eja Kozlović i Larisa Makovac (Snimio Zvonimir Guzić)
Prije točno deset godina na inicijativu Grada Umaga okupljen je stručni tim i osnovana Udruga Communitas kako bi se, po potrebi, građanima omogućila adekvatna psihosocijalna pomoć. Glavna misija udruge je doprinijeti unapređenju mentalnog zdravlja građana Umaga kroz aktivnosti usmjerene na osnaživanje obitelji i unapređenje kvalitete odrastanja, učenja i življenja djece i mladih, prevencije razvoja poremećaja ponašanja, povećanja znanja i kompetencija građana svih životnih dobi, te okupljanja i povezivanja svih zainteresiranih za rad na unapređenju kvalitete života i očuvanja mentalnog zdravlja.
U kontekstu nedavnih tragičnih događanja u školi u Prečkom, udruge s ovakvim aktivnostima dobrodošle su u svakoj lokalnoj zajednici, jer prevencija uzroka je puno bolja opcija od rješavanja posljedica problema nastalih psihološkim poremećajem.
Prostorije Udruge Communitas u Osnovnoj školi Marija i Lina Umag (Foto Udruga Communitas)
O aktualnim temama i radu same udruge, s trenutnom predsjednicom Tejom Kozlović i njezinom zamjenicom Larisom Makovac, popričali smo u prostorijama Osnovne škole Marija i Lina u Umagu, gdje Communitas dijeli prostor s udrugom Pružam ti ruku zaduženom za promidžbu i unapređivanje položaja djece s teškoćama u razvoju i osoba sa invaliditetom.
Vodeće članice Communitasa prokomentirale su i tragičnu situaciju koja se prije Božića dogodila u zagrebačkoj školi u Prečkom, te iznijele svoje mišljenje o mjerama koje je država poduzela da spriječi nešto slično u budućnosti.
- Mjere zaključavanja neće naštetiti djeci i to je samo po sebi u redu. No, smatram da se nije morala dogoditi tragedija u Prečkom da bi se netko sjetio kako bi trebalo poraditi na sigurnosti u školi. Mnoge javne ustanove imaju pod nadzorom ulaze u svoje objekte tako da su i škole morale ranije uvesti mjere opreza. Ljudima će trebati puno vremena da steknu povjerenje u institucije.
Popriličan pritisak je na učiteljima i nastavnicima koji su prepušteni sami sebi i našli su se na vjetrometini između očekivanja ministarstva i brige roditelja. Moje mišljenje je da su tim brzinskim protokolima pokušali ljudima vratiti lažan osjećaj držanja stvari pod kontrolom, premda kontrole na žalost nema ni u mnogim drugim stvarima, rekla je zamjenica predsjednice Makovac.
- Trebalo bi se više raditi na prevenciji takvih događaja, premda treba podržati i mjere zaključavanja koje su donesene prekasno za jedan mladi život. Bez obzira koliko radili na prevenciji teško je predvidjeti ljudsko ponašanje, jer nisu samo škole mjesta potencijalnog nasilja, to se može dogoditi bilo gdje i bilo kad. Gotovo je nemoguće spriječiti nečiji negativan naum, rekla je Kozlović.
No, tko je odgovoran kad se dogode ovakve tragične situacije?
- Puno je tu odgovornih faktora. Licemjerno je provoditi nekakve preventivne radionice u svijetu gdje dijete nakon škole gleda nasilje na ulici na koje nitko ne reagira, gdje možda kod kuće promatra svađu među roditeljima ili na televiziji vidi način na koji razgovaraju političari u saboru. Mediji također jako puno griješe kod izvještavanja jer koriste terminologiju koja je vrlo sugestivna i koja dodatno produbljuje osjećaj beznađa.
Mi kao društvo moramo napraviti određeni reset, zatomiti ego i početi razmišljati kao emocionalno razvijena ljudska bića, a ne djelovati iz niskih pobuda u obliku svađe i prepucavanja. Imamo i primjer pojedinih roditelja koji svojim ponašanjem prema nastavnicima znaju narušavati sigurnost i uvoditi pomutnju, konstatirala je Makovac.
- Odgovornost prema djeci leži na cijelom društvu koje je svjesno problema, ali kad treba djelovati djeca ostaju sama prepuštena svemu i svačemu. Dati jedan tako moćan alat kao što je internet djeci u ruke govori koliko i dalje ne shvaćamo težinu posljedica koje iz toga proizlaze, dodala je Kozlović.
Što treba napraviti da bi se izbjegle slične tragedije u budućnosti?
- Svaki odrasli pojedinac bi trebao krenuti od sebe i zapitati se što ja činim da bi djetetu bilo bolje. S djecom treba komunicirati. Svi mi smo sociološka bića i težimo povezivanju, a ne udaljavanju jednih od drugih. Kad se izgubi ta međuljudska veza događaju se problematične situacije.
Jedno istraživanje je pokazalo kako djeca počinju koristiti digitalne medije jer im je to jedini način socijalnog kontakta, a to se najčešće događa zato što imaju tu mogućnost i jer nema adekvatnih sadržaja koji bi ih odvukli od toga. Drugo istraživanje je pokazalo da djeca do devete godine života prije odabiru odlazak i igru s prijateljima vani nego video igricu kod kuće. Onda se s vremenom ti prioriteti promjene, jer je to netko omogućio i nije spriječio, rekla je Makovac.
- Od obitelji sve počinje i jako je važno kakvu podršku dajemo djeci. Živimo u zbunjujućim vremenima i ako mi djetetu kao odrasli ne ukazujemo na prave vrijednosti onda će oni prihvatiti neke druge vrijednosti pokupljene iz drugih izvora. Jako je bitno osnažiti i educirati i roditelje da bi se mogli nositi s problematikom poput anksioznosti i zabrinutosti ako se pojavi kod djeteta u ranoj dobi, rekla je Makovac.
- Udruga trenutno broji devet aktivnih članova od čega je šest psihologa, a troje je pedagoške struke. Skoro svi imamo dodatnu četverogodišnju edukaciju iz područja psihoterapije. Većina nas radi u obrazovnim ustanovama, vrtićima i školama.
Kroz naš rad u udruzi trudimo se biti podrška marginaliziranim skupinama građana koji imaju potrebu za psihološkom pomoći. Prošle godine posjetilo nas je oko 150 korisnika, za što je bilo potrebno preko 700 sati savjetodavnog rada. Interes i broj zahtjeva je toliki da postoji lista čekanja, a potrebno je oko mjesec i pol dana da se dođe na red za savjetovalište, rekla je predsjednica Kozlović.
Zajednički radom do boljih rezultata za cijelu zajednicu (Foto Udruga Communitas)
Udruga Communitas provodi svoj najznačajniji program "Od obitelji sve počinje" od 2016. godine te je u sklopu njega osnovano obiteljsko savjetovalište. Program se većim dijelom sufinancira sredstvima Grada Umaga, jednim dijelom kroz sredstva Istarske županije, a dio cijene savjetovanja od 2022. godine snose i sami korisnici koje usluga savjetovališta od ove godine košta 15 eura za svaki subvencionirani sat. Svaki dodatni susret mimo onih subvencioniranih inače se plaća u punom iznosu, 40 eura.
- Tijekom 2025. godine osiguravamo osam subvencioniranih sati svakoj osobi s područja Grada Umaga, dok nam god postojeća sredstva to budu omogućavala. Naime, interes i iskazane potrebe građana iz godine u godinu su sve veći, a naš financijski "bazen" ograničen, pa nastojimo različitim modelima pružanja usluga savjetovanja obuhvatiti sve građane koji su iskazali potrebu, što zadnjih godina ujedno znači i smanjivanje subvencioniranih sati u drugoj polovici kalendarske godine.
Usluge savjetovališta dostupne su i osobama koje ne žive na području Grada Umaga i oni plaćaju punu cijenu svakog susreta, pa kada je god to moguće ljude upućujemo na njihova lokalna savjetovališta, ukoliko ona postoje, rekla je Kozlović.
Program "Od obitelji sve počinje" namijenjen je pojedincima i obiteljima koji se suočavaju s teškoćama u vlastitom funkcioniranju ili životnim okolnostima koje ugrožavaju njihov opstanak te njihov pozitivan rast i razvoj. Glavni i najčešći rizični čimbenici koji ugrožavaju obitelj i pojedince su školski neuspjeh, nezaposlenost, razvod, ovisnost člana obitelji, jednoroditeljske obitelji, niski prihodi, kronične bolesti ili invaliditet bližnjih, konflikti i nasilje unutar obitelji.
- Aktivnostima u sklopu ovog projekta želimo djelovati na jačanju psihosocijalnih resursa pojedinca koji će mu omogućiti nošenje s ovim rizičnim čimbenicima i prevenirati razvoj ozbiljnijih internaliziranih teškoća poput anksioznosti i depresije, ali i rizik od počinjenja ili doživljavanja nasilja. Točnije, u ovom projektu naglasak je na jačanju niza zaštitnih čimbenika važnih za očuvanje mentalnog zdravlja poput samopouzdanja, sposobnosti rješavanja problema, zahvalnosti, empatije, asertivnosti, emocionalne kontrole i slično.
Kod osoba u riziku ili kod osoba koje već iskazuju neki problem, a koje su ciljana skupina ovog programa, sekundarna prevencija i psihosocijalna rehabilitacija najbolja je, i često jedino moguća, isključivo kroz individualno/grupno psihosocijalno savjetovanje što potvrđuje i jedno hrvatsko istraživanje u kojem je utvrđeno da čak 92 posto pojedinaca koji završe savjetovališni tretman doživljava smanjenje kliničkih simptoma u odnosu na pojedince koji nisu bili uključeni u savjetovališni tretman, rekle su nam sugovornice.
Osim savjetodavnog programa "Od obitelji sve počinje", članovi udruge osmišljavaju i provode aktivnosti u sklopu još četiri psihosocijalna projekata koja su besplatna za sve korisnike.
- Projekt "Vještine koje život znače" provodi se u partnerstvu sa OŠ Marije i Line, a radi se na razvoju osobina i uvježbavanju vještina koje doprinose sprječavanju razvoja ovisničkog ponašanja. Zatim imamo projekt Restart koji u suradnji s Državnim odvjetništvom i Centrom za socijalnu skrb pomaže počiniteljima nekih prekršaja kroz savjetodavni i psihosocijalni rad.
Za razliku od prethodna dva, imamo i dva otvorena projekta na koji se mogu javiti svi zainteresirani građani. Projekt "Izvan okvira: grupa za osobni razvoj" ima za cilj povećanje svijesti i brige o mentalnom zdravlju mladih kroz edukativne radionice, dok je grupa podrške i čitalački klub za roditelje "Između redaka" projekt poticaja roditeljstvu i jačanju roditeljskih kompetencija kroz korištenje biblioterapije, odnosno biranih materijala za čitanje na određene teme u edukativno-terapijske svrhe, rekla je Kozlović.
Istaknuta je i suradnja s Udrugom za mlade Fobija iz Umaga, koja se također bavi mentalnim zdravljem stanovništva, u sklopu koje su održane tri zajedničke radionice i jedna izložba naziva Moj nemir. Valja napomenuti i da će se sredinom godine svečano obilježiti i jubilarna deseta godišnjica djelovanja Udruge Communitas.
Detalj s radionice (Foto Udruga Communitas)
Udruga Communitas u partnerstvu s OŠ Marije i Line provodi projekt "Vještine koje život znače" u sklopu kojega je u školski program, od 2018. godine pa do danas, uveden univerzalni preventivni program "Trening životnih vještina". Projekt je u potpunosti financiran sredstvima ostvarenim na natječaju Grada Umaga, a ciljana skupina su učenici od 3. do 7. razreda. Za razliku od tradicionalnih programa prevencije koji se temelje na pružanju informacija, "TŽV" se temelji na razvoju osobina i uvježbavanju vještina koje su se u dosadašnjim istraživanjima pokazale važnim u sprječavanju razvoja ovisničkog ponašanja.
Učenike se ne uči samo širokom spektru osobnih i socijalnih vještina kojima bi se smanjila potencijalna motivacija za korištenje sredstava ovisnosti, već ih se uči kako primijeniti te vještine u situacijama u kojima mogu iskusiti socijalni pritisak za korištenje jedne ili više psihoaktivnih tvari, a njegova djelotvornost je dokumentirana strogim evaluacijskim istraživanjima tijekom više od 20 godina. Program je u cijelosti preuzet od Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo Primorsko – goranske županije.
Trening provode razrednici i stručni suradnici na satovima razredne zajednice tijekom školske godine. Jednom godišnje Udruga i Škola organiziraju supervizijski susret za nastavnike i stručne suradnike na kojem nastavnici usavršavaju svoje kompetencije za provođenje istog.
Od 2018. godine Udruga, uz financijsku pomoć Grada Umaga, provodi projekt "Pomoć počiniteljima prekršaja i kaznenih djela kroz savjetodavni i psihosocijalni rad", uslijed povećanja broja upućenih korisnika po ovoj osnovi s područja grada Umaga. U sklopu projekta, koji je 2022. godine preimenovan u "Restart" od strane Državnog odvjetništva, Probacijskog ureda i Centra za socijalnu skrb, upućuju se korisnici vezani uz počinjenje nekog od lakših kaznenih djela, kao što su jednokratne, situacijske epizode obiteljskog i vršnjačkog nasilja, maloljetničke delinkvencije i kršenja prava djeteta od strane roditelja.
Kada je moguće, u dijelovima projekta radi se s parom, ili s više članova obitelji, kako bi se sistemski pristupilo manifestiranoj problematici pojedinca. Imajući na umu dobrobiti koju šira zajednica ima od ovakvog ciljanog rada na prevenciji daljnjeg činjenja kaznenih djela i smanjenja troškova kaznenog procesuiranja okrivljenika te skrbi za njihove članove obitelji, smatra se da projekt daje značajan doprinos stvaranju pozitivne socijalne klime kako samih rehabilitiranih korisnika, tako i svih stanovnika grada Umaga.
Projekt "Izvan okvira: grupa za osobni razvoj" ima za cilj povećanje svijesti i brige o mentalnom zdravlju mladih kroz edukativne radionice. Sudionici se potiču na razmišljanje o vlastitom mentalnom zdravlju, čime se smanjuje stigma na tu temu.
Radionice pružaju konkretne alate i tehnike za razvoj emocionalne i psihološke otpornosti, pomažući mladima da bolje upravljaju svojim emocijama i stresom i tako djeluju na osnaživanje pojedinaca. Projekt stvara prostor za izgradnju socijalne podrške među mladima, što može rezultirati jačim međuljudskim odnosima i osjećajem pripadnosti te u konačnici jačanjem zajednice.
U ovom projektu mladima se nudi besplatno sudjelovanje na ciklusu od 10 radionica koje će voditi psihologinja i pedagoginja s psihoterapijskim edukacijama. Svaka radionica traje dva školska sata i obuhvaća različite metode učenja, uključujući teorijske prezentacije, praktične vježbe, te grupne diskusije koje potiču dijalog i razmjenu iskustava.
Roditeljski čitateljski klub i grupa podrške "Roditeljstvo, između redaka" projekt je poticaja roditeljstvu i jačanju roditeljskih kompetencija kroz korištenje biblioterapije, odnosno biranih materijala za čitanje na određene teme i u edukativno-terapijske svrhe. Radi se o vođenom čitanju koje za svoj cilj ima stjecanje novih znanja i rješavanje osobnih dilema u području roditeljstva.
Cilj je ponuditi aktivnost temeljenu na interaktivnom procesu između medija - knjige i ljudi koji ga doživljavaju. Čitaju se različite knjige, odnosno tekstovi koje svaki sudionik doživljava na svoj način a o doživljaju se raspravlja pod stručnim vodstvom. Obrađuje se osam naslova ili drugih relevantnih sadržaja (stručni članci, materijali za rad na sebi) iz područja osobnog razvoja i roditeljskih kompetencija u toku 2025. godine. Sudionici mogu izraziti vlastite interese vezano za prijedlog sadržaja za obradu od strane voditeljica.
Stručni tim Udruge Communitas čine psiholozi Teja Kozlović, Ivana Koraj, Lara Škarda, Ružica Vuger, Antonija Mijatović i Vedran Korelić, te pedagozi Larisa Makovac, Ivona Orlić i Maja Jagar.
Detalj s radionice (Foto Udruga Communitas)