Pietro Ive prvobitno je sahranjen u Rovinju, da bi nakon 70. godina, na zahtjev obitelji, posmrtni ostaci bili preseljeni na groblje u Trstu u obiteljsku grobnicu
Polaganje vijenca na grob Pietra Ive u Trstu
Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Rovinjštine Branko Oplanić i član predsjedništva UABA Istarske županije Romano Božac, na čelu s dogradonačelnikom grada Rovinja Davidom Modrušanom položili su vijenac na grob Pietra Ive u Trstu i time odali počast prvoj žrtvi fašizma u Rovinju.
Osim komemoracije, posjet su iskoristili i kako bi obnovili kontakte i razmijenili iskustva i poglede s obzirom na novonastale promjene u političkom vodstvu Italije s kolegama ANPI Trieste nakon dužeg vremena, a koji su prošle godine obnovljeni.
Naime, Pietro Ive prvobitno je sahranjen u Rovinju, da bi nakon 70. godina, na zahtjev obitelji, posmrtni ostaci bili preseljeni na groblje u Trstu u obiteljsku grobnicu.
Nakon komemoracije na groblju antifašisti su proveli ugodan i srdačan razgovor s članovima delegacije ANPI iz Trsta koju je predvodio predsjednik udruge Fabio Valon i obavijestili ih da će dan kasnije položiti vijenac i u Rovinju na spomen ploču na trgu Al Ponte.
Samom činu polaganja vijenca u Rovinju nazočili su brojni članovi udruge kao i dogradonačelnik Grada Rovinja David Modrušan sa suradnicima te članovi Zajednice Talijana i Udruge Josip Broz Tito.
Prisutnima se obratio predsjednik UABA Rovinjštine opisujući povijesni trenutak i samo stradavanje.
- Bile su to burne dvadesete godine kada je došlo do razmimoilaženja u Socijalističkoj stranci Italije i stvaranja KP Italije. Ti događaji imali su utjecaja i na narode Istre. Bilo je to vrijeme kada su labinski rudari proglasili svoju republiku, a seljaci Proštine digli svoj glas. Proletarijat u svim većim gradovima Istre organizirano je stupio u štrajkove, gdje su, pored teških uvjeta života i rada, imali isti i politički karakter. U protestima davali su podršku i labinskim rudarim zatočenima u rovinjskom zatvoru, protestirali su i zbog protjerivanja glavnog urednika radničkog lista Il Proletario. U to vrijeme u Rovinju nije egzistirala jača fašistička organizacija pa su se u cilju onemogućavanja organizacije većih protesta uključivali i crnokošuljaši i skvadristi iz Pule, naveo je Oplanić.
Na dan 23. veljače 1921. godine prilikom organizirane radničke manifestacije pada i prva žrtva fašizma u Rovinju. U središtu grada od strane vođe fašista iz Rovinja s dva hitca usmrćen je već ranjeni talijanski radnik i komunista Pietro Ive. Tog je dana među brojnim sudionicima manifestacije uhićen i sekretar organizacije komunističke omladine kojeg su fašisti nakon mučenja odveli u tršćanski zatvor.
Prisutnima se obratio i dogradonačelnik David Modrušan koji je, između ostalog, istaknuo hrabrost i odvažnost tih mladih ljudi koji su se prvi usudili dignuti glas protiv fašističkog nasilja i terora, što se ne smije zaboraviti.
Minutom šutnje odana je počast poginulom Pietru Ivi, kao i svim žrtvama fašizma tijekom 25-godišnje vladavine fašizma na ovim prostorima.