TRAGEDIJA PODMORNICE "F 14"

Kobna vježba uz zapadnu obalu Istre

| Autor: David Orlović, povjesničar
Nesreća se dogodila 6. kolovoza 1928.

Nesreća se dogodila 6. kolovoza 1928.


Nesreća koja podsjeća na sudbinu ruske nuklearne podmornice "Kursk" iz 2000. godine dogodila se jednoj podmornici uz zapadnu obalu Istre u vrijeme talijanske uprave. Dana 6. kolovoza 1928., pod zapovjedništvom kapetana korvete Isidora Wiela, podmornica "F 14" bila je upućena iz Pule na sudjelovanje u vojnoj vježbi koja se trebala održati uz zapadnu obalu istarskog poluotoka.

Nedaleko od otočića Sv. Ivan na pučini kraj Rovinja u zaronjenu podmornicu udario je razarač "Giuseppe Missori" te je nastali procjep u oplati uzrokovao njezino brzo potapanje. Opširan opis događaja prenio je tadašnji istarski list na hrvatskome jeziku, "Istarska riječ".

Akcija spašavanja mornara

Slijedi onodobni izvještaj. Kljun razarača udario je u zadnji dio podmornice koja se podigla prednjim dijelom u vis i naglo potonula dok je razarač prešao preko nje. Cijela divizija razarača odmah je stala. "Missori" je spustio sidro na mjesto gdje se dogodio sudar da bi se označilo mjesto gdje je podmornica potonula. Po tom prostoru kružila je druga podmornica "F 15" koja je podmorskim aparatima pokušavala dozvati potopljene.

Dio posade podmornice "F 14"Dio posade podmornice "F 14"

S potopljene podmornice odmah su odgovorili: "Imamo šest mrtvih na krmi. Kljun nam se zabio u morsko dno. Podmornica stoji gotovo uspravno." Dok je podmornica "F 15" na četrdeset metara iznad potopljene podmornice tražila, radiotelegrafista Garibaldi Trolis iz Pule s potopljene podmornice javljao je: "Više desno, više lijevo. Udaljavate se. Približavate se. Prolazite iznad nas". Kad je potopljena podmornica javila: "Prolazite iznad nas", druga podmornica pustila je sidro. Na tom se mjestu spustilo šest ronilaca. Ali struja je bila jaka i nijedan od njih nije se mogao spusti do podmornice.

Deset sati poslije sudara razarač "Aquila" uspio je da spusti jedan lanac točno na potopljenu podmornicu. Po tom lancu uputio se jedan ronilac da se spusti do podmornice i za šest minuta zakačio je za podmornicu cijev za pumpanje čistog zraka. Odmah je telegrafski javljeno potopljenima. Međutim, oni su odgovorili da ne osjećaju nikakvo poboljšanje. Molili su da spasioci požure.

More je nažalost bilo vrlo uznemireno, a mrak se spuštao. Iz Pule je stigao i jedan ponton za spašavanje. Svi reflektori su upaljeni. Svjetlost je vrlo dobro prodirala do 40 metara ispod morske površine. Ronioci su pomoću udaraca čekića razgovarali sa posadom potopljene podmornice.

Spomenik poginulima projektirao je pulski arhitekt Enrico Trolis, brat poginulog radiotelegrafistaSpomenik poginulima projektirao je pulski arhitekt Enrico Trolis, brat poginulog radiotelegrafista

Kad se spustila duboka noć, zbog velikih valova operacije ronilaca morale su biti prekinute. Za to vrijeme sve lađe svojim su radio aparatima hrabrile su potopljene. Potopljeni su, međutim, odgovarali sve slabije i rjeđe. Najzad čule su se dvije kobne riječi: "Izgubljeni smo".

Dan žalosti u cijeloj zemlji

Kad je započela operacija upumpavanja zraka u podmornicu, unesrećena je posada bila ili već mrtva ili nesposobna za otvaranje potrebnih ventila, a radiotelegrafske poruke su prestale. Uz dodatna zakašnjenja, olupina je izvađena navečer sljedećeg dana, a iz nje je izvučeno 27 beživotnih tijela članova posade.

"Odmah su otvorili vratanca. Iznutra je izbio zagušljivi smrad. Liječnik je ušao, ali se odmah onesvijestio, tako da su ga morali izvući konopcima. Posada podmornice "F 14" nađena je ukočena na svojim mjestima. Komandant i prvi oficir kod periskopa, radiotelegrafista je držao ruku na tasteru Morzeovog aparata."

Nesreća je imala veliki odjek u čitavoj Kraljevini Italiji, a 10. kolovoza 1928., u povodu masovnog pogreba na pulskom Mornaričkom groblju, bio je proglašen dan žalosti u cijeloj državi. Iste godine postavljen je spomenik poginulima koji je projektirao pulski arhitekt Enrico Trolis, brat poginulog radiotelegrafista.

Nakon Drugog svjetskog rata posmrtni ostaci poginulih i spomenik preneseni su u Italiju. Uz telegrafista Trolisa, na podmornici je poginuo još jedan Istranin, Giordano Ujčić iz Pazina.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter