Ima li nade?

Upitan opstanak jednog naselja u Istri: Ruševine na javnim mjestima, narušena komunalna i cestovna infrastruktura samo su dio problema

  Činjenično stanje samog izgleda mjesta, pristupa mjestu, izgledu i uvjetima stanovanja većih broja zgrada, infrastruktura i sveukupna zanemarenost kako u povijesti, tako i u budućnosti ovoga naselja, dovodi u pitanje opstanak samog mjesta. Uvidom u potporne zidine, ruševine na javnim mjestima, nedostatku zaštitnih ograda uz cestu koja vodi u i iz naselja, zapostavljanje povijesnih građevina, narušena komunalna i cestovna infrastruktura samo su jedan dio najveće problematike, navela je vijećnica HDZ-a Admira Žakula

| Autor: Branko Biočić
Naselje pred izumiranjem

Naselje pred izumiranjem


Govoreći uvodno o stanju u naselju Krapan na zadnjoj sjednici Općinskog vijeća Raše, vijećnica HDZ-a Admira Žakula rekla je kako tamo ljudi žive u trošnim i derutnim zgradama, lošim uvjetima koji su prisutni godinama i o njima i njihovoj situaciji svi sve znaju.

- Činjenično stanje samog izgleda mjesta, pristupa mjestu, izgledu i uvjetima stanovanja većih broja zgrada, infrastruktura i sveukupna zanemarenost kako u povijesti, tako i u budućnosti ovoga naselja, dovodi u pitanje opstanak samog mjesta. Uvidom u potporne zidine, ruševine na javnim mjestima, nedostatku zaštitnih ograda uz cestu koja vodi u i iz naselja, zapostavljanje povijesnih građevina, narušena komunalna i cestovna infrastruktura samo su jedan dio najveće problematike, navela je Žakula.

Dodala je kako odluka Vijeća da se korisnicima općinskih stanova ponudi stan na prodaju uz 85 posto popusta, po riječima određenih stanara, nije vrijedilo za sve zainteresirane.

- Postoji i to nezadovoljstvo, diskriminacija u odnosu na pristup problematici pojedinih stanara. Iako je Općina Raša vlasnik određenog broja stanova, postoje suvlasnici stanova u takvoj zgradi koji imaju problem saniranja zgrade jer se iz Općine Raša protive sudjelovati u pripadajućim troškovima. Iz tog razloga nanosi im se izravno financijska i materijalna šteta što se ne smije dešavati, rekla je Žakula.

Pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Igor Radić odgovorio je kako u naselju Krapan ima prostora za napredak u pogledu komunalne infrastrukture te da će se mnogi problemi riješiti nakon realizacije projekta Aglomeracije Rabac - Labin - Raša te da Krapan nije zaštićeno kulturno dobro, a općina je stanarima odobrila popust od 85 posto kod kupnje stana u njezinom vlasništvu.

Žakula je predložila da svi zajedno prošeću Krapnom i uvjere se u tamošnje stanje zgrada i uvjete života te da se organizira radni sastanak sa svim vijećnicima kako bi se problematika Krapna razmotrila i pronašlo rješenje na koji način poboljšati uvjete života u tom naselju.

Međutim njezin prijedlog nije ni uzet u razmatranje pa je predsjednik Vijeća Željko Zahtila zaključio da će buduća Aglomeracija donijeti pozitivan pomak u Krapnu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter