(Snimio Milivoj Mijošek)
Davno prije nego što su tu ulogu preuzeli trgovački centri, sajmovi su bili mjesta susreta, zabave i nezaobilazne trgovine "blagom", suhomesnatim i poljoprivrednim proizvodim te cijelom paletom proizvoda koji su bili potrebni svakom domaćinstvu, a koji su bili izrađeni rukama vještih obrtnika.
U kalendare se bilježilo kojega se dana u mjesecu u kojem istarskom mjestu održava lokalni "samanj", a jedan od takvih datuma koji se s nestrpljenjem iščekivao bila je zadnja subota u kolovozu. Tog se dana svake godine, u sklopu najveće pučke fešte u Istri, tradicionalne Bartulje, u Ulici 9. rujna te na žminjskom sajmištu, od ranog jutra "otvarala" trgovina u kojoj su kupci mogli pronaći baš sve, od igle i lokomotive, što se kaže.
Posjetitelja uvijek ima(Snimio Milivoj Mijošek)
Sajamske manifestacije, ne samo ova u Žminju, nego i druge koje se još uvijek održavaju po Istri, odavno su izgubile smisao, ali i nekadašnji štih; proizvode koji su na sajmove nekada stizali iz radionica raznih obrtnika, s vremenom su gotovo u potpunosti zamijenile konfekcijske štrace i kineska plastika. Unatoč tome, lokalni sajmovi su i dalje posjećeni.
U Žminju smo jučer ujutro zatekli veliki broj posjetitelja koji su na Bartulju stigli iz raznih krajeva Istre. Šetalo se, razgovaralo, susretalo stare prijatelje, no kupovali su tek rijetki, i to najviše na štandovima na kojima su se prodavale friške kaldirske breskve, jabuke i kreke.
U "moru" štandova s majicama, šugamanima za plažu, plastičnim igračkama i raznim obuvalima, uočili smo jedan koji nas je ipak malo uspio vratiti uvrijeme kakva je Bartulja bila nekad. Kovač Dragan Žufić na Bartulju je donio kosire, rankune, potkove, bate i razno drugo kovano "ordenje" koje je vlastoručno izradio u svojoj kovačiji u Troštima kod Pazina.
- Nekad nas je bilo čuda, ali sad je samo nas nekoliko koji se bavimo tim delom u Istri, a i šire. Ali dela je, ne žalimo se, kaže nam dobro raspoloženi pazinski kovač koji s ponosom kupcima predstavlja svoje kovačke rukotvorine.
Fešte kao Bartulja, kaže, oduvijek su zanatlijama bile najbolja prilika za "pohvaliti" se posjetiteljima s onim što su napravili, pa i prodati im nešto od toga. No vremena se mijenjaju, a obrtnici polako nestaju sa sajmova, pa i s ovih najvećih kao što je Bartulja.
Dragan Žufić u tom je poslu već skoro puna četiri desetljeća i sigurno je pred njim još podosta sajmova i Bartulja, no sigurno bilo bi dobro da se proba pronaći način da se na sajmove vrati što veći broj istarskih obrtnika, jer ako se nastavi u ovom smjeru pučki sajmovi u Istri, i uz svu svoju tradiciju, uskoro više neće imati smisla.
Pozdravljamo se s kovačem iz sela Trošti i nastavljamo prema šumskom dijelu u kojem se tradicionalno održava, ili možda bolje reći održavao, stočni sajam.
"Održavao" zato što je izuzev par kokica koje su pronašle novog vlasnika i nekoliko svinja iz Međimurja koje će do iduće godine postati istarska panceta, pršut i žlomprt, ovaj prostor ove godine više djelovao kao mini zoološki vrt s jednim konjem, jednim volom te nekoliko slatkih ovaca, kozlića i tovara koji su najviše oduševili najmlađe posjetitelje sajma.
Na veselje klinaca i njihovih roditelja, Sergio Okret je na ovogodišnju Bartulju doveo dva mala "dalmatinska tovara" koji su se očito ugodno osjećali u novom ambijentu i rado pozirali fotografima.
- Nekad se na Bartulji prodavalo i kupovalo čuda tovari i drugega blaga, a danas je to više da se sjetimo malo te tradicije i pokažemo dici i drugim posjetiteljima ča još uvijek po našim štalama imamo. Imam doma OPG i štalu s desetak grla ovakvih malih tovara koje sam nabavio da mi održavaju kampanju i bošku kao male, žive kosilice, kazao je naš sugovornik.
Stočni sajam danas je samo sjena onoga što je bio nekad (Snimio Milivoj Mijošek)
Pozornost mališana privukle su i ovce te nekoliko mladih žminjskih koza koje je na Bartulju "u šetnju" izveo vlasnik Maurizio.
- Ovo su ukrasne koze, pa neka ih bar dica i ljudi malo vide kad je ovakva prilika, jer oramaj se sve to polako zatrlo, kazao je.
Na drugom kraju Žminja, uz cestu od kaštela prema centru, poredali su se oldtimeri, a ugostitelji na svim lokacijama "oštrili svoj pribor" i pripremali se za kulminaciju ovogodišnje Bartulje u večernjim satima.
Podsjetimo da je Bartulja stoljećima najveća pučka fešta u Istri te da se nekad održavala 24. kolovoza, baš na dan svetog Bartula, i okupljala je Žminjce iz svih krajeva svijeta. I danas su ovo najvažniji tjedan i vikend u godini za Žminjštinu, a ako već sajam i nije kakov je nekad bio, brojni programi na Bartulji su iz godine u godinu sve atraktivniji, a večernje zabave svakako jednako "lude", ako ne i "luđe" nego nekad.