Turisti vole priredbe kojima se predstavlja kulturna baština pa će ih sigurno privući i tradicionalni Leron u Vodnjanu, međunarodni festival folklora 23. i 24. kolovoza, na kojemu nastupaju folklorne skupine iz Hrvatske i inozemstva. Dio istarske tradicije je i Maša po starinski u Sv. Petru u Šumi 25. kolovoza, sa smotrom starocrkvenog pučkog pjevanja
Svatko ovih dana u Istri može naći nešto za sebe, u svakom kutku Poluotoka. Nemoguće je pobrojati sve manifestacije u kolovozu, ali počnimo od ribarskih fešta. Već ovog petka i subote u Santa Marini kod Tara, mjestu bogate ribarske tradicije, osim ponude ribljih specijaliteta, domaćih vina i ulja te čarobnog morskog ugođaja, posjetitelji mogu uživati u glazbi i plesu, ali i tradicionalnim slasticama ovog dijela istarskog priobalja. Slično će biti i u Vrsaru, gdje domaćini 9. kolovoza pozivaju na pučku feštu sa svježom ribom s gradela uz veselo druženje, ne samo ovog vikenda, nego tijekom čitavog ljeta. Za goste je to prilika da upoznaju načine pripreme ribljih specijaliteta ili se sami okušaju na roštilju. U Fažani, pak, u nedjelju, 11. kolovoza, na ribarskoj fešti, uz ugodne zalogaje, prezentirat će i stari ribarski alat i pribor, pokazati ribarske vještine i umijeće.
Riba, puževi i pučka slavlja
Za one koji žele malo manje gužve i morske topline, evo prilike da u Galižani 15. kolovoza budu na zanimljivoj i rijetkoj fešti posvećenoj puževima. Tradicionalno pripremanje puževa pripisuje se mještanima Galižane i okolice, talijanskog podrijetla. Zbog vrlo cijenjenog mesa, jela od puževa smatraju se delicijama, a ovdje puževe pripremaju po starom receptu, uz palentu. Malo dalje, u Valbandonu može se uživati u jelima ispod peke. Valbandon ispod čripnje (17. kolovoza) gastronomski je festival tradicije na kojemu se odvija natjecanje u pripremanju jela na stari istarski način, ispod čripnje, uz degustaciju istarskog vina i maslinovog ulja, ali i umjetnost rezbarenja lubenica.
Gotovo svaki grad ima svoju lokalnu feštu, a najpoznatija je Rovinjska noć (zadnja dva dana kolovoza), koja se održava 55 godina. Održava se i tradicija slavljenja svetaca, mjesnih zaštitnika, uz lokalne pučke fešte koje privlače i mnoge goste koji vole ležerna domaćinska slavlja. U Istri se u nekoliko mjesta slavi sveti Lovro, 10. kolovoza, kada su pučke fešte u Lovrečici kod Umaga, u Rovinju, Novoj Vasi kod Brtonigle, Sv. Lovreču, dok se u Vodnjanu održava poznata Bubmarska fešta. Iza toga, 15. kolovoza je velik katolički blagdan, Velika Gospa ili Sveta Marija Vela, kako se gdje u narodu naziva ta svetica. Vjerske i pučke fešte tih se dana održavaju u Vižinadi, Sv. Mariji na Krasu, Fažani, Cerovlju, Šišanu…
Dan kasnije je spomendan sv. Roka, jednog od zaštitnika Brtonigle, pa je to povod za jednu od najpoznatijih pučkih istarskih slavlja. Trodnevni program fešte u Brtonigli nudi niz sportskih, zabavnih, glazbenih, gastronomskih i drugih sadržaja. Na sam blagdan u Brtonigli se održava svečano misno slavlje i procesija vjernika s kipom sv. Roka, sveca koji se slavi i u Motovunskim Novakima, Krnici, Pićnu i još nekim mjestima.
Novigradska fešta sv. Pelagija 28. kolovoza slavi se i kao Dan grada. Bogat program počinje nekoliko dana ranije, a nezaobilazne su pučke igre, sadržaji za djecu, koncerti te bogata eno-gastro ponuda na štandovima duž Mandrača te za kraj fešte veličanstven vatromet.
Bartulja, Grisia, Prstenac
Treba spomenuti i Bartulju, žminjsku feštu posljednjeg dana kolovoza, jednu od najpoznatijih i najposjećenijih u Istri. Iako se sv. Bartul slavi 24. kolovoza, kroz godine su se ljudi sve više počeli okupljati posljednje subote u kolovozu. Ipak, na dan sv. Bartula i danas se održava misa u crkvi na ulazu u Žminj. Bit svake Bartulje, nekad i danas, zapravo je okupljanje Žminjaca, onih koji ovdje žive i onih koji dolaze izdaleka. U tradiciji je da se pred Bartulju svakodnevno, nakon žetve i rada u polju, uređuje kuća da bi domaćini dočekali rodbinu i goste.
Od slikarskih manifestacija svakako treba izdvojiti veliku izložbu u Rovinju 11. kolovoza, kada Ulica Grisia postaje galerija na otvorenom s polustoljetnom tradicijom. Ovdje svake godine stotinjak umjetnika izlaže svoje slike, grafike, crteže, fotografije i skulpture. Ulica je, uz umjetnike, toga dana puna znatiželjnih turista, ljubitelja umjetnosti.
Privlačna je i pulska manifestacija Spectacvla Antiqva u sklopu koje se u drevnoj Areni odvijaju uvijek atraktivne gladijatorske borbe. Ove godine takvih je priredaba nekoliko, a u kolovozu će biti upravo na blagdan, 15. kolovoza. Predstavljaju tradiciju i baštinu, oživljavaju rimsku povijest i civilizaciju. Nešto kasniju pak povijest Istre oživljava Trka na prstenac u Barbanu, ove godine 44. put zaredom, od 16. od 18. kolovoza. Viteška igra prvi je put održana 1696., a obnovljena nakon 280 godina.
Leron i Maša po starinski
Turisti vole priredbe kojima se predstavlja kulturna baština pa će ih sigurno privući i tradicionalni Leron u Vodnjanu, međunarodni festival folklora 23. i 24. kolovoza, na kojemu nastupaju folklorne skupine iz Hrvatske i inozemstva. Dio bogate istarske pučke i vjerske tradicije svakako je i Maša po starinski u Sv. Petru u Šumi 25. kolovoza, sa smotrom starocrkvenog pučkog pjevanja u izvedbi zborova i solista iz zemlje i inozemstva, uz druge popratne događaje i etnomuzikološki stručni skup.