UPRIZORENJE LEGENDI SREDIŠNJE ISTRE

Razbudili usnule štrige s kružera i DIVOVE VELIKE KAO PLANINA

| Autor: Anđelo DAGOSTIN


U pohod se krenulo iz središta Istre, iz Pazina, gdje su ispred Kaštela vješti glumci Miro i Sedina Cerovac, inscenirali legendu o divu Banu Dragonji, velikom kao planina i tvorcu istarskih rijeka koji je Istru spasio od suše

 
 
 
 

Proteklog je vikenda prvi put upriličena promotivna turistička tura "Putevima žive štrigarije" koja znatiželjnike i ljubitelje magične narodne predaje i legendi vodi čarobnim putevima unutrašnjosti Istre.


U pohod se krenulo iz središta Istre, iz Pazina, gdje su ispred Kaštela vješti glumci Miro i Sedina Cerovac inscenirali legendu o divu Banu Dragonji, velikom kao planina i tvorcu istarskih rijeka koji je Istru spasio od suše. Nezahvalni stanovnici izrugivali su mu se pa je posao brazdanja treće rijeke, Drage, prekinuo zbog čega je pazinska kotlina počela plavljeti. Na koncu se smilovao i udarom noge napravio Pazinsku jamu u koje je potekla sva nakupljena voda.

Vile aktivne do jutarnjeg kukurikanja

Posjetitelji su se zatim turističkim autobusom uputili u Lindarski Katun, mjesto na pola puta između Pazina i Žminja, za koji se veže legenda o štrigi i krsnika pa je na tamošnjoj križeri ponovo poznati dvojac inscenirao zanimljiv igrokaz u kojem su izazvali oduševljenje prisutne djece. Ondje su ih ugostili domaćini, bračni par Šajina iz poznatog agroturizma Ograde koji je jedno od prvih seoskih domaćinstava u Istri, ponudivši im poznate pazinske cukerančiće uz čašu malvazije, ali i druge slastice, domaću pancetu, sir i teran. Uslijedio je polazak u smjeru Žminja, najvećeg istarskog križanja puteva, u čijoj se okolici nalazi crkva "od mora". Ondje se inscenirala legenda o Orku i Morama čija se legenda veže uz crkvu Svete Marije od Mora.

Put je posjetitelje vodio dalje do popularnog slapa Sopot, kojeg se povezuje s magičnim bićima, najčešće vilama, koja su aktivna noću do jutarnjeg kukurikanja nakon čega gube moć. Za te se vile vjeruje da su nosile stijene za izgradnju Arene u Puli (Divić grada), ali su pale na put u blizini slapa Sopot. Tu su i Macmalići iz istarskih rudnika, dobri patuljci koji vole raditi nestašluke. U Pićnu se ispredala legenda o svetom Niceforu, biskupu, koji je Pićance prokleo zbog krivokletstva i dao im nadimak Trnoplesari uz kletvu "da bi ste vajka bosi po trnju plesali!". Veselo je društvo konačno stiglo i u Gračišće gdje se ispred crkve Majke Božje na Placu, točnije na njegovom vanjskom zidu razgledali na kamenim blokovima zabijene čavle. Prema pričanjima njih su u otvore između kamena zabijale nerotkinje kako bi izliječile nerodnost. Kažimo još da su planirane točke ove rute Gologorica, Tupljak i Lindar.

Pripovijedanje o istarskim legendama

Legende središnje Istre su uprizorene kroz interpretacijski pristup oživljavanja mjesta. Cilj ovog projekta je da se posjetiteljima približe jedinstvene legende Istre kroz pričanje priča, a što se prema reakcijama posjetiteljima uspjelo postići. Turu "Putevima žive štrigarije" organizirala je IRTA u suradnji s Udrugom Val Kulture, održanu u sklopu integralnog prekograničnog kulturno-turističkog projekta „Živa coprnija – Živa štrigarija“, Interreg Slovenija Hrvatska 2014.-2020. Uprizorene su legende središnje Istre kroz interpretacijski pristup oživljavanja mjesta. Cilj ovog projekta je da se posjetiteljima približe jedinstvene priče i legende Istre kroz maniru storytellinga, a što se prema reakcijama posjetiteljima uspjelo postići. Dodatni partneri su razvojno informacijski centar Slovenska Bistrica, Slovenska akademija znanosti   i umjetnosti, Etnografski muzej Istre, Općina Pićan i zavod za izdavaštvo Beletrina.

Deset mjesta na Pohorju i deset po Istri

Šumske staze, jezera i slapovi; crkve, dvorci i seoska domaćinstva koje se mogu naći na Pohorju i u Istri nisu samo privlačne destinacije za šetnje i odmor, nego i boravišta bezbrojnih mitskih bića: vodovnika, žalik žene, pehtre, krsnika, štrige i mnogih drugih. Staza žive štrigarije vodit će posjetitelje svih dobnih skupina kroz dvadeset takvih mjesta, deset na Pohorju i deset po Istri. U svrhu obogaćivanja kulturne ponude organizirat će se festival "Štrigarija uživo!" koji će se održavati na različitim lokacijama na Pohorju i u Istri. Festival će uključivati kazališne i lutkarske predstave, kreativne radionice i vođene ture te umjetnička gostovanja, inspirirajući se iznova otkrivenom mitološkom baštinom obiju regija.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama