Svečani mimohod boraca 43. istarske divizije uoči Zbora oslobođenja u Areni 13. svibnja 1945. (Foto: Povijesni i pomorski muzej Istre)
I danas postoje teme koje nisu dovoljno razjašnjene, koje dovode ljude u zablude, koje se izbjegavaju. Naravno, motivi su različiti. Je li to znak neslobode nekog društva, ili je riječ o nekom "višem interesu"? Kojem? Zna li zaista stanovnik ove Zemlje zbog čega su se samo proteklih nekoliko stotina godina vodile stotine krvavih ratova u kojima su stradale - poginule i ranjene stotine milijuna ljudi!? Posljedice su katastrofalne. Znamo ih. No, što su uzroci, znamo li njih?
Britanski, ali i svjetski državnik Winston Leonard Spencer Churchill (1874.-1965.) bio je jedan od velikih protagonista pobjede nad fašističkim i nacističkim silama u Drugom svjetskom ratu. Njegovo djelovanje počinje već 1897. godine, kada sudjeluje u borbama protiv ustanika na sjeverozapadu Indije. Politiku nikad nije napuštao. Nobelovu nagradu za svoje memoare o Drugom svjetskom ratu dobio je 1953. godine. U jednoj rečenici iznio je svoje viđenje uzroka dva svjetska rata. Poštivana je, posebno u toj rečenici, sloboda medija. Možda bi mu danas neki prigovorili jer je ogolio svjetsku povijest koju je stvarala i njegova zemlja, a možda i budućnost koja čeka čovječanstvo. Nas. Jednom rečenicom objasnio je prave namjere velikih sila koje su dovele do dosad najstrašnijeg rata.
Prema Hrvatskoj enciklopediji, mrežno izdanje Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža iz 2021., "sloboda medija, (je) jedna od temeljnih sloboda u demokratskim društvima, zaštita koja se jamči ustavima, zakonima i međunarodnim deklaracijama. Usko je povezana sa slobodom izražavanja i slobodom tiska. Sloboda medija obuhvaća: slobodu izražavanja mišljenja, neovisnost i pluralizam medija, slobodu prikupljanja, istraživanja, objavljivanja i širenja informacija radi informiranja javnosti, slobodu protoka informacija i otvorenost medija za različita mišljenja, uvjerenja i sadržaje, dostupnost javnim informacijama, proizvodnju i objavljivanje radijskog i televizijskog programa, autonomnost urednika i novina i dr."
Što kaže Churchil? U Epilogu, u zadnjem tomu svojih memoara pod nazivom "Željezna zavjesa" kaže: "Svi znamo da su dva svjetska rata kroz koja smo prošli bile posljedice prazne pohlepe nedavno ujedinjene Njemačke da ima glavnu ulogu u svijetu…" Time je Churchil dao do znanja da se svjetska moć ne ispušta iz ruku, odnosno da svijetom netko dominira, da je netko iznad drugih, manje moćnih država. Za što se danas bore velike sile: za dominaciju ili ravnopravnost?
Očaj i krik Medulinke Marije Lorencin na samrti, upućen djeci koju ostavlja u tuđini, u izbjegličkom logoru za Prvog svjetskog rata
No, mediji - sloboda štampe - unatoč nesumnjivoj ulozi Churchila u oblikovanju svjetske povijesti, u nama susjednoj Italiji Winstona često nisu mazili. U Istri, koja je doživjela desetljeća terora fašizma, odjeknuo je svojedobno dokumentarac u produkciji Rai3 u kojem se kaže da se Churchil navodno bojao da će se otkriti kako je s Mussolinijem planirao mir da bi čuvao snage za sukob s partizanima, čemu se nadao i Pavelić. Prenoseći sažetak tog dokumentarca, Jutarnji list od 30. kolovoza 2004. dao je i jak naslov: "Mussolinija dao ubiti Churchill?"
Ako je štampa slobodna, onda bi se čitateljima trebao otkriti i konačan rezultat ove enigme.
Vjesnik u svibnju 1999.
Ovih dana kada u Europi slavimo završetak Drugog svjetskog rata, i dalje postoje ove i neke druge dileme. Prisutne su u knjigama, a tiču se izbijanja Prvog svjetskog rata. Preteče Drugog. Zna se da je austrougarskog prijestolonasljednika, nadvojvodu Franza Ferdinanda ubio u Sarajevu 1914. godine Gavrilo Princip. No, tu postoji enigma koju u svojoj knjizi "Stoljeće rata, Anglo-američka naftna politika i novi svjetski poredak" (u Hrvatskoj tiskana prije dva desetljeća) u predgovoru samo kratko spominje F. William Engdahl. Enigma glasi: "Pomno istraživanje pozadine Gavrila Principa otkriva njegova tajna putovanja u London i Pariz u tjednima prije toga ubojstva koje je pokrenulo cijeli lanac događaja poznatih pod nazivom Prvi svjetski rat. 1914. godine Balkan je bio pijun u daleko većoj šahovskoj igri globalnih središta moći."
Na poleđini u osvrtu na knjigu "Stoljeće rata" umirovljeni pukovnik Fletcher Prouthyx iz USAF-a, Ratnog zrakoplovstva SAD-a, autor knjige "The Secret Team" i filma o životu Johna F Kennedyja je napisao: "Ova knjiga nije za plašljive i rastresene. Ona ide u srž… Ona je istančano djelo koje bolje od drugih djela definira prave korijene problema našeg društva…"