(Snimio Zoran Oljača)
Završna konferencija u sklopu ESF projekta "Izrada socijalnog plana Istarske županije" održana je na Istarskom veleučilištu u Puli. Socijalni plan Istarske županije za razdoblje od 2025. do 2027. godine rezultat je zajedničkog djelovanja i suradnje brojnih nositelja socijalnih usluga na području Istarske županije, uključujući upravna tijela, službe i ustanove čiji su osnivači Istarska županija i jedinice lokalne samouprave u Istarskoj županiji,
zatim ustanove u nadležnosti Republike Hrvatske uključujući i područne urede Hrvatskog zavoda za socijalni rad, te Županijske službe Istarske županije, organizacija civilnog društva, koje čine sastavni dio mreže pružatelja socijalnih usluga na području Istarske županije, kao i odgojno-obrazovne, zdravstvene i druge ustanove koje pružaju komplementarne usluge na području Istarske županije. Korisnici su djeca, mladi i obitelji u riziku, građani u riziku od siromaštva, starije osobe, osobe s invaliditetom, osobe s poteškoćama mentalnog zdravlja, izbjeglice i pripadnici nacionalnih manjina, osobito pripadnici romske nacionalne manjine.
Istra je zajednica koja prepoznaje potrebe svojih građana i rizike s kojima se suočavaju te nudi teritorijalno ravnomjernu dostupnost raznovrsnih socijalnih usluga s ciljem unapređenja socijalne dobrobiti za sve. Ukupna vrijednost projekta je nešto manja od 70 tisuća eura. Prije same prezentacije rezultata i postignuća projekta - Socijalni plan Istarske županije za period 2025. do 2027. godine prisutnima se uvodno obratio istarski župan Boris Miletić.
- Izražavam svoju osobnu zahvalnost na sudjelovanju na ovoj završnoj konferenciji i mogućnosti da se obratim. Izrada ovog plana temelji se prvenstveno na suradnji sela i gradova, a ja ovdje predstavljam institut kao izrađivača, koji je imao zadaću doprinijeti njegovoj provedivosti, održivosti i socijalnoj pravednosti. Kao i svaka zajednica, i naša je suočena s izazovima, od krajnjih korisnika do sustava u cjelini.
U svakom strateškom planu, uključujući i ovaj, potrebe društva definiraju se kroz izraze koji obuhvaćaju ljude, potencijale i sustave pravednosti. Mislim da smo u ovom četverogodišnjem razdoblju učinili značajan iskorak u izgradnji kvalitetnog okvira, iako izazovi još uvijek ostaju pred nama. Imajući ovakav strateški dokument, jasno usmjeren i stručno izrađen, zajednici pružamo alat kojim se mogu raspodijeliti resursi prema stvarnim potrebama.
Ključno je da dionici prepoznaju ovaj plan kao vlastiti jer samo tada može zaživjeti u praksi. Svaki strateški dokument, pa tako i ovaj, mora biti rezultat suradnje i uključivanja svih relevantnih aktera, kako ne bi završio kao tek još jedan dokument u ladici, bez konkretne primjene. Zato vam svima iskreno zahvaljujem na angažmanu.
Vjerujem da zajedno možemo ovaj plan provesti, nadograđivati i prilagođavati potrebama naše zajednice. Znam da je izazov pretvoriti dobre namjere i želje u konkretna djela, ali duboko vjerujem da je sve moguće kada postoji zajednička volja. Kao što kažu stari ljudi. Kad ima volje, ima i načina, rekao je istarski župan Boris Miletić.
Savjet za socijalnu skrb Istarske županije bio ključni partner u izradi ovog važnog dokumenta, ne samo u formalnom smislu, već i kroz aktivno sudjelovanje u radnom dijelu procesa.
- Ovo je završetak procesa koji je bio intenzivan, posebno zbog vremenskih ograničenja. Cilj nam je bio usvojiti dokument na posljednjoj radnoj sjednici Skupštine Istarske županije kako bismo izbjegli moguće komplikacije s nadležnim ministarstvom. S ponosom mogu reći da je dokument jednoglasno usvojen 20. ožujka ove godine, što potvrđuje povezanost naše zajednice i važnost participativnog donošenja strateških dokumenata.
Proces planiranja socijalnih politika u našoj županiji teče kontinuirano od 2005. godine. Važno je da ovaj dokument ne ostane samo na papiru, već da zajednički razvijemo akcijske planove koji će biti operativni na godišnjoj razini. To uključuje suradnju županije, jedinica lokalne samouprave, ustanova i udruga koje su ključni dionici u ovom procesu.
Tijekom ovog procesa stekli smo nova znanja i iskustva koja ćemo iskoristiti za unapređenje naših socijalnih politika. Zahvaljujem svim suradnicima koji su, unatoč vremenskim pritiscima, dali svoj doprinos. Posebno ističem važnost zajedničkog rada s jedinicama lokalne samouprave, ustanovama i udrugama, jer upravo ta suradnja omogućuje širu perspektivu i motivira nas za daljnje korake.
Nadam se da ćemo uspješno nastaviti s radom i da će ovaj plan rezultirati ugovaranjem usluga koje odgovaraju stvarnim potrebama naših građana. Također, želim da ovi planovi postanu alat koji će utjecati na nacionalne politike i zakonodavstvo, ukazujući na područja gdje su potrebne promjene.
Studiju je predstavio Antonio Matković, iz Instituta za razvoj tržišta rada iz Zagreba, koji je rekao da se na izradi radilo tijekom posljednjih šest mjeseci. Pritom je dao kratak pregled samog dokumenta.
- Proces je započeo u studenom prošle godine, a aktivnosti su bile u skladu s Jedinstvenom metodologijom procjene potreba koju je Ministarstvo rada i socijalne politike donijelo u ljeto 2023. godine. Procijenili smo potrebe za 27 korisničkih skupina i 111 socijalnih i zdravstvenih usluga, koristeći podatke iz različitih izvora, uključujući Zavod za statistiku, Hrvatski zavod za socijalni rad, Zavod za javno zdravstvo i MUP.
Proveli smo anketu među 86 pružatelja usluga u županiji, što predstavlja 67 posto od ukupnog broja koje smo identificirali. Također, proveli smo 28 intervjua s predstavnicima jedinica lokalne samouprave, područnih ureda Zavoda za socijalni rad, obiteljskih centara i organizacija koje predstavljaju različite korisničke skupine. Paralelno smo organizirali edukaciju o socijalnom planiranju za članove Savjeta za socijalnu skrb i djelatnike županije, ukupnog trajanja 16 sati.
Na temelju prikupljenih podataka i povratnih informacija, definirali smo četiri ključna cilja, 18 mjera i 69 aktivnosti koje su uključene u socijalni plan. Dokument je jednoglasno usvojen na Skupštini Istarske županije i predstavlja sveobuhvatan plan koji obuhvaća sve socijalne rizike i populacije. Cilj nam je da ovaj plan bude operativan i da se temelji na stvarnim potrebama zajednice, rekao je Matković.
Inače, Istarska županija je do sada provela više ciklusa strateškog planiranja u području zdravstva i socijalne skrbi te donosila višegodišnji Plan za zdravlje i socijalno blagostanje koji se operacionalizirao na godišnjoj razini. Uz 14 članica i članova Savjeta za socijalnu skrb te 3 predstavnice Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, u raspravama kroz provedene intervjue, koji su uključivali predstavnike ustanova i organizacija civilnog društva, ukupno je sudjelovalo 21 sudionik.