NOVA Eroica Istria - Truffle Tour

FOTO / Prestižna svjetska biciklistička manifestacija Eroica prvi puta u Hrvatskoj

| Autor: Doria Mohorović


Od 19. do 21. rujna 2025. godine Istra će po prvi puta postati domaćin prestižne svjetske biciklističke manifestacije – NOVA Eroica. Manifestacija koja spaja sport, tradiciju, gastronomiju i prirodu održat će se u Novigradu i okolici, a organizatori najavljuju pravi festival biciklizma, eno-gastronomije i istarske kulture.

Više od biciklističke utrke

Eroica nije obična biciklistička manifestacija. Riječ je o svjetskom brendu koji njeguje filozofiju "ljepota truda" i kulturu vožnje bijelim cestama, gravel stazama i povijesnim rutama koje pričaju priče o krajoliku i ljudima. Nakon što je ideja rođena prije 28 godina u toskanskoj Gaiole in Chianti, Eroica se proširila na destinacije poput Kalifornije, Japana, Španjolske i Južne Afrike, a sada po prvi puta dolazi i u Hrvatsku.

(PAOLO PENNI MARTELLI)(PAOLO PENNI MARTELLI)

- NOVA Eroica Istria nije samo biciklistički izazov, to je lifestyle, promocija održivog turizma, prirode i kulturne baštine, istarskih tartufa i lokalnih proizvoda, kao i prilika za jačanje svijesti o važnosti očuvanja istarskih bijelih cesta kao sigurnih i atraktivnih biciklističkih pravaca, izjavio je Denis Ivošević, direktor Turističke zajednice Istre, naglasivši da se čak 80 posto trase vozi bijelim cestama, što ovu biciklijadu čini autentičnom Eroicom – izazovnom, ali i vizualno očaravajućom.

- Istra je deseta destinacija na svijetu koja je pristupila ovoj organizaciji. Ovo je prvi put da će se ta utrka održati u Istri i vjerujem da će postati jedan od najprepoznatljivijih sportskih evenata u regiji, istaknuo je Ivošević.

U središtu događanja bit će Novigrad, koji će tih dana postati okupljalište strastvenih biciklista, zaljubljenika u prirodu i eno-gastro entuzijasta. Osim što će poslužiti kao startno i ciljno mjesto, Novigrad će ponuditi trodnevni festivalski program s glazbom, lokalnom gastronomijom i zabavnim sadržajima za sve generacije.

(Turistička zajednica Istarske županije)(Turistička zajednica Istarske županije)

Tri rute, jedan doživljaj

Sudionici će moći birati između tri gravel rute različite duljine i zahtjevnosti: Malvasia Route, duga 60 kilometara, idealna je za rekreativce, vozi se pretežno bijelim istarskim putevima, uz predivne vidike i nezaobilazne punktove s vinima i delicijama. Teran Route, nešto duža - 100 kilometara - srednje zahtjevna ruta namijenjena iskusnijim biciklistima, koja uključuje više uspona i prolazi kroz pitoreskna mjesta poput Brtonigle, Grožnjana i Oprtlja. Truffles Route, najduža i najzahtjevnija, koja se proteže na 150 kilometara, namijenjena je onima koji traže istinski izazov. Na ovoj će ruti biciklisti proći kroz Livade, poznate po istarskim tartufima, i popeti se do Motovuna, čuvene srednjovjekovne ljepotice.

(PAOLO PENNI MARTELLI)(PAOLO PENNI MARTELLI)

Od Cristine Vojić-Krajcar iz istarskog TZ-a saznajemo da, iako se radi o nultom izdanju, prijave teku vrlo dobrom dinamikom.

- Kod ovakvih manifestacija najveći broj sudionika obično se prijavi u zadnjih mjesec dana, stoga je veliki odaziv gotovo siguran. Najveći interes privlače najduža ‘Truffle’ ruta (150 km) i srednja ‘Teran’ ruta (100 km), dok je za kraću ‘Malvasia’ (60 km) broj prijavljenih nešto manji, a najveći broj prijava dolazi od talijanskih državljana - što je i očekivano, s obzirom da je Eroica brand najjači upravo u Italiji. Osim talijanskih sudionika, na događaju će sudjelovati biciklisti iz Slovenije, Austrije, Njemačke, Rumunjske, Hrvatske te čak daleke Australije, što potvrđuje međunarodni karakter manifestacije, kaže Vojić-Krajcar. Ističe i da se kapacitet događaja za ovogodišnje izdanje kreće između 500 i 1.000 sudionika kako bi se održala visoka kvaliteta organizacije.

(PAOLO PENNI MARTELLI)(PAOLO PENNI MARTELLI)

Manifestacija će, dakle, trajati tri dana, od 19. do 21. rujna, a Novigrad će tada biti domaćin velikog Eroica EXPO sajma s izlagačima, hranom, animacijama i sadržajem za sve generacije. U subotu, 20. rujna, održat će se MINI biciklijada za obitelji te "Tour Ciclo Club Eroica" - vođena tura lokalnim gospodarstvima s degustacijom autohtonih proizvoda. Glavni događaj zakazan je za nedjelju, 21. rujna, kada će se voziti tri biciklističke rute različite dužine i težine: Truffles Route - 150 kilometara, natjecateljska kategorija, Teran Route - 100 kilometara (također natjecateljska) i Malvasia Route na 60 kilometara (rekreativna/cikloturistička).

Dani sporta, gastronomije i istarske tradicije

Kako objašnjava Vojić-Krajcar, ova amaterska biciklistička manifestacija namijenjena je prvenstveno gravel biciklima, ali su dopušteni i cestovni te ciklokros bicikli s okvirima od karbona, čelika, titana ili aluminija. No, nisu dopušteni brdski bicikli i električni bicikli. Gravel bicikl mora imati gume širine najmanje 32 milimetara i disk kočnice (prednje i stražnje), a obavezni su trkaći upravljači (drop bar). Za odjeću nema strogo definiranih pravila.

(PAOLO PENNI MARTELLI)(PAOLO PENNI MARTELLI)

Valja reći i da manifestacija neće biti rezervirana isključivo za bicikliste. Tijekom trodnevnog programa održavat će se brojni prateći sadržaji: koncerti na gradskim trgovima, izložbe biciklističke opreme, prezentacije lokalnih proizvoda, vođeni izleti i Mini Eroica, dječja biciklijada za najmlađe. Poseban naglasak stavljen je na eno-gastro ponudu, pa će posjetitelji moći kušati istarske tartufe, maslinova ulja, sireve i vina, a organizirane su i ture tartufarenja po Motovunskoj šumi te degustacije u lokalnim konobama i vinarijama.

Jedan od važnih ciljeva manifestacije je podizanje svijesti o važnosti očuvanja istarskih bijelih cesta. Te su staze dio kulturne i prirodne baštine regije, a posljednjih desetljeća sve ih je manje zbog asfaltiranja i urbanizacije. Organizatori ističu kako će NOVA Eroica pomoći u valorizaciji tih puteva te potaknuti njihovo održavanje i očuvanje za buduće generacije.

Globalna Eroica mreža i dolazak u Istru

Ulaskom u globalnu mrežu destinacija koje nose oznaku Eroica, Istra se svrstava uz bok poznatih svjetskih gravel destinacija poput Dolomita, Gran Sassa, Španjolske ili Kalifornije. Hrvatska će time dobiti prepoznatljivo međunarodno biciklističko događanje koje će svake godine privlačiti sve više gostiju iz Europe i svijeta. Održavanje ovakve manifestacije u rujnu dodatno produžuje turističku sezonu u Istri, što je posljednjih godina jedan od strateških ciljeva istarskog turizma.

(Turistička zajednica Istarske županije)(Turistička zajednica Istarske županije)

Early-bird prijave traju do 30. lipnja. Svi detalji mogu se pronaći na web stranici: https://eroica.cc/en/nova-eroica-istria. Festival organiziraju istarska i novigradska turistička zajednica u suradnji s Klasterom turističkih zajednica sjeverozapadne Istre.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama