(Arhiva Glasa Istre)
Na današnji dan 2011. godine, na naslovnici Glasa Istre osvanula je vijest o prodaji zemljišta Brijuni Rivijere, zbog čega su zabrinuti građani tražili pristup moru.
Osim pitanja prodaje zemljišta, istaknuta je i priča o njemačkim turistima koji su čupali prometne znakove, te vijest da se Miću Pauka teretilo za teško ubojstvo. Toga dana brodogradilište Uljanik pogodila je tragedija – 43-godišnji radnik se zaprimio je teške ozljede uslijed pada s visine.
Prema tada dostupnim informacijama, sredstva od prodaje šumskog zemljišta i druge naknade uplaćivala su se na račun Brijuni Rivijere isključivo za podmirenje troškova poslovanja. Brijuni Rivijera bila je obvezna jednom godišnje dostaviti financijsko izvješće o prihodima i rashodima. Radi potpisa natječaja, planirano je formiranje povjerenstva s četiri predstavnika Istarske županije i pet iz Vlade, koji bi birali izvođača radova te dodjeljivali pravo na početak realizacije. Radovi su se odnosili na razvojne projekte u područjima Pineta, Hidrobaza i otok Sv. Katarina – Monumenti. Ugovor o izvođenju radova požurivao se, a tadašnji župan Ivan Jakovčić istaknuo je kako se već u sljedećim danima očekuje potpis Vlade, jer postoji bojazan da bi projekt mogao pasti u drugi plan nakon izbora.
(Arhiva Glasa Istre)
Građanska inicijativa Muzil – Volim Pulu uputila je žalbe Niki Sudareviću i Agenciji za upravljanje državnom imovinom, ističući kako javnost nije bila dovoljno uključena u proces odlučivanja. Mauricio Licul, tadašnji predstavnik Ladonje, naglasio je kako je javna rasprava ključna za realizaciju projekta »Brijuni Rivijera«.
U isto vrijeme, Hrvatska se pripremala za ulazak u Europsku uniju, a u fokusu priče našla se rovinjska grupacija Adris. Pojavile su se glasine o mogućem otvaranju podružnice u Bosni i Hercegovini, što je Adris demantirao, unatoč potencijalnim poteškoćama za izvoznike u zemlje članice CEFTA-e. Tvornica duhana Rovinj (TDR) bila je u nepovoljnom položaju jer je 60 % svog izvoza realizirala na tržištima CEFTA-e. Ulaskom Hrvatske u EU, izvoz u BiH opteretio bi se carinom od 15 %, dok bi ukupna carinska davanja za izvoz u Srbiju dosegnula i do 57 %. Procijenjeno je da bi TDR zbog ulaska u EU godišnje trpio trošak od dodatnih 10 milijuna eura.
Na dnu stranice bila je istaknuta i vijest o odluci Ministarstva mora o povećanju sigurnosti ronilaca, osiguravši sredstva za barokomore. Ministarstva mora, turizma i zdravstva osigurala su sredstva za pripravnost barokomora izvan radnog vremena, jer ih tada HZZO nije pokrivao.
Izvijestili smo i o tome kako je kapacitet odlagališta otpada na Mašimovoj škulji bio ispunjen, zbog čega je otpad počeo pristizati na novu lokaciju – Griža. Projekt prelaska obavljao se postupno: na staroj lokaciji posađena su stabla, uređeni su ulazi u grad Buzet i postavljeni su novi odbojnici.
(Arhiva Glasa Istre)
Također, izvještavali smo o velikim planovima za Campanož kod Medulina – 70 hektara predviđeno je za koncerte, zabavni centar, golf akademiju, letjelište te turističko-ugostiteljske objekte.
Zabilježena je i situacija u Fažani, gdje je jedan mještanin kažnjen s 300 kuna zbog parkiranja na zelenoj površini. Prema nadležnima, mještani su se oglušivali na znak zabrane zaustavljanja i parkiranja, koji se nalazio u blizini nekadašnje Političke škole, prema Vatrogasnom domu. Komunalni redari bili su brzi – kazna je izrečena svega pola sata nakon parkiranja. Taj dio, nakon parkirne zone Fažana jug, pripadao je Općinskom građevinskom zemljištu, no brojni turisti nastavili su se tamo parkirati, zbog čega su kazne bile česte. Općina je negirala neposluh prema mještanima, tvrdeći da su ranije već uputili upozorenja o zabrani zaustavljanja i parkiranja na zelenim površinama.
Nagrada »Plavi cvijet«, koja se godinama dodjeljuje najuređenijim turističkim mjestima na Jadranu, »pobjegla« je Vrsaru – zbog parkiranja na starogradskom trgu. Rovinj je odustao od kandidature, dok Poreč nije imao pravo kandidature jer je bio prošlogodišnji dobitnik. Iz Istarske županije u Hrvatsku turističku zajednicu stigle su tako tek dvije kandidature – Pule i Fažane.
Uz članak je bila objavljena i priča o istarskim plažama – duga plaža u blizini Bala, gdje posjetitelji koji nisu stanovnici općine plaćaju 30 kuna ukoliko se žele zadržati više od jednog sata.
Crnu kroniku obilježila je vijest o tragičnom događaju u brodogradilištu Uljanik, padu radnika s visine od tri metra. Muškarac je zaprimljen u Opću bolnicu u Puli, s teškim tjelesnim ozljedama.
Zabilježena je i situacija u Fažani, gdje je jedan mještanin kažnjen s 300 kuna zbog parkiranja na zelenoj površini. Prema nadležnima, mještani su se oglušivali na znak zabrane zaustavljanja i parkiranja, koji se nalazio u blizini nekadašnje Političke škole, prema Vatrogasnom domu. Komunalni redari bili su brzi – kazna je izrečena svega pola sata nakon parkiranja. Taj dio, nakon parkirne zone Fažana jug, pripadao je Općinskom građevinskom zemljištu, no brojni turisti nastavili su se tamo parkirati, zbog čega su kazne bile česte