U okviru EU projekta transPlant - Integrativna prekogranična zaštita Natura 2000 biljnih vrsta i staništa, financiranog u okviru Programa Interreg Slovenija – Hrvatska 2021.-2027., održan je Festival košnje na Ćićariji kojeg je, s ciljem promocije tradicionalnog upravljanja travnjacima, demonstracije ručne košnje kosom na tradicionalan način i ukazivanja na važnost očuvanja travnjaka na prekograničnom području, organizirala Istarska županija.
Osim sudjelovanja ili praćenja natjecanja u ručnoj košnji, posjetitelji su u Robinzonskom kampu Raspadalica u vlasništvu speleologa, alpiniste i letača Nevia Ladavca i Ane Popović, mogli saznati zanimljivosti o bogatstvu travnjaka Ćićarije i brojnim vrstama koje na njemu žive. Također, bilo je riječi i o sukcesiji travnjaka koja se događa uslijed nedostatka košnje i ispaše.
Festival košnje na Ćićariji (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Kod popularnog uzletišta za paraglajdere na 550 metara visokoj strmoj litici iznad Buzeta, uz sam rub planinskog masiva, Festival je otvoren u poslijepodnevnim satima prezentacijom biljnih vrsta s područja Ćićarije kroz šetnju okolnim travnjacima uz stručno vodstvo, uz demonstraciju ručne košnje kosom, natjecanje u ručnoj košnji trave u muškoj i ženskoj kategoriji, edukativnu radionicu za djecu u organizaciji vodećeg partnera Prirodoslovnog muzeja Rijeka, prezentaciju proizvođača lokalnih proizvoda, kao i nastup harmonikaša Branka Zlatića iz Sluma i Dječje vokalne skupine Mići Ćići, a zaokružen zabavnim programom uz grupu Trio Anima dok je Astronomsko društvo Hum omogućilo promatranje Sunca teleskopom.
Festival košnje, kazao je Bruno Kostelić, voditelj Odsjeka za zaštitu prirode i okoliša i voditelj aktivnosti Istarske županije u EU projektu transPlant, aktivnost je europskog projekta Istarske županije koja je nekako usmjerena na čovjeka koji živi na prirodno vrijednom području Ćićarije, odnosno prekograničnom području Hrvatske i Slovenije.
Bruno Kostelić (u sredini) (Snimila Gordana Čalić Šverko)
- Ideja projekta je da se sa znanstvenog aspekta bavi zaštitom staništa, krških travnjaka na kojima obitava niz zaštićenih biljnih vrsta. Međutim, zaštita tog staništa nije moguća bez prisutnosti čovjeka na tom području, odnosno potpomognuta njegovim djelovanjem. Radi se o nečemu što je postalo kroz povijest vrijedno i danas to valoriziramo kao područje iznimne biološke raznolikosti. Vrednujemo i baštinimo čovjekovo postojanje na tom području i gledamo kako ćemo u budućnosti napraviti niz akcija, odnosno omogućiti čovjeku bolji život u skladu s prirodom na području Ćićarije. U tom smislu mi nismo htjeli u našem znanstvenom projektu izuzeti čovjeka, nego dapače, napomenuo je Kostelić.
Želja je bila, dodao je, u sklopu projekta osmisliti tradicijsku feštu na kojoj će se nizom aktivnosti za sve generacije, omogućiti zabava na području Ćićarije u ljetno vrijeme kada se sve pretežno odvija na obali, na moru. Festival košnje pokazao se iznimno uspješnim. U resornom županijskom odjelu danima nakon Festivala dobivali su pohvale. Festival je prepoznala i lokalna zajednica, Općina Lanišće, koja je jako pomogla i razmišljanja su da bi to mogla postati tradicionalna ljetna manifestacija.
Najvažniji dio priprema je klepanje i brušenje kose (Snimila Gordana Čalić Šverko)
- Sama košnja ručnom kosom koja je bila središnji događaj Festivala košnje, izazvala je veliku pozornost, kako demonstracija tako i natjecanje u muškoj i ženskoj kategoriji. Cilj je bio na neki način da se svi zajedno zabave. Nema očekivanja da se čovjek vrati tradicionalnoj košnji, već smo ručnu košnju trave iskoristili kao jednu aktivnost koja je simbol postojanja čovjeka na krškim travnjacima, naglasio je Kostelić.
Kao što su radionice monitoringa sova ušara "Čuvari ušara" koje su pokrenute u Buzetu u sklopu EU projekta Interreg LIKE - Living on the Karst Edge, kojeg je provodila Istarska županija zajedno s partnerima i suradnicima iz Hrvatske i Slovenije, a bio je usmjeren na područje krškog ruba, postale prava zimska tradicija koja se održava u kontinuitetu do današnjeg dana, tako bi i Festival košnje mogao krenuti njihovim putem. Startati iz EU projekta i postati manifestacija koja će se u kontinuitetu održavati na sjeveru Istre.
OPG Zornada (Snimila Gordana Čalić Šverko)
- To je možda i najveća vrijednost EU projekta, kada dobijete potporu za određenu aktivnost u okvirima njegova održavanja, da ona bude tako dobro prihvaćena i kvalitetna da se prepozna kao takva i odvija i narednih godina i bez dodatnih izvora financiranja, odnosno nekih lokalnih ili županijskih sredstava. EU projekt LIKE - Living on the Karst Edge, također je bio orijentiran na sjever Istre i nama je drago jer mi koji se bavimo zaštitom prirode smatramo da je to područje koje zaslužuje dodatnu pažnju, pogotovo u valorizaciji prirodne vrijednost koja je potencijal i za gospodarski i turistički razvoj i razvoj života na Ćićariji. Ako se Festival košnje pokaže uspješan i postane tradicionalan van okvira aktualnog EU projekta to je nama veliki uspjeh, a Festival košnje preslikali smo i u Park Škocjanska jame gdje smo ga organizirali za projektne partnere u Sloveniji, istaknuo je Kostelić.
Projekt Integrativna prekogranična zaštita Natura 2000 biljnih vrsta i staništa – transPlant započeo je 1. travnja prošle godine i traje do 30. rujna iduće godine, a opći projektni cilj je trajno poboljšati stanje i zaštitu N2000 vrsta i staništa na prekograničnom projektnom području kroz uvođenje modela zajedničkog planiranja i provođenja integrativne prekogranične zaštite koja kombinira aktivne mjere na trenutnim i zamjenskim lokacijama te u mreži banki sjemena. Temelji se na saznanjima o biologiji vrsta i interakcijama s oprašivačima, promjenama u klimi i vegetaciji u budućnosti, a razvijen je na primjeru tri ciljne vrste projekta i u dijalogu s dionicima i korisnicima prostora.
Vodeći partner je Prirodoslovni muzej Rijeka, a projektni partneri iz Hrvatske i Slovenije su: Geografski inštitut Antona Melika Znanstveno-raziskovalneg centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Istarska županija, Univerza na Primorskem – Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Javna ustanova Nacionalni park Risnjak, Javni zavod Park Škocjanske jame, Općina Matulji i Zavod Republike Slovenije za varstvo narave. Projekt je vrijedan 1,65 milijuna eura od čega je udio Istarske županije 229.400 eura. Europska unija, Europski fond za regionalni razvoj osigurava 80 posto u okviru Programa suradnje Interreg Program VI-A Slovenija-Hrvatska 2021. - 2027.
Prezentacija proizvođača lokalnih proizvoda - Kazimir Miro Šverko (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Cijeli projekt usmjeren je na zaštitu okoliša. Bavi se zaštitom triju travnjačkih vrsta biljaka, to su razgranjeni srpac, dinarski rožac te Scopolijeva gušarka. Jedna je tipična biljka krških travnjaka, a dvije su visokoplaninske.
Istarskoj županiji kao projektnom partneru cilj je nastavak valorizacije i zaštite prirodnih i tradicijskih vrijednosti područja Ćićarije, prirodno najbogatijeg te gospodarski najslabije razvijenog područja županije. Također, provedbom komunikacijskih aktivnosti projekta cilj je informirati i educirati stručnu i širu javnost o specifičnostima projektnog područja s obje strane granice te o projektnim aktivnostima kojima se trajno žele zaštititi Natura 2000 biljne vrste i njihova staništa.
Najvažnija županijska projektna aktivnost uređenje je Interpretacijskog centra prirodne baštine na Ćićariji u muzejskom prostoru Znanstveno edukacijskog centra Speleo kuća u Vodicama. Prirodoslovni muzej Rijeka zadužen je za osmišljavanje koncepta Interpretacijskog centra, dok će Istarska županija opremiti novi centar u postojećem prezentacijskom prostoru u kojem se trenutno nalazi postav usmjeren na speleološke objekte Istarske županije. Interpretacijski centar opremit će se suvremenom opremom kojom će se posjetiteljima, učenicima, studentima, lokalnom stanovništvu, outdoor sportašima, turistima i dr. predstaviti rezultati i aktivnosti provedeni ovim projektom.
Istarska županija zadužena je i za provedbu komunikacijskih aktivnosti projekta, jedna od njih upravo je osmišljavanje i organizacija dvije manifestacije Festivala košnje kojim se promoviraju tradicionalni načini gospodarenja travnjacima, tehnike ručne košnje i tradicijske kulture programskog područja. Manifestacije su organizirane proteklih srpanjskih dana, jednom na području Ćićarije, a drugi put na području Parka Škocjanske jame.
U Općini Lanišće zahvalni smo Istarskoj županiji i projektnim partnerima na pokretanju još jednog europskog projekta na našem području, poručila je laniška načelnica Roberta Medica. Projekt transPlant važan je doprinos očuvanju prirodnih vrijednosti Ćićarije i afirmaciji uloge čovjeka u održavanju krajolika, a time i životne svakodnevice u ovom iznimnom prostoru.
Luka Lončar demonstrirao je izradu sklede (Snimila Gordana Čalić Šverko)
- U sklopu projekta održan je i prvi Festival košnje na Ćićariji, na atraktivnoj lokaciji Raspadalica iznad Sluma, koji je izazvao značajan interes posjetitelja. Festival je ponudio spoj znanstvenog uvida, prirodne ljepote i tradicijskog znanja, a kroz prikaz ručne košnje dodatno je naglasio povezanost čovjeka i krajolika. Nadamo se da će ovaj vrijedni događaj postati trajni dio kulturne ponude Ćićarije i da ćemo se i iduće godine ponovno okupiti u još većem broju, naglasila je Medica.
U prostoru Speleo kuće u Vodicama, zahvaljujući inicijativi sa mih mještana, prošle je godine otvorena čitaonica "prof. Josip Ribarić", koja je postala živo i otvoreno mjesto okupljanja svih generacija. Posebno raduje činjenica, naglasila je Medica, da je prostor ispunjen dječjim glasovima, što svjedoči o njezinoj važnosti u svakodnevnom životu zajednice. Uz sadržaje koji se razvijaju kroz projekt transPlant, Speleo kuća se sve snažnije profilira kao edukativno, kulturno i društveno središte Ćićarije – mjesto susreta, učenja i očuvanja identiteta prostora.
- Uvjereni smo da će ovakvi projekti, zahvaljujući suradnji institucija i aktivnoj ulozi lokalne zajednice, pridonijeti dugoročnom razvoju Ćićarije te stvoriti uvjete za kvalitetniji život, ostanak i povratak stanovništva, naglasila je Medica.
*Sadržaj realiziran u suradnji s Istarskom županijom