana i građanki Istarske županije. Iz te su tvrtke rezultate istraživanja našem listu prepustili besplatno, kao njihov doprinos borbi protiv koronavirusa.
Nakon donošenja odluke o restriktivnoj mjeri ograničavanja kretanja među jedinicama lokalne samouprave i uvođenja e-propusnica, u javnom se diskursu ponovno na velika zvona počelo govoriti o apsurdnom teritorijalnom ustrojstvu Hrvatske. Besmisao takvog fragmentiranja uvidjeli su na svojoj koži, izgleda, i žitelji Istre. Njih 96 posto. Čak toliko ih podržava ideju o ukidanju ili smanjenju broja jedinica lokalne samouprave. To ne treba čuditi.
Naime, zbog enormno velikog broja zahtjeva za propusnicama Stožer civilne zaštite Istarske županije prvi je zatražio da se propusnice izdaju za područja bivših općina, a ne aktualnih JLS-a. Među zaposlenima u privatnom sektoru tu reformu pozdravlja 91 posto ispitanika, čak 15 posto više nego među djelatnicima u javnom sektoru.