In memoriam

Preminuo Mario Glavaš, istarski kirurg koji je desetljećima spašavao živote

| Autor: Glas Istre
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


U 90. godini života preminuo je Mario Glavaš, doc. dr. sc., dr. med., ugledni liječnik i specijalist opće, vaskularne i torakalne kirurgije, čije je ime desetljećima bilo snažno povezano s razvojem kirurgije u Istri i šire.

Mario Glavaš rođen je 1936. godine u Pinezićima. Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu završio je 1963. godine, a doktorirao je 1983. Profesionalni put započeo je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, gdje od 1970. godine sudjeluje u nastavnom i kliničkom radu.

Svoje stručno znanje sustavno je nadograđivao kroz specijalizacije i usavršavanja iz vaskularne i torakalne kirurgije, među ostalim na Kirurškoj klinici u Rijeci, Univerzitetskoj klinici u Ljubljani, Vojnomedicinskoj akademiji te na sveučilišnim i kliničkim ustanovama u Sjedinjenim Američkim Državama i Italiji.

Posebno je snažan trag ostavio u Puli. Od 1976. godine vodio je Odsjek za abdominalnu kirurgiju tadašnjeg Medicinskog centra Pula, a od 1980. do 1994. obnašao je dužnost predstojnika Djelatnosti za kirurške bolesti. Godine 1994. preuzima vođenje Odjela za torakalnu i vaskularnu kirurgiju, na kojem ostaje do 2000. godine, kada započinje s radom u privatnoj kirurškoj ordinaciji u Puli.

Tijekom dugogodišnje i iznimno plodne karijere objavio je više od 80 znanstvenih i stručnih radova te sudjelovao s više od stotinu izlaganja na domaćim i međunarodnim kongresima i stručnim skupovima. Kao dragovoljac Domovinskog rata aktivno je sudjelovao u ratnim medicinskim djelatnostima, pri čemu je izvodio niz zahtjevnih i složenih operacijskih zahvata.

Odlazak doc. dr. sc. Marija Glavaša predstavlja velik gubitak za medicinsku struku, ali i za zajednicu u kojoj je desetljećima djelovao – kao liječnik, učitelj i čovjek koji je cijeli radni vijek posvetio služenju drugima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twitter








Trenutno na cestama