U ratu za slobodu stradali su i istarski borci

Eugen Lapčić, uljanikov dizaličar, prvi je poginuli Istranin u Domovinskom ratu

| Autor: Robert Buršić
Tomislav Brstilo, dragovoljac Domovinskog rata iz Rovinja / Uništen kamion i dijelovi razbacani stotinjak metara unaokolo, krvav snijeg i pocrnjelo drveće u blizini eksplozije (Fotografije iz albuma obitelji Brstilo)

Tomislav Brstilo, dragovoljac Domovinskog rata iz Rovinja / Uništen kamion i dijelovi razbacani stotinjak metara unaokolo, krvav snijeg i pocrnjelo drveće u blizini eksplozije (Fotografije iz albuma obitelji Brstilo)


Prvi Istranin koji je poginuo u Domovinskom ratu bio je Eugen Lapčić, rođen u Puli 29. travnja 1967. Preminuo je u zagrebačkoj bolnici 24. rujna 1991. od posljedica teškog ranjavanja 1. rujna 1991. u napadu na Doljane kod Daruvara. Iz Pule u Daruvar odvela ga je ljubav. Kada je preminuo, Lapčić je bio policajac Policijske postaje Daruvar.

U pulskom Uljaniku radio je kao dizaličar. Lani je na jednoj od uljanikovih dizalica njemu u spomen postavljena spomen-ploča. Na njoj, osim njegova imena, datuma rođenja i smrti, stilizirane grančice masline, stih je pjesme "Pozvanje na vojsku" Frana Krste Frankopana: "Navik on živi, ki zgine pošteno".

U ratu za slobodu između 1991. i 1995. godine iz Istarske županije na bojišnice širom Hrvatske otišle su dvije brigade Hrvatske vojske: 119. brigada Zbora narodne garde, osnovana u rujnu 1991., te 154. brigada HV-a, osnovana u prosincu 1991., koja je 1994. postala 154. domobranska pukovnija. Obje postrojbe sudjelovale su u borbama širom Hrvatske - na ličkom, dubrovačkom i slavonskom bojištu, kao i u vojnoredarstvenoj operaciji Oluja.

Spomen-ploča Eugenu Lapčiću na dizalici u brodogradilištu Uljanik (Arhiva Glasa Istre)Spomen-ploča Eugenu Lapčiću na dizalici u brodogradilištu Uljanik (Arhiva Glasa Istre)

Što se tiče mobilizacije, kadgod se spominje Domovinski rat, uvijek se ističe da je odaziv u Istri bio najveći u Hrvatskoj - gotovo sto posto. A kada se spominju Istrani poginuli u Domovinskom ratu, misli se na one koji su rođeni u Istri, koji su ovdje živjeli i radili te na one koji su poginuli na aerodromu u Puli i u Vrsaru. I još nešto, vjerojatno ni ovaj tekst o poginulima u Domovinskom ratu koji su na bilo koji način bili povezani s Istrom, neće obuhvatiti sve. Svima njima, znanima i neznanima - vječna zahvala!

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama