Drago Plečko (Darko JELINEK)
Maharishija koji je na Zapad donio tehniku transcendentalne meditacije odbili su da u okolici Rapca napravi svjetski centar TM. Time smo propustili priliku za takav vid turizma, a istu su grešku zbog lokalnih korumpiranih čelnika napravili i na otoku Šolti * Maharishi je precizirao točku nedaleko Rapca i pokrenuo sve da se kupi to zemljište i dobiju dozvole za izgradnju nekoliko hotela i centara gdje bi stalno boravilo više od 3.000 do 10.000 ljudi. No, tadašnje vlasti u socijalizmu su bile protiv, jer su to proglasile sektom. Na kraju je odustao i ostao u svom centru u Švicarskoj
Najpoznatiji hrvatski alternativac Drago Plečko, globtroter koji je posjetio razna sveta mjesta na planeti, nedavno je otkrio zanimljive podudarnosti naziva istarskih naselja s drevnim sanskrtom. Sjećajući se susreta s nekim poznavateljima duhovnosti, Plečko predlaže kako bi se na temeljima istarskih posebnosti mogao razvijati novi turistički proizvod – duhovni ili ZEN turizam baziran na tehnikama istoka.
- Kažete da ste istraživanjima indijskih tradicija Ajurvede zapazili sličnosti Indije i Istre, sanskrta i imena istarskih mjesta. Kako ste došli na to, što to zapravo znači?
- Vjeruje se da smo mi zapravo potomci iranskog plemena Harahvati ili Harahvati i o tome je čak bilo riječi na jednom tematskom znanstvenom skupu gdje je izneseno puno činjenica tome u prilog, na zagrebačkom Filozofskom fakultetu. Igrom slučaja, zamijetio sam zanimljiv tekst autora Jamesa Coopera u "Sutra Journalu" gdje je iznesena teza da se u istočnjačkim jezicima često zamijene slova "h" i "s" pa Harahvati zapravo znači Sarasvati a to, bar naizgled, mijenja cijelu priču. Sarasvati je indijska mitska rijeka (prema nekima je davno i fizički postojala) i jedno od najvažnijih indijskih božanstava! Opjevana je u sva četiri pjevanja Rig Vede, a postoje i novija shvaćanja prema kojima se zapravo radi o simbolu za Mliječnu stazu. Sasvim je sigurno da gange koje se pjevaju u Hercegovini vuku ime od svete indijske rijeke Gange. Kada ih slušate nevjerojatno podsjećaju na pjevanja u tzv. Sama Vedi.
- Nisam siguran kako će Vaša razmišljanja prihvatiti izvođači gangi. Ali, gdje smo tu mi?
- To nas dovodi do pitanja postoje li neke poveznice drevne indijske civilizacije i nas Hrvata koje bi išle u korist teze da smo zapravo porijeklom iz Indije. Tu dolazimo do jezičnih veza između starog Sanskrta na kojem su pisani svi sveti spisi potkontinenta i hrvatskog jezika.
- Možete li navesti nekoliko primjera?
- Broj gotovo istih riječi je impresivan. Tako da je kuća na sanskrtu kuta, soba je sabha, tada je tada, kada je kada, dati je dadati, mater je matr, tata je tata, živ je jiva, krš je krs, dar je da, tama je tamas, pjena je phena, bivati je bhavati, zvana je zvana, žar je zara, luka je loka, gora je gir, miš je mus, zima je hima, griva je griva, brat je bhratr, plivati je plavate, prostor je prastara, nebesa su nabhasa, preminuti je priminati, dva je dve, deset je dasa, bijela je bala, nos je nas, brza je bhrza, val je val, suh je sus, rosa je rosa, stanica je sthanaka, buđenje je budh, pad je pad, svjetla su sveta, bog je bhaga, dom je dam, napadati je nipatati, put je patha, mrtvac je mrtaka, prvo je purva, neudata je adatta, sjediti je sedati, dan je dina i tako unedogled. Nema sumnje, jasna veza postoji.
- Koja istarska mjesta i gradovi imaju sličnosti sa sanskrtskim riječima i što ona točno znače?
- Cooper tvrdi da mjesta kao što su Strunjan, Tinjan, Ližnjan, Vodnjan, Grožnjan i Višnjan dolaze od riječi jnana, znanje. Čak to tvrdi i za Gračišća. Tim je naseljima teško odrediti pravu starost pa on smatra da su imena još davno izvedena zbog nekog razloga iz te iste sanskrtske riječi. Zgodna je koincidencija da je danas Višnjan stvarno mjesto znanja i značajne zvjezdarnice, štoviše, a to je samo moja smjela spekulacija, može biti i znanja o nebesima, jer je Viš kratica za sanskrtsko ime boga Višnu koji obitava na nebesima!
- Postoji li još neki primjer?
- Raša dolazi od riječi "rasa" što znači voda ili tekućina. Bale bi bile "bijele", što ima logike, a ova teorija povezuje i Hvar koji bi bio "Svar" a to znači "sunčani". Pozabavio sam se i imenom naselja u kojem ljetujem zadnjih 35 godina, Premanture. Prema znači na sanskrtskom „ljubav“, a tura bi moglo biti „turja“, što je naziv za spoznaju, blaženstvo, najviše stanje svijesti. Veza između ljubavi i spoznaje je jasna u svim religijama. No, naglašavam, to su samo moje slobodne interpretacije.
- Kako tumačite te koincidencije koje jesu impresivne?
- Zanimljivo je da je Maharishi rekao da je svo znanje već strukturirano u svijesti čovjeka i mi ga samo otkrivamo. Postoji teza da je "svo znanje strukturirano u jeziku" i podupiru je neka novija istraživanja neurofiziologa i lingvista. No kako nisam stručnjak za to područje i radi se o još uvijek novom terenu mogu se samo eventualno prikloniti toj ideji ili ne, kao, uostalom, i vaši čitatelji.
- Upoznali ste, u jeku popularnosti transcendentalne meditacije, gurua Maharishi Maheshi Yogija, Indijca koji je zaludio Zapad, uključujući i Beatlese. I on je spominjao Istru?
- Maharishi Mahesh Yogi je obrazovanjem bio fizičar i od samih početaka svog djelovanja na Zapadu je inzistirao na tome da se efekti meditacije i njegova oblika joge verificiraju znanstveno. Odbijao je religijske konotacije svojih učenja i naglašavao da se radi o znanosti o svijesti koja se manifestira kroz našu neurofiziologiju. Razvio je iznimno jednostavnu metodu koja svakog čovjeka bez obzira kojoj kulturi pripada vodi do stanja bez misli kada se cjelokupna fiziologija duboko odmara, rekuperira i bar u teoriji vodi do savršenog zdravlja. Danas postoji čak 700 znanstvenih studija o djelovanju transcendentalne meditacije na ljudsko zdravlje. Razvidno je da koristi od ove jednostavne metode mogu biti enormne kao i za proširenje svjesnosti i uvida u vlastitu psihu. Upoznao sam ga na vrhuncu njegova slave i napravio nekoliko intervjua s njime, ali razgovarali smo još nekoliko puta. Da, spominjao je Istru.