(Foto DIRH)
Nakon što je početkom svibnja uklonjeno 25 bespravnih građevina na području Ližnjana, u naselju Palera, danas je u Šišanu započeo novi val rušenja ilegalno izgrađenih kuća i drugih objekata. Prema informacijama iz Državnog inspektorata, na području naselja Šišan uklanja se ukupno 26 građevina, većinom kuća za odmor, podignutih bez dozvola na poljoprivrednom i šumskom zemljištu.
Kako saznajemo, od ukupno 27 objekata, jedan je u procesu legalizacije, dok su vlasnici 17 nekretnina sami krenuli uklanjati kuće i vikendice, no pod nadzorom Građevinske inspekcije Državnog inspektorata. Na terenu su označeni brojni objekti predviđeni za rušenje, među kojima su vikendice i manji stambeni objekti.
Da se problem bespravne gradnje posljednjih godina u Ližnjanu intenzivirao, ističe i ližnjanski načelnik Marko Ravnić.
(Foto DIRH)
- Problem bespravne gradnje jedan je od najvećih problema ne samo Istre nego i cijelog priobalja. Ovdje govorimo o bespravnoj gradnji izvan građevinskog područja duboko u šumama i poljoprivrednim zemljištima u blizini obale. Na taj problem upozoravamo godinama, na inicijativu svih vijećnika dosadašnjeg saziva Općinskog vijeća (neovisno o stranačkoj pripadnosti) poslan je apel na sva resorna ministarstva sa molbom za pomoći i zaustavljanju daljnje bespravne gradnje. Također dio smo inicijative za formiranje web stranice bespravnagradnja.hr na kojoj se na jednostavan način može prijaviti bespravna gradnja sa par klikova, napominje Ravnić.
- Ono što smo također predlagali je da se ovlasti zaustavljanja bespravne gradnje spuste na komunalne redare i da oni mogu već u startu zaustavljati bespravnu gradnju, što je i uvedeno u zakon, ali je prošlo jako puno vremena i u međuvremenu je izgrađeno jako puno objekata, ističe Ravnić dodajući da je nužno "dodatno pooštriti kazne za bespravnu gradnju", kao i da "bespravna gradnja u poljoprivrednom zemljištu bude okarakterizirana kao kazneno djelo u kaznenom zakonu".
(Foto DIRH)
- Siguran sam da će ova rušenja utjecati i osvijestiti ljude da se bespravna gradnja po poljoprivrednim zemljištima ne isplati i da će dovesti do velikog smanjenja iste. Naravno da nije ugodno gledati i znati da se nešto nekome ruši, ali kao što smo imali priliku vidjeti među objektima koji se ruše ima jako puno velikih objekata na više katova, mahom ljudi koji ovdje nemaju prebivalište. Također, po glasinama među onima kojima se ruši proširila se vijest da smo mi kao općina odabrali koji će se objekti konkretno rušiti što je notorna neistina. Dakle, još jednom ističem kako Državni inspektorat vodi postupke rušenja kao odabir koji će se objekti konkretno rušiti, a Općina Ližnjan s tim nema nikakve veze. U ovom periodu rušenja osobno sam dobio određeni broj prijetnji i raznih oblika zastrašivanja, ali kao ponovno odabrani načelnik mogu reći da imam obvezu i dužnosti zastupati volju velike većine mještana kojima je jedan od većih problema upravo bespravna gradnja na poljoprivrednom zemljištu i poduzimanje svih radnji kako bi se istoj stalo na kraj, naglašava ližnjanski načelnik.
Iz Inspektorata navode da je, u sklopu pojačanog nadzora nad bespravnom gradnjom u Istarskoj županiji, od 2019. godine do 1. svibnja ove godine, provedeno je gotovo 3.000 inspekcijskih nadzora, a uklonjeno je ukupno 489 nezakonitih građevina, od čega je 322 srušeno nakon akcija građevinske inspekcije na područjima Ližnjana, Mandriola, Medulina, Valture, Peroja, Premanture, Rovinja, Lovreča, Vodnjana, Umaga i drugih područja u Istri. Dodaju i da su većina uklonjenih objekata kuće za odmor sagrađene bez dozvola na izvan-građevinskom području, gdje gradnja nije dopuštena. Osim na jugu Istre, ilegalne objekte se uklanjalo i na drugim mjestima u Istri.
- U siječnju ove godine uklonjeno je 14 građevina u Mandriolima (Barbariga), dok je u ožujku u Umagu srušeno njih 38, saznajemo iz Inspektorata.