(Snimio Branko Biočić)
Istarski Bošnjaci u nazočnosti brojnih gostiju obilježili su u porečkom Obrtničkom domu Dan državnosti Bosne i Hercegovine. Svečanost je počela himnama "Lijepa naša domovino" i svečanom pjesmom "Krasna zemljo, Istro mila" koje je izvela mezzosopranistica Vilma Grazia Žmak, dok je pjesmu "Jedna si jedina" na klaviru izveo Karlo Vešligaj.
Minutom šutnje i učenjem fatihe odana je počast svim braniteljima koji su ugradili svoj život u temelje RH i BiH od Vukovara, Škabrnje, Prijedora, Srebrenice i drugim mjesta. U ime domaćina, Vijeća bošnjačke nacionalne manjine grada Poreča, Bošnjačke nacionalne zajednice Poreštine prisutne je pozdravio Đemal Saračević, koji je uz čestitke svim Bošnjacima imao desetak rođendanskih želja za BiH.
Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Istarske županije obilježavanje Dana državnosti BIH organiziralo je zajedno s Vijećima općina i gradova Bošnjačkih nacionalnih manjina u Istri. Prigodan govor održao je Muhamed Muratagić, predsjednik Vijeća Bošnjačke nacionalne manjine Istarske županije koji je istaknuo da je 25. studeni jedan od najbitnijih datuma u povijesti BiH, jer je upravo tog, povijesno vrlo značajnog 25. studenog 1943. godine, održano prvo zasjedanje ZAVNOBIH-a u Mrkonjić Gradu gdje je prije 81 godinu donesena odluka o obnovi državnosti BiH, potvrđene su njene povijesne granice, koje su datirale još iz vremena srednjovjekovne Bosne (1180.-1463.) pa je Bosna i Hercegovina definirana kao jedna od šest ravnopravnih republika u tadašnjoj Jugoslaviji.
- Ono što je najvažnije je upravo činjenica da je Bosna i Hercegovina, odlukom na ovom zasjedanju, definirana kao jedinstvena i nedjeljiva država u kojoj će svi narodi imati ista prava, Srbi, Muslimani, Hrvati i da BiH nije ni muslimanska, ni srpska, ni hrvatska, nego zajednička država svih njenih građana. Mnogi su Bosnu i Hercegovinu osvajali, Otomansko carstvo, Austro-Ugarska, Kraljevina SHS i Jugoslavija, čija carstva su propala, ali joj, interesantno, nikad nisu ime i granice mijenjali, a nadam se da nikad i neće, podsjetio je na povijest Muratagić istaknuvši kako je 1. ožujka 1992. godine proveden referendum i proglašena ja neovisna i samostalna Bosna i Hercegovina, a 6. travnja 1992. zemlje članice EU priznaju BIH kao neovisnu i suverenu državu, da bi istovremeno došlo do otvorene agresije odstrane Jugoslavije, Srbije, Crne gore i snaga JNA potpomognutih pobunjenim bosanskim Srbima, koji se ne slažu s rezultatima referenduma koji potvrđuje BiH kao suverenu državu međunarodno priznatu od strane međunarodne zajednice u postojećim granicama. Rat u BiH zaustavljen je 21. studenog 1995. godine Daytonskim sporazumom kojim je Bosna i Hercegovina država tri naroda. Muratagić je govorio i o aktualnim političkim prilikama.
- I danas, nakon 29 godina od Daytona, BiH nije suverena na čitavom svom teritoriju kao država, Dan državnosti obilježava se u federaciji, pokušavaju se negirati datumi iz naše prošlosti, te time BiH i njeno postojanje dovesti u pitanje. Otvorene težnje rukovodstva Republike Srpske da se izdvoji, a time i naruši teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Valja napomenuti da je BiH dobila kandidatski status za prijem u EU, ali još nije donesena odluka o početku pregovora, jer se moraju ispuniti uvjeti koje je EU komisija postavila pred nju. BIH mora postati članica NATO-a kako bi se izbjegli sukobi i želje da ju se podijeli, čime bi se otklonile tvrdnje predsjednika manjeg entiteta, Republike Srpske, da je BiH nemoguća država, da nije funkcionalna i da kao takva ne može opstati. Zato ćemo mi, Bošnjaci Istarske županije, kao i do sada dati svoj doprinos u promoviranju i obilježavanju jednog od najznačajnijih datuma u povijesti BiH, što nam omogućuje naša domovina Republika Hrvatska i Istarska županija, rekao je Muratagić, istaknuvši kako s prijateljima koji su i večeras došli, Bošnjaci zajedno grade bogato društvo, društvo različitosti i multikulturalnosti, te im zahvalio na pomoći BiH za vrijeme agresije, kao i nastojanju da BiH postane dio europske obitelji. Ugo Musizza, zamjenik porečkog gradonačelnika čestitajući Bošnjacima Dan državnosti BiH rekao je kako mu je čast biti ovdje, te je poručio da se život i suživot gradi s ljubavlju i poštovanjem zbog bolje zajedničke budućnosti.
Saborski zastupnik Dalibor Paus usporedio je ružu s multikulturalnošću.
- I mi i vi osjetili smo što se događa kada se ruža ne održava, što se događa s ljudima i prostorom. Mi u Istri njegujemo multikulturalnost, multietničnost, zajedništvo i suživot i zato poštujemo i cijenimo jedni druge. Gradimo u miru zajedno ljepšu i bolju budućnost. U srcu nosimo Istru i BiH, i želim da i dalje živimo u ovakvom okruženju, poručio je Paus.
Zamjenica župana Jessica Acquavita rekla je kako su Talijani i Bošnjaci manjinci koji imaju dvije kuće, dvije zemlje, a to je velika sreća i veliko bogatstvo. U prigodnom programu nastupili su foklorna skupina Buzetski biseri, Amir Rešidović koji je moderirao program i pjevao, Duško Tešić, Niko Jurić koji je pjevao ali i predstavio svoju knjigu "Živjeti, preživjeti i proživjeti", mezzosopranistica Vilma Grazia Žmak koja je svojim osebujnim glasom izvela pjesme "Što te nema" i "Eminu" te Almira Raimović koje je pokazala svoje recitatorske sposobnosti.
Povodom Dana državnosti BiH u Narodnom domu u Buzetu je dan kasnije u suradnji Vijeća nacionalne manjine Bošnjaka Grada Zagreba i Vijeća Istarske županije te Grada Buzeta održana kazališna predstava pod nazivom "Ko je lud".