Dašak istarske melodije i dobre zabave

FOTO & VIDEO / U Žminju održana 29. tradicionalna manifestacija "Armonike Zad Kaštela"

| Autor: Zoran Oljača


Mimohodom harmonikaša, učenika Osnovne škole Vladimir Gortan iz Žminja, Kulturno-umjetničkim društvom "Cere" i dječjeg vrtića Rapčići u subotu je u u Žminju počela 29. tradicionalna manifestacija "Armonike Zad Kaštela" na kojoj se okupljaju samouki harmonikaši svih generacija. Manifestacija "Armonike Zad Kaštela" nije samo koncert, to je živi spomenik duhovnoj i glazbenoj baštini Istre.

Balun, rašpa i polka

Program otvaranja uveličati će najmlađi polaznici Dječjeg vrtića Rapčići iz Žminja koji su, vođeni odgojiteljicom Jadrankom Paulinić Bakša i ravnateljicom Neviom Jedrejčić, pred punim platom Zad Kaštela, izveli balun i rašpu. Nakon ovog uvodnog djela uslijedio je nastup učenika OŠ Vladimira Gortana. Vito Kvaranta i Noa Erman izveli su mantinjadu, a odmah potom zbor Mladice izvele su narodnu pjesmu "Oj tuntinu". Na mijehu je potom Vito Kvaranta izveo barbanski balun, a folklorna skupina škole, uz pratnju Emili Boljunčić na harmonici, izvela šete paši. Uvodni dio zaokružili su članovi KUD-a Cere sa ceranskim balunom i starom polkom. Ovaj susret, koji već godinama njeguje i promiče glazbenu baštinu Istre, pokazuje kako se ljubav prema harmonici prenosi s generacije na generaciju.

Balun i rašpu izvela su djeca DV Rapčići (Snimio Zoran Oljača)Balun i rašpu izvela su djeca DV Rapčići (Snimio Zoran Oljača)

- Smotra samoukih harmonikaša već 29. put govori o velikom interesu i velikoj priči. Pauza koju smo morali napraviti za vrijeme koronavirusa prekinuta je prošle godine. I dalje održavamo tradiciju i jednu kvalitetnu manifestaciju s kojom njegujemo istarski melos, smatra načelnik Općine Željko Plavčić.

Od 7 do 92

Najstariji izvođač na subotnjem druženju Zad Kaštela bio je legendarni Mario Batagelj od 92 godine iz Pazina. Na svojoj je harmonici izveo valcer, a najmlađi izvođač u Žminj je stigao iz mjesta Lenart iz Slovenije. Julian Sel Grager ima 7 godina, godinu dana svira harmoniku, a prisutnima je izveo "Brajde" od Alena Vitasovića i Lima Lena te "Katarinu malu".

Najmlađi svirač bio je Julian Sel Grager (7) iz Slovenije (Snimio Zoran Oljača)Najmlađi svirač bio je Julian Sel Grager (7) iz Slovenije (Snimio Zoran Oljača)

- Ne radi se samo o susretu samoukih harmonikaša, jer smo ove godine to malo modificirali i sada će nam nastupiti i svirači s naobrazbom. Ovo je nešto što Žminj voli. Tradiciju, nematerijalnu kulturnu baštinu i ono s čime Žminj živi. Posebno veseli to što veliki broj mladih i dalje sudjeluje u manifestaciji, kaže direktorica Turističke zajednice Općine Žminj Slavenka Blašković Janko.

Daniele Pernić, organizator manifestacije, ističe kako se iz godine u godinu prijavljuje veliki broj izvođača.

Najstariji sudionik, Mario Batagelj (92) iz Pazina (Snimio Zoran Oljača)Najstariji sudionik, Mario Batagelj (92) iz Pazina (Snimio Zoran Oljača)

- Ove godine imali smo nastup 50-ak izvođača iz cijele Hrvatske, ali i susjedne nam Slovenije. Izvodila su se raznovrsna djela, od najtradicionalnije polke, valcera, baluna i mazurke, pa sve do popa i zapadnih melodija, kazao je Pernić. Jubilarnu nagradu za svoj 20. nastup na manifestaciji dobio je Romano Baćac iz Draguzeti kraj Barbana. Svirao je i pjevao " Za mrvu ljubavi" Olivera Dragojevića. Za 15. nastup nagradu je dobio Marjan Sanković iz peresiji, a za 10. susret Edi Žufić iz Pazina. Zanimlj nastup imali su članovi obitelji Škrinjar iz Boruta, nono Boris, unuk Matija i njegov otac Sandi koji su izveli polku "Kadore". Na pozornici je bio i Nathaniel Glad (9) iz Rovinja koji je nedavno, na Međunarodnom natjecanju u talijanskom Erbezzu, osvojio prvo mjesto. Izveo je "Cesaricu".

Prema tradiciji, manifestacija počinje mimohodom svih sudionika (Snimio Zoran Oljača)Prema tradiciji, manifestacija počinje mimohodom svih sudionika (Snimio Zoran Oljača)

Po sluhu, iz ljubavi

Tradicionalna manifestacija "Armonike Zad Kaštela" u Žminju ističe se kao jedna od najznačajnijih glazbenih i kulturnih manifestacija Istre. Manifestaciju su 1993. pokrenuli etnomuzikolog Renato Pernić i njegovi nasljednici, a od tada okuplja samouke harmonikaše, vrsne interprete koji su glazbu naučili bez škole, "po sluhu" i iz ljubavi.

Često sviraju na feštama, svadbama i pučkim događanjima, a manifestacija im pruža pozornicu i priznanje. Osnažuje zajednicu, uči mlade, i čuva samouku srž istarskog melosa. Zahvaljujući ovakvim inicijativama, harmonike i istarska glazba i dalje plešu i žive među ljudima, na platou Zad Kaštela, ali i u srcima svih sudionika i slušatelja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama