čest i veliki problem

GRADI SE I U NETAKNUTIM ŠUMAMA Diljem Istre u tri godine prijavljeno 1.347 bespravnih građevina. Doznajemo koliko je postupaka pokrenula inspekcija

  Građevinska inspekcija zatvorila je gradilište u Šišanu gdje je netko izgradio pet kuća usred šume. Bit će zanimljivo vidjeti hoće li ih se i kada rušiti * Koliko je rušenje izgrađenih bespravnih građevina izvjesno, nismo uspjeli doznati, no iz prakse posljednjih godina može se zaključiti da bespravni graditelji mogu mirno spavati i nastaviti graditi i dalje, a oni legalni čupati kosu od muke

| Autor: Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ
Ilustracija/Bespravna gradnja - parcelizacija

Ilustracija/Bespravna gradnja - parcelizacija


U Šišanu kraj Pule niknulo je čak pet kuća u šumskom području, na parcelama koje se vode kao poljoprivredne i veoma su udaljene od građevinske zone. Pritom ne mislimo na vikendice ili kamp kućice, nego na zidane kuće od 150 kvadrata na više. Radi se o šumi, gdje se mještani pretežito šeću, beru šparuge ili gljive. Problem je prijavljen u općinu, komunalni redar je izašao na teren, a nakon toga dobili smo odgovor da su oni tu ilegalnu gradnju prijavili građevinskoj inspekciji…

Ogledni primjer

Glasi tako uvodni dio pisma čitatelja koje smo objavili unatrag mjesec dana i samo je ogledni primjer kako bespravna gradnja buja svugdje po Istri. U ovom je slučaju riječ o Šišanu, no gotovo identične scene mogu se vidjeti u svakom kutku Istre, od Premanture, Ližnjana, Medulina, preko Marčane i Labina, do Fažane, Vodnjana, Rovinja i dalje. Ima li više smisla o tome uopće pisati? Ima li smisla takvu bespravnu gradnju prijavljivati? Pitaju se to i autori navedenog pisma koji rezimiraju i kažu da su "ljuti i razočarani, jer kao domicilni stanovnici imaju sve potrebne dokumente za gradnju i nikad im tamo ne bi palo napamet zidati, devastirati prirodu i terorizirati mještane" te za kraj pitaju "znači li to da i oni koji imaju puno poljoprivrednih parcela u mjestu već sutra mogu slobodno početi zidati kuće na tri kata u šumi? Jer bi to onda bila idealna turistička ilegalna ponuda - odmor u šumi, kilometar od mora gdje su divlje uvale i gdje si sam u uvali, spavaš među jelenima, divljim svinjama i ostalim životinjama, piješ vodu iz bunara itd." Stoga smo njihovu opravdanu ljutnju i frustraciju preusmjerili prema građevinskoj inspekciji, točnije Državnom inspektoratu.

Između ostalog, ukazali smo im da ima puno zamjerki na rad građevinske inspekcije, vidljiv i u slučaju šišanske bespravne gradnje. Stoga smo ih konkretno upitali koliko u ovom trenutku građevinska inspekcija na području Istre ima evidentiranih bespravnih građevina. Gdje ih ima najviše, kakva je procedura nakon prijave bespravne gradnje, izlaze li inspektori na teren te mogu li se očekivati ponovno rušenja bespravnih građevina ili su doista svi oni koji kupuju građevinska zemljišta po deseterostruko višim cijenama od poljoprivrednih, koji skupljaju i plaćaju revno svu dokumentaciju, doista budale? Ukratko, pitali smo ih nazire li se rješenje i kraj ove ogromne devastacije prostora u Istri ili će sve opet biti legalizirano.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter