Tržišna inspekcija detektirala je, između ostalog, neisticanje maloprodajnih cijena, neisticanje uvjeta prodaje te neisticanje obavijesti o načinu podnošenja prigovora potrošača
Andrija Mikulić i Denis Ivošević jučer u Puli (Snimio Duško Marušić Čiči)
"Još od prvih dana svibnja, petu godinu za redom, inspekcije Državnog inspektorata koordinirano nadziru turističku predsezonu i sezonu, te je i u ovom trenutku duž jadranske obale prisutno oko 200 inspektora", kazao je jučer u Puli glavni državni inspektor Andrija Mikulić. Naime, u hotelu Park Plaza Histria održan je tematski sastanak direktora turističkih zajednica gradova i općina Istarske županije sa šefom inspektora, a vezano uz suradnju Državnog inspektorata i turističkih zajednica Istarske županije. Sudjelovali su i direktor TZ-a Istarske županije Denis Ivošević te županijska pročelnica za turizam Nada Prodan Mraković.
U nadzorima koji se trenutno provode tradicionalno sudjeluju sve inspekcije DIRH-a, svaka u svojoj nadležnosti, a jučer smo dobili i rezultate te koordinirane akcije na prostoru Područnog ureda Rijeka koji obuhvaća i Istru. Naime, od 2. svibnja do 11. lipnja kontrolirano je 30 objekata - 25 hotela, četiri kampa i jedan restoran - u kojima je obavljeno 120 inspekcijskih nadzora. U 38 nadzora, odnosno 31,6 posto, nisu utvrđene povrede propisa. S druge strane, u 82 nadzora (68,3 posto) utvrđeno je 200 raznih povreda propisa, od čega 127 povreda iz djelokruga inspekcije rada - zaštite na radu, 32 povrede iz djelokruga turističke inspekcije, 22 povrede iz djelokruga sanitarne inspekcije i 10 iz djelokruga inspekcije zaštite okoliša. Za 51 nepravilnost inspektori su primijenili načelo oportuniteta, odnosno upozorenja, dok su za 149 povreda propisa inspektori poduzeli zakonom predviđene mjere.
Najčešće povrede propisa iz nadležnosti turističke inspekcije su nedostatci u ispunjavanju propisanih minimalnih uvjeta, neomogućavanje gostu podnošenje pisanog prigovora u ugostiteljskom objektu, neisticanje cijena usluga te neizdavanje računa. Kada je riječ o sanitarnoj inspekciji, radnici nisu imali položen tečaj zdravstvenog odgoja, u poslovanju s hranom ne provode se interne kontrole ispitivanjem mikrobiološke čistoće i uzorkovanje hrane, a tu je i neprovođenje sustava samokontrole na principima HACCP-a te u pojedinim slučajevima utvrđeni nehigijenski uvjeti pripreme hrane.
Inspekcija rada za nadzor u području radnih odnosa bilježi neprijavljivanje radnika na obvezno mirovinsko osiguranje prije početka rada, s prvim danom početka rada, dok je u području zaštite na radu imala neprovođenje procjene rizika, neosposobljenost radnika za rad na siguran način te neispitivanje sredstava rada i parametara radnog okoliša. Tržišna inspekcija detektirala je neisticanje maloprodajnih cijena, neisticanje uvjeta prodaje te neisticanje obavijesti o načinu podnošenja prigovora potrošača. Inspekcije zaštite okoliša zabilježile su nepropisno skladištenje otpada, neodvajanje biootpada i ne predavanje ovlaštenoj osobi uz prateću dokumentaciju, neoznačavanje spremnika otpadnog ulja, nevođenje servisne knjižice za klimatizacijske uređaje, te nedostatke u kontroli propuštanja klimatizacijskih uređaja i opreme.
Na državnoj razini od 2. svinja do 11. lipnja nadzirano je 167 objekata u kojima su obavljena 749 inspekcijska nadzora. Samo 343 subjekta (45,8 posto) poslovalo je u skladu s propisima, dok su te brojke za lanjsku turističku sezonu dosezale 54,8 posto. U ostalima, njih 406 (54,2 posto) inspekcijskih nadzora utvrđeno je ukupno 726 raznih povreda propisa.
Za 284 povreda propisa DIRH je primijenio načelo oportuniteta, dakle upozorenja, što je 39,1 posto u odnosu na ukupan broj utvrđenih povreda propisa. Čitava akcija se provodi na Jadranu, ali u kontinentalnom dijelu Hrvatske, a trajat će do 31. kolovoza.
Ovim nadzorima Državni inspektorat nastoji izravno davati svoj doprinos uspješnoj realizaciji turističke sezone u cilju zaštite javnog i javnozdravstvenog interesa te u pogledu zaštite turista (potrošača), radnika, te zaštite prirodnih bogatstava i okoliša. Konkretno, na terenu su turistički, sanitarni, tržišni, poljoprivredni, veterinarski, građevinski, inspektori rada (u području radnih odnosa i zaštite na radu), vodopravni inspektori, inspektori zaštite prirode i zaštite okoliša te rudarska i inspekcija opreme pod tlakom.
- Mogu vam najaviti da sam dogovorio s predstavnicima turističkih zajednica i direktorom TZ-a Istre da ćemo u Istri uskoro provesti još jednu akciju malo širih razmjera. Legalitet je osnova svega. Lani smo imali oko tisuću takvih nadzora, a ove godine do sada oko 700 te je zapečaćeno 40-ak objekata. Poruka svima koji rade nelegalno je: "To se ne smije i neće se dozvoliti, poručio je glavni državni inspektor Mikulić.
Dodao je da je, s obzirom na provedene analize te procjene rizika, ove godine stavljen poseban naglasak na legalnosti rada te zdravstvenoj ispravnosti i kvaliteti hrane. S druge strane, naglasak se daje i na otkrivanje i suzbijanje nezakonitog obavljanja ugostiteljske djelatnosti, nezakonitog pružanja ugostiteljskih usluga i usluga u turizmu.
"Želimo jasno poručiti, bilo koji oblik sive ekonomije negativno i štetno utječe na gospodarstvo Hrvatske te ćemo uložiti maksimalne napore da je suzbijemo", zaključuje Mikulić.