Zrcalo vremena
U rovinjskim crkvama Sv. Eufemije i Gospe od Milosti te u franjevačkom samostanu nalaze se prekrasne ikone s likovima Bogorodice i djeteta Isusa. Marija je proglašena Bogorodicom na koncilu u Efezu 431. godine.
Slike Bogorodice s Djetetom opisane su u monografiji „Slikarska baština Istre“ (od 15. do 18. stoljeća na području porečke i pulske biskupije). To su Bogorodica Hodigitrija i Krunjenje Bogorodice u crkvi Sv. Eufemije, Bogorodica s Djetetom u crkvi Gospe od Milosti te dvije Bogorodice s Djetetom u franjevačkom samostanu.
Elegancija i profinjenost
Bogorodica Hadigitrija (ulje na drvu nepoznata keltska slikara iz sredine 15. stoljeća), nalazi se u župnoj crkvi Sv. Eufemije u Rovinju. Bogorodica u karakterističnoj dopojasnoj shemi Hadigitrije lijevom rukom drži Dijete, a desnom ga pokazuje. Gospa preko glave ima tamnocrveni maforion (veo) pod kojim se nazire grčka kapa sa zlatnom bordurom i zvijezdama nad čelom i na ramenima. Bogorodičino lice ovalno je i pravilno s bijelim osvijetljenim dijelovima obraza i brade, vrata i čela te zapešćima ruku s dugačkim, finim prstima i pažljivo nacrtanim noktima. Izraz lica joj je strog i odsutan. Oči i nos slikani su u maniri romantičnih Bogorodica, snažnog korijena nosa. Isus u majčinu krilu blagoslivlja na latinski način. U lijevoj ruci drži smotani svitak. Lice mu je sitno, duboko usađenih očiju i visokog čela. U gornjim kutovima iz srebrnog okvira izviru poprsja arkanđela koji pred Isusom imaju prekrivene ruke.
Ova ikona sheme Spasiteljice Duša jedna je od brojnih varijanti Hadigitrije gdje su uz Bogorodicu i Dijete pri vrhu kompozicije postavljena poprsja arkanđela Gabrijela i Mihovila. Slična joj je varijanta Bogorodice s Djetetom na istoku zvana Strasna, a na zapadu Madonna della Passione, gdje arkanđeli u kutovima drže oruđe Muke. Ikona se ističe asketskom elegancijom, profinjenošću i preciznošću detalja.
Krunjenje Bogorodice (tempera u drvu), također se nalazi u župnoj crkvi Sv. Eufemije. Bogorodica s Djetetom sjedi na kamenom prijestolju. Sjedalo je bez naslona s polukružnom nišom za noge, koje su obuvene u crvene papuče položene na crveni jastuk. Bogorodica je prikazana u punoj figuri u shemi Madonna della Consolazione. Isusa drži objema rukama, a on u desnoj ruci drži sferu i podignutom ljevicom blagoslivlja.
Majka doji sina
Na licu Bogorodice naglašene su ispupčana zasjenjena brada i crvene usnice. Oči su linearno naglašenih vjeđa. Posebno su zanimljive ukrašene naušnice. Arkanđeli na Bogorodici polažu krunu oštrih šiljaka.
Bogorodica s Djetetom u crkvi Gospe od Milosti (tempera na drvu, nepoznata slikara), ikona je na oltaru crkve koja je sagrađena 1584. godine i štuje se od davnina: njoj se hodočastilo, darivali su je zavjetnim darovima. Crkva je obnovljena 1708., a 1714. godina dobila je novi oltar u koji je u svečani okvir pod staklom položena stara slika. Bogorodici na široko postavljenim koljenima grli Isusa. On se privinuo uz nju i objema rukama prinosi ustima dojku. Dva krilata arkanđela krune Bogorodicu raskošnom krunom. Slika prikazuje zanimljivu ikonografsku shemu Bogorodice Dojiteljice. Ova srednjovjekovna gotička shema omiljena je u europskom slikarstvu od 14. stoljeća kada se Bogorodica štuje kao zaštitnica od zaraznih bolesti, posebno kuge.
Bogorodica s Djetetom (keltskog slikara iz 16. stoljeća) u samostanu Sv. Franje Asiškog, spada u shemu Madonne della Consolazione, Gospe od Utjehe. Isus sjedi gotovo frontalno, lice mu je okruglo, punašno, nos sitan, brada kratka. Impozantan je broj ovakvih slika. Smatra se da je kao novi tip ikone, dotad nepoznat u bizantskom slikarstvu, nastala unutar kruga kretskog slikarstva 15. stoljeća, kada se tradicionalni hijerarski prikaz Bogorodice Hadigitrije transformirao pod utjecajem venecijanskog slikarstva. Kod njih su stalno bili prisutni osjećajnost, senzibilitet za dekoraciju i kolorit. Ova ikona ističe se mekoćom i blagošću zaokruženih oblika lica. Posebno se ističu draperije i vješta izrada aureola od niza spojenih zvjezdolikih trokuta.
Bogorodica Vatopedska s Djetetom (rad grčkog slikara iz 18. stoljeća) nalazi se u samostanu Sv. Franje Asiškog. Bogorodica s Djetetom stoji pod naborenom zavjesom, a pod njom, odvojeni bijelom trakom, četiri su sveca: Arsenije, Spiridion, Nikola i Atanasije. Bogorodica drži Dijete na lijevoj ruci, pokazujući ga desnom. Isus je glave podignute prema majci, desnom blagoslivlja, a u lijevoj ruci drži otvorenu knjigu. Bogorodica ima žarkocrveni mafornion prebačen preko glave sa zvijezdama nad čelom i na ramenu, te plavi hiton (platnena haljina) zlatnih obruba. Na Gospinom lijevom obrazu naslikana je rana iz koje kaplje krv. Uz ranjeni obraz postavljen je natpis koji je označava kao Bogorodicu Vatopedsku. Ovaj ikonografski tip Bogorodice označava čudo u grčkom samostanu Vatoped.