Hrvatske vode

Rijeka Mirna dobiva riblje staze: Zahvat je vrijedan dva milijuna eura

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Snimila Gordana Čalić Šverko)

(Snimila Gordana Čalić Šverko)


Rekonstrukcija postojećih vodnih stepenica s ciljem uspostave ribljih staza na rijeci Mirni, najnoviji je projekt Hrvatskih voda vrijedan oko dva milijuna eura. Zahvat obuhvaća deset lokacija, od toga se devet lokacija nalazi na području Grada Buzeta, a jedna Općine Motovun, na dionici od 37 kilometara duljine. Radovi koji su u tijeku trebali bi biti gotovi do kraja ove godine.

Nova rješenja

U zadnjih pedesetak godina sva hidrotehnička rješenja na slivu Mirne izvedena su prvenstveno zbog zaštite područja od velikih voda i odvodnje vode s poljoprivrednih površina njenog dolinskog toka. Time je uvelike povećana sigurnost toka rijeke Mirne od pojava velikih voda. Međutim, ti su zahvati promijenili uvjete odvodnje područja srednje Mirne.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Na dionici od Ponte Portona do mosta Buzet kontinuitet toka presječen je nizom hidrotehničkih građevina čija je osnovna namjena umirenje toka te stabilizacija dna korita. U sadašnjem stanju te građevine otežavaju kretanje vodenih organizama duž toka.

Na konferenciji za novinare u naselju Most, kojoj je prisustvovao i gradonačelnik Buzeta Damir Kajin, županijski pročelnik za poljoprivredu Ezio Pinzan istaknuo je kako treba biti zahvalno Hrvatskim vodama koje su prepoznale važnost rješavanja ovog problema.

Novim rješenjima koja su već primijenjena u drugim riječnim tokovima, rekonstruirat će se postojeće pregrade na način kreiranja ribljih staza kojima se omogućava kontinuitet toka i migracija vodenih organizama na potezu od utoka rijeke Mirne u more do mosta Buzet, u ukupnoj duljini od 37 kilometara.

Prolaz i najslabijim ribama

Ribljom stazom naziva se kanal opremljen elementima koji omogućavaju postizanje željenih hidrauličkih karakteristika potrebnih da bi ribe mogle plivati stazom. Elementi ribljih staza obuhvaćaju preljeve, pregrade, otvore, kamene blokove. Prirodnom ribljom stazom nastoji se oponašati prirodno korito rijeke. Riblje staze općenito moraju biti projektirane tako da omoguće prijelaz i najslabijim jedinkama unutar pojedinih vrsta, a s druge strane geometrija riblje staze, širina, dubina, moraju biti projektirane tako da omoguće prolaz odraslim, najvećim jedinkama pojedine vrste.

S hidrauličkog stajališta važno je ograničiti maksimalnu brzinu vode koja će u zadanim uvjetima biti dosegnuta.

Gradonačelnik Kajin naglasio je da je ovo samo jedna od velikih investicija u ovoj i idućoj godini, ukupno teških oko 15 milijuna eura, koje se nadovezuju na 25 milijuna eura koliko je uloženo u infrastrukturu na području Grada Buzeta od 2021. do 2025. godine. Primjerice, kazao je, u predstojećem razdoblju, uz regulaciju rijeke Mirne radit će se i na rekonstrukciji državne ceste od skretanja za Livade do Istarskih toplica, obnovi željeznice, sanaciji sakralnih spomenika, energetskoj obnovi... Važno je, dodao je, da ova ulaganja održavaju stabilnom građevinsku operativu koja na području Grada Buzeta zapošljava oko 400 radnika.

- Nema dana da se u ovom gradu ne otvori neko gradilište pa tako i ovo na Mirni na kojem se radi, a cilj je zaštita ribljeg fonda, kao i zaštita Motovunske šume, da bi se između ostalog stavio naglasak i na zaštitu tartufa kao jednog od najprepoznatljivijih simbola ili brendova ovih naših sjevernih prostora, izjavio je Kajin.

Revitalizacija starog korita rijeke Mirne

Na novinarsko pitanje u kojoj je fazi projekt revitalizacije starog korita rijeke Mirne, Pinzan je uzvratio kako mu je drago da su Hrvatske vode prepoznale važnost rijeke Mirne, sada u smislu mogućnosti ponovne uspostave komunikacije bioloških zajednica, a s druge strane i kroz projekt revitalizacije starog korita rijeke Mirne. Već dugi niz godina i tartufari i Hrvatske šume i biolozi upozoravaju kako je to potrebno da bi se u Motovunsku šumu vratili onakvi uvjeti kakvi su nekad bili.

- Da bi se to moglo pokrenuti, pripremljen je zajednički sporazum svih jedinica lokalne samouprave, ŽUC-a, Hrvatskih šuma, Hrvatskih voda, JU Natura Histrica, Istarske županije. Svi zajedno potpisat ćemo sporazum da se definira idejno rješenje na kojem su Hrvatske vode već počele raditi, kazao je Pinzan.

Trenutno se razmatraju dva pristupa, od kojih je jedan da se voda iz rijeke Mirne kod Istarskih toplica skrene u staro korito, povremeno, nekoliko puta godišnje kada je to potrebno.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter