UMAG

Projekt "Let's All Go to the Theatre of European Dreams": Traženje najboljih metoda za prevenciju vršnjačkog nasilja

Učili smo dinamične kreativne vježbe koje su modeli tlačenja, a što je uvod u tehniku kazališta potlačenih, tj. forum-kazališta, prema metodama poznatog brazilskog pisca i dramaturga Augusta Boala. Takvih vježbi ima oko petstotinjak i mnoge se mogu primijeniti u razredu u svrhu razvoja povjerenja i uspješne komunikacije među učenicima, prenijela je Alenka Banić Juričić iz umaške škole

| Autor: Luka JELAVIĆ
Sudionici europskog projekta u Umagu

Sudionici europskog projekta u Umagu


Sudionici međunarodnog projekta Erasmus+ projekta, među kojima je 17 učitelja iz šest partnerskih škola, predsjednica te četvero volontera iz neprofitne udruge iz Rumunjske, u okviru boravka u Umagu posjetili su gradsku upravu gdje ih je dočekao i pozdravio pročelnik Upravnog odjela za opću upravu i društvene djelatnosti Slaviša Šmalc, dajući potporu još jednom takvom projektu u koji je uključena i umaška Osnovna škola Marije i Line, čiji je osnivač Grad Umag.

Različiti oblici nasilja

Sudionici projekta u Umagu imaju drugi sastanak koordinatora i učitelja, sudionika u projektu "Let's All Go to the Theatre of European Dreams", a koji je usmjeren ka prevenciji svih vrsta vršnjačkog nasilja. Neprofitna udruga iz Craiove (Rumunjska) je glavni nositelj projekta, a uz umašku školu u projektu sudjeluju škole iz Helstona (V. Britanija), Vratsa (Bugarska), mjesta Van u Turskoj, Sliema (Malta) i iz grčkog grada Serres.

Projektne aktivnosti međunarodnog Erasmus+ projekta "Let’s All Go to the Theatre of European Dreams" započele su u kolovozu 2022. godine, a projekt će trajati do travnja 2024. godine.

- Na žalost, u današnjem svijetu ne postoji škola bez vršnjačkog nasilja pa tako i sve partnerske škole imaju problema s različitim oblicima nasilja. Zaključili smo da su nužno potrebne inovativnije metode i tehnike za suzbijanje negativnih vrsta ponašanja. Primjerice, na radionicama u Rumunjskoj u studenom prošle godine, svi učitelji su sudjelovali u nizu dramskih igara i vježbi kojima je svrha stvoriti kompaktnu i složnu grupu. To su vježbe prvenstveno pokretom, koje razvijaju povjerenje, komunikaciju pogledom, verbalnu komunikaciju, ritam grupe, kontrolu pokreta. U tom dijelu radionice, tijelo postaje aktivno, osviješteno i spremno postati osnovno scensko izražajno sredstvo. U ovaj dio spadaju i dinamične kreativne vježbe koje su modeli tlačenja, što je uvod u tehniku kazališta potlačenih, tj. forum-kazališta, a prema metodama poznatog brazilskog pisca i dramaturga Augusta Boala. Takvih vježbi ima oko petstotinjak i mnoge se mogu primijeniti u razredu na satima razrednika ili tijekom redovnih sati u svrhu razvoja povjerenja i uspješne komunikacije među učenicima, prenijela je u razgovoru u Gradskoj upravi Alenka Banić Juričić, koordinator Erasmus projekata u OŠ Marije i Line u Umagu.

Inovativnija rješenja

U toj su umaškoj osnovnoj školi od 2015. godine Erasmus projekti postali tradicija pa je, nakon uspješne provedbe Erasmus+ međunarodnih projekata P.L.A.C.E.S. i Love Life, u tijeku treći projekt koji u fokusu ima vršnjačko nasilje i pronalazak inovativnijih metoda i tehnika za suzbijanje negativnih vrsta ponašanja.

Nakon Hrvatske, učitelji će od 25. do 28. lipnja boraviti u Velikoj Britaniji, gdje će usvojiti nove metode koje njihova škola uspješno primjenjuje, a od 8. do 12. listopada četiri učenika i dvije učiteljice iz umaške škole odlaze na susret u Grčku.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter